-->
Ponedjeljak, 13 siječnja, 2025
1.1 C
Zagreb
Pratite nas:

Milanović: Za mene u Drugom svjetskom ratu postojala je samo jedna hrvatska vojska – to su bili hrvatski partizani i partizani Hrvatske

Podijeli

U Jasenovcu se održava komemoracija u povodu 70. obljetnice proboja logoraša iz koncentracijskog logora Jasenovac i na početku svog govora premijer Zoran Milanović pročitao je uvod hrvatskog Ustava koji kaže da se država Hrvatska temelji na ZAVNOH-u, a ne na NDH.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Ako ovo nije jasno, svakom Hrvatu, građaninu Hrvatske, svakom političaru, onda se, molim lijepo, demokratskim sredstvima izvoli zalagati za nijekanje ovoga i za promjenu hrvatskog Ustava i za unošenje u Ustav Nezavisne Države Hrvatske“, rekao je dodavši kako za takvog junaka on još čuo nije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Za mene u Drugom svjetskom ratu postojala je sam jedna hrvatska vojska – to su bili hrvatski partizani i partizani Hrvatske“, naglasio je premijer te je potom nagrađen velikim pljeskom.

Milanović je istaknuo kako u Jasenovcu govori peti put te kako nije lako ponavljati neke stvari. Treba ih ponavljati, ali kako od njih neki ljudi okreću glavu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Kad se kaže da ne treba politizirati ovakve događaje – to zvuči dobro, no ovo je bit politike – ako se o ovome ne govori, to znači da se o zločinima šuti“, rekao je pričitavši zatim uvod hrvatskog Ustava da bi neke stvari učinio jasnijima te kako je rekao: „Skinuo osjećaj krivnje i frustracije s nekih koji ne razumiju ili ne žele razumjeti“.

Bleiburg je mjesto žala i komemoracije propasti NDH

Naglasio je kako su njegovi preci iz Dalmacije išli u rat kao patrioti i borci za slobodu, protiv porobljenja svoje dalmatinske braće.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Hrvatska Lika, Banija, Kordun i narodi koji su ondje živjeli, i hrvatski Srbi, narodi Primorja, Gorskog kotara, kasnije i Istre – to je hrvatska vojska i na nju moramo i uvijek ćemo biti ponosni“, rekao je te dodao kako će otvoreno govoriti o zločinima poslije Bleiburga, ne na Bleiburgu.

„Recimo na Teznom. No, Bleiburg je mjesto žala i komemoracije propasti NDH – države koja i nije bila država hrvatskog naroda i protiv koje je hrvatski i srpski narod ustao i nije mogao trpjeti“, pojasnio je.

„Kada političar kaže, javna odgovorna osoba kaže da je atmosfera na stadionu na kojoj se skandiralo, odnosno urlalo ‘Za dom spremni’, veličanstvena – onda je bolje da prešuti ili da hladno ode s tog stadiona“, ocijenio je premijer dodavši: „To nije veličanstvena atmosfera – to je tužna i turobna atmosfera.“

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rekao je da voli da pobjedi Hrvatska, i s deset na prema nula, ali ne na takav način, ne po svaku cijenu.

„Živio hrvatski antifašizam, živjela moderna i humana Hrvatska“, zaključio je.

Uz preživjele logoraše, komemoraciji nazočili su predsjednik Hrvatskog sabora Josip Leko i predsjednik Vlade Zoran Milanović, zatim prva potpredsjednica Vlade ministrica Vesna Pusić, te ministri Berislav Šipuš, Orsat Miljenić i Tihomir Jakovina, zagrebački gradonačelnik Milan Bandić. Posebni izaslanik predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović bio je Branko Lustig. Komemoracija se održava pod pokroviteljstvom Hrvatskog sabora.

Od 1.073 logoraša, koliko ih je 22. travnja 1945. bilo u logoru, u proboj ih je krenulo 600, a preživjelo samo stotinjak. Preostalih 473, koji nisu krenuli u proboj, ubijeni su. Istoga dana 1945. počeo je i proboj zatočenika Kožare, dijela logora u mjestu Jasenovcu. Od 167 zatočenika, proboj je preživjelo njih 11.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr
Photo: narod.hr

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci