MORH o smrti 5 vojnika: Ostavljene su neke poruke, razlozi su vrlo ozbiljni

morh
Zagreb, 20.7.2021 - Tiskovna konferencija Ministarstva obrane. Na slici Ivica Olujić, Branko Hrg i Marcela Kovačić Tomac. Foto HINA/ Dario GRZELJ/ dag

“U Ministarstvu obrane i Hrvatskoj vojsci učinit ćemo sve što je u okviru naših mogućnosti da ovakvih nesretnih slučajeva bude što manje”, poručio je državni tajnik Hrg.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Ministarstvu obrane održana je u utorak, 20. srpnja 2021., konferencija za medije povodom smrti pripadnika Hrvatske vojske.

Na konferenciji za medije su nazočili državni tajnik Ministarