Molitelji krunice u tekstu VL-a: Autorice istraživanja uključile se u medijsku propagandnu kampanju

krunice
Foto: fah, fotografija/Narod.hr

Udruga U ime obitelji kao nositelj Hoda za život jučer je reagirala na podatke iznesene na naslovnici Večernjeg lista 21. svibnja 2024. te u članku „Država konzervativnija od građana: dopušta otežavanje pobačaja i molitve na trgovima“ novinarke Nataše Vlašić Smrekar. U članku se predstavljaju podaci istraživanja „Podržane ili pokorene – prediktori stavova stanovnika RH o seksualnom nasilju i kršenju seksualnih i reproduktivnih prava žena“ koji je Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu proveo uz pomoć agencija Hendal na čelu s prof. dr. sc. Brankom Galić s Odsjeka za sociologiju. U reakciji je UIO upozorila na sugestivnost anketnih pitanja, manipulativno predstavljanje 600 ispitanika kao hrvatskih građana te optuživanja hrvatske vlasti za dopuštanje uživanja ljudskog prava na slobodu vjeroispovijesti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pristranost, sugestivnost, ali i zabrinjavajuća opredijeljenost za dokidanje osnovnih ljudskih prava istraživanja profesorice Galić i suradnica najjasnije se očituje na pitanju evaluacije javne muške molitve krunice koja se svake prve subote u mjesecu održava na trgovima niza hrvatskih gradova. U članku Večernjeg lista, ali i u do sada objavljenim glavnim rezultatima istraživanja, navodi se da su se autorice za postavljanje pitanja o muškarcima okupljenima u miroljubivoj javnoj molitvi krunice odlučile: „Budući da oni lobiraju za tradicionalne, zapravo srednjovjekovne društvene vrijednosti i za oduzimanje ženama ljudskih i reproduktivnih prava…“.

>UiO reagirala na tekst Večernjeg lista: Podaci o potpori pobačaju manipulativno prikazani

Za vjernike svih religija, molitva je sveti čin komunikacije s transcendentalnim, za katolike i sve kršćane to je čin komunikacije s Trojedinim Bogom, pa je svako uspoređivanje molitve s lobiranjem krajnje uvredljivo i diskriminatorno osobito ako se navodi da je to „lobiranje“, a zapravo molitva usmjerena na dokidanje bilo čijih prava. Ovakvo a priori iznošenje stavova i pozicije istraživačkog tima ne samo da je sugestivno i neprofesionalno, već istraživanje čini potpuno irelevantnim. Tomu dodajmo i činjenicu da autorice istraživanja moliteljima imputiraju navodne srednjovjekovne vrijednosti, pretpostavlja se u pejorativnom smislu. Nejasno je na koje točno srednjovjekovne vrijednosti misle. Možda se radi o poštovanim srednjovjekovnim vrijednostima poput viteške časti, požrtvovnosti, hrabrosti, vrijednosti vještine, pravednosti, pobožnosti.

Autorice se grubo napale ljudsko pravo na slobodu vjeroispovijesti

S obzirom na a priori deklarirane stavove autorica istraživanja, rezultati ne trebaju čuditi. Od 600 ispitanika 70 % u potpunosti ili u cijelosti ne podržava javnu molitvu, molitelje podržava 11,5 %, a neodlučno je 15 % ispitanika. Istraživanje je pokazalo da se 73,1 % ispitanika ne slaže s tvrdnjom da su muškarci okupljeni u molitvi krunice „pravi muškarci i uzori djeci“, a da se 73,4 % ne slaže s konstatacijom da bi se drugi muškarci trebali na njih ugledati. Nadalje, 60 % ispitanika slaže se s konstatacijom da molitelji ugrožavaju „ženska ljudska i ustavna prava, 53 % ispitanika zabranilo bi molitvena okupljanja, a 63 % ispitanih smatra da miroljubiva javna molitva „vraća Hrvatsku u srednji vijek“.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Postavljanjem odgovora na pitanja u anketi autorice istraživanja nisu samo kao u prethodnim pitanjima postavile sugestivna pitanja i pokazale neprofesionalnu pristranost, nisu samo iz pitanja izvodile zaključke koji iz njih ne slijede i predstavljale rezultate dobivene na 600 nasumično odabranih ispitanika kao mjerodavne za sve hrvatske građane. Postavljanjem anketnih pitanja u ovom segmentu autorice istraživanja prešle su Rubikon i nastavno na raniji komentar profesorice Galić krenule u otvoreno nijekanje ljudskih prava, pa i ljudskosti muškaraca okupljenih u javnoj molitvi krunice.

