Maletić: Rast BDP-a ne temelji se na zdravim ekonomskim osnovama

Zagreb, 27.11.2015 - Konferencija HDZ-a na temu BDP-a u treèem tromjesecu. Na fotografiji Ivana Maletiæ. foto HINA/ Daniel KASAP/ ua

Zastupnica u Europskom parlamentu Ivana Maletić upozorila je u petak na konferenciji za novinare u središnjici HDZ-a, da se rast BDP-a u trećem kvartalu od 2,8 posto ne temelji na zdravim ekonomskim osnovama već samo na turizmu i prerađivačkoj industriji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“To je rast BDP-a koji se ne temelji na zdravim ekonomskim osnovama. U Hrvatskoj želimo rast BDP-a koji će se temeljiti na otvaranju novih radnih mjesta, sve jačoj proizvodnji, jačoj konkurentnosti te da nam izvoz raste na temelju naše proizvodnje”, naglasila je Maletić.

Smatra i da se takav rast može dogoditi samo ako imamo vladu koja provodi konkretne reforme i konkretne mjere za pomoć industriji, poduzetnicima, izvoznicima, poljoprivredi i slično.

Maletić je kazala da, prema izvješću Državnog zavoda za statistiku (DZS), od deset proizvodnih djelatnosti koje su pridonijele rastu BDP-a njih osam pada ili stagnira, a jedino je raslo sve vezano uz turizam (trgovina, usluge, smkeštaj i sl.) te prerađivačka industrija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Hrvatsko gospodarstvo i dalje ovisi o sigurnosnoj situaciji u svijetu, lijepom vremenu i prerađivačkoj industriji”, upozorila je HDZ-ova europarlamentarka.

Pojasnila je i da je prerađivačka industrija rasla jer u trećem kvartalu prošle godine sisačka Rafinerija nije radila veći dio vremena, što se sada reflektiralo na nešto veći rast u toj industriji, te zbog proizvedena dva do tri broda.

Upozorila je da iako raste turizam i na osnovu toga i potrošnja, u zadnjem kvartalu imamo veći rast uvoza roba i usluga (8,1 posto) od izvoza (8 posto).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako nam je turistička sezona bila odlična, navela je Maletić, poljoprivreda nam i dalje pada pa i dalje moramo uvoziti hranu i ostale proizvode za turiste, a koju bi i sami mogli proizvesti.

Također, Maletić je kazala da su po podatcima brutto investicije u fiksni kapital u trećem kvartalu porasle 2,2 posto, ali su od 2008. do danas ukupno pale više od 30 posto, što predstavlja ogroman pad. Pri tome, sadašnji njihov rast dogodio se zato što je Hrvatska članica EU i otvorili su nam se novi bespovratni izvori financiranja, naglasila je europarlamentarka Maletić.

Pojasnila je i da je do rasta BDP-a od 2,8 posto u trećem kvartalu došlo i zbog deflacije, jer smo ušli u “spiralu” pada cijena te istovremeno i pada ekonomskog bogatstva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Maletić: Ovaj rast nije dovoljan za pola rashoda za kamate

Vezano za objavljene podatke Maletić je također kazala i da bi se trebao poštivati Sporazum između Vlade i sindikata o povećanju osnovice za plaće u javnim službama iz 2009. godine ako BDP bude dva kvartala za redom rastao više od dva posto.

Izrazila je i nadu da će sindikati biti racionalniji od Vlade i da će s novom vladom htjeti sjesti za stol glede tog pitanja kako bi se moglo dogovoriti ono što je realno moguće, obzirom da se ovaj ekonomski rast ne temelji na kvalitetnim osnovama. Realno bi bilo sjesti s sindikatima za stol i dogovoriti jedno vrijeme počeka primjene te odredbe. Svi se radujemo povećanju plaća kada naš gospodarski rast bude takav da otvara prostor za to, kazala je.

Naglasila je i da će s ovim rastom BDP-a, s obzirom na deflaciju i druge učinke, njegov nominalni rast biti oko pet milijardi kuna dok su samo rashodi za kamate 12 milijardi kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ovaj rast nije dovoljan za pola rashoda za kamate”, upozorila je Maletić.

Izrazila je žaljenje što je Milanovićeva Vlada u 12 kvartala ekonomskog pada propustila mijenjeti taj sporazum sa sindikatima, jer se u njemu nalazila i važna odrednica da se on u slučaju dvaju ili više kvartala uzastopnog pada BDP-a može mijenjati i revidirati.

“Ovoj Vladi u 12 kvartala pada BDP-a nije palo na pamet otvoriti to pitanje. Tek kad je počeo gospodarski rast počelo se postavljati pitanje što ćemo sada, a sada je kasno”, upozorila je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.