Ministar socijalne politike Marin Piletić osudio je u utorak napad u Centru za socijalnu skrb Ivanec istaknuvši kako u njemu nitko nije stradao te se pokazalo da sigurnosni sustav u centrima za socijalnu skrb funkcionira.
“Cilj je stručnih radnika u centrima osigurati sigurnost svih, ponajprije djece. Obzirom da se radilo o o žurnoj mjeri izdvajanja došlo je do incidenta koji najoštrije osuđujemo”, izjavio je Piletić u Pitomači, gdje je sudjelovao na sjednici Savjeta za Slavoniju, Baranju i Srijem.
Četrdesetogodišnji muškarac u utorak je u prostore Centra za socijalnu skrb u Ivancu bacio zapaljivu staklenu bocu i pobjegao s mjesta događaja, no policija ga je ubrzo uhitila.
Pritom nisu probijene sigurnosne barijere u centru te sustav sigurnosti funkcionira, poručio je Piletić podsjetivši da u svim centrima za socijalnu skrb postoji pojačan sustav sigurnosti od 2019. godine.
Nasilni događaj osudila je Hrvatska komora socijalnih radnika koja očekuje reakciju nadležnih tijela.
> Danas prosvjed socijalnih radnika – Ilijaš: Ministar bi trebao uvažavati ono što mi kažemo
Sigurnost djelatnika Centra za socijalnu skrb
Kako smo ranije pisali, ova godina počela je napadom na djelatnike centra za socijalnu skrb, a ubojici iz Đakova Vrhovni sud potvrdio je presudu kojom je osuđen na 40 godina zatvora zbog ubojstva djelatnika centra za socijalnu skrb.
“Na razini cijele Republike Hrvatske do kraja 2019. godine osigurana je i provedena mjera tehničko-tjelesne zaštite svih centara za socijalnu skrb (zaštitar, ručni detektor metala, prolazni detektor metala). Za tu svrhu Ministarstvo je osiguralo i utrošilo iznos od 2,8 milijuna kuna (2.838.911,53 kn).
Centrima koji djeluju na više lokacija omogućena je zaštita na svim lokacijama na kojima djeluju.
Osim zaštitara, u centrima za socijalnu skrb u kojima je prostorno bila moguća ugradnja postoji prolazni detektor metala dok u manjim podružnicama gdje nije bila moguća ugradnja prolaznog detektora metala zbog prostornih uvjeta postoje ručni detektori metala.
Financijska sredstva za plaće zaštitara osiguravaju se iz sredstava jedinica područne (regionalne) samouprave, te na temelju planiranih i osiguranih financijskih sredstava ugovaraju se zaštitarske usluge.
Osnivanjem Hrvatskog zavoda za socijalni rad financijska sredstva za zaštitarske usluge osiguravat će se iz Državnog proračuna čime se omogućiti ravnomjeran pristup u osiguravanju navedenih usluga”, poručuju iz Ministarstva.
Službene osobe
Iz Ministarstva podsjećaju i da su radnici centara službene osobe.
“Osim tehničke zaštite i zaštitarskih usluga, radnici centara za socijalnu skrb su izmjenama i dopunama Kaznenog zakona 2019. godine dobile status službene osobe. Time kazneno zakonodavstvo i praksa nastoje osigurati zaštitu osoba koje su u svojem radu posebno izložene ugrozi od kriminalnog ponašanja, ali i njihovu pojačanu odgovornost za zakonito postupanje”, poručili su nam.
Podsjetimo, lani je Komora socijalnih radnika, nakon niza napada na djelatnike centara za socijalnu skrb, apelirala na predsjednika, premijera, vladu i resorno ministarstvo da svojim ovlastima naprave sve da zaštite radnike i stručne djelatnike u cijeloj Republici Hrvatskoj.
Tekst se nastavlja ispod oglasa