>Izvješće UiO: Pogledajte kako se sve krše prava katolika u Hrvatskoj

Davanjem mogućnosti ispitanicima da se izjasne o mogućnosti zabrane molitvenih okupljanja autorice se grubo napale ljudsko pravo na slobodu vjeroispovijesti zajamčeno svim dokumentima međunarodnog prava, a prije svega člankom 18 Opće deklaracije o ljudskim pravima koji u cijelosti glasi: „Svatko ima pravo na slobodu mišljenja, savjesti i vjeroispovijedi; to pravo uključuje slobodu promjene vjeroispovijedi ili uvjerenja i slobodu da pojedinačno ili u zajednici s drugima, javno ili privatno, iskazuje svoju vjeroispovijed ili uvjerenje poučavanjem, bogoslužjem, praktičnim vršenjem i obredima.“

Totalitarna medijska propagandna kampanja

Zabrinjavajuće je i krajnje alarmantno, prozivanje muškaraca okupljenih u javnoj molitvi krunice za kršenje ustavnih prava kad su postavljanjem anketnih pitanja autorice same prekršile niz odredbi Ustava Republike Hrvatske počevši od članka 40 i članka 41 koji svim vjernicima jamče pravo na javno očitovanje vjere i pravo vjerskih zajednica na javno održavanje vjerskih obreda. Najviše od svega navedenog zabrinjava činjenica da je 6 znanstvenica zaposlenih na javnom sveučilištu predstavilo rezultate anketnog istraživanja u kojima je ispitanicima postavila pitanje jesu li muškarci okupljeni u miroljubivoj molitvi krunice za njih „pravi muškarci“. Postavljanjem ovoga pitanja muškarcima okupljenima u miroljubivoj javnoj molitvi krunice odriče se ljudskost. Time su se autorice istraživanja dehumanizirale molitelje uključivši se u totalitarnu medijsku propagandnu kampanju koja se već više od godinu i pol dana provodi protiv molitelja krunice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Rasprava o Izvješću o netrpeljivosti prema katolicima: U demokratskom društvu treba paziti da nitko ne bude napadan zbog svoje vjere

U prošle godine objavljenom Izvješću o netrpeljivosti i napadima na Katoličku Crkvu i katoličke vjernike u Hrvatskoj u 2022. godini prikazano je kako je protiv muškaraca okupljenih u javnoj i miroljubivoj molitvi krunice, od strane medija predvođena difamacijska kampanja koja je prema svim segmentima slijedila model totalitarne kampanje kakvu su protiv Židova predvodili totalitarni režimi nacističke Njemačke i totalitarni ustaški režim u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj. Protiv Židova je, kao i protiv molitelja, bila predvođena totalitarna kampanja po modelu denuncijacije, dehumanizacije i demonizacije. Ovaj model su na primjeru nacističke kampanje pokazali znanstvenici Alexander P. Landry, Kayla Mere te Ram I. Orr, a na primjeru ustaške kampanje Boško Zuckerman Itković.

U budućnosti će se ovim dokumentom manipulirati

Autorice istraživanja su se postavljanjem pitanja jesu li muškarci okupljeni u molitvi krunice pravi muškarci, priključile dehumanizaciji molitelja. Također, postavivši pitanje o pravim muškarcima autorice istraživanja uvrijedile su sve muškarce, ali i sve žene, pa bi kao i u pitanju srednjovjekovnih vrijednosti bilo dobro da odgovore na pitanje kakvi su to pravi muškarci i podržavaju li one ovakvim postavljanjem pitanja patrijarhalne vrijednosti koje muškarcu odnosno ženi propisuju točno određen obrazac društveno prihvatljivog ponašanja?

>Organizatori muške molitve: Što javna molitva krunice jest, a što ona nije?

Komentirajući u članku Večernjeg lista podatak dobiven istraživanjem da 40 % ispitanika niti se slaže niti se ne slaže s tvrdnjom da država podržava javnu molitvu, profesorica Galić je ustvrdila da „ljudi vjerojatno ne razmišljaju o ulozi države iako je logično zaključiti da molitelje podržava država jer okupljanja štiti policija“. Kao i po pitanju državne fingirane potpore pobačaju i po ovom pitanju Galić je komentiranju rezultata istraživanja pristupila nekritički, odnosno budući da se rezultat istraživanja ne poklapaju s njezinim stavom, Galić je objasnila da ispitanicima zapravo stvarna situacija nije bila jasna niti ne pretpostavivši da ispitanici smatraju da bi policija trebala osiguravati svako javno okupljanje, osobito ako se protiv tog okupljanja agresivno prosvjeduje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sudeći prema izrazitoj pristranosti i sugestivnosti kojom se odlikuju dosadašnji rezultati istraživanja profesorice Galić i suradnica, opravdano je postaviti pitanje može li se ijedan segment istraživanja čiji će cjeloviti rezultati tek biti objavljeni smatrati relevantnim. Sudeći prema razini napada na temeljna ljudska prava počevši od ljudskog prava na slobodu savjesti i vjeroispovijesti, ovim će se dokumentom i u budućnosti svakako manipulirati kako bi se ta civilizacijska ostvarenja dovela u pitanje.

* Mišljenja iznesena u komentarima osobna su mišljenja njihovih autora i ne odražavaju nužno stajališta uredništva portala Narod.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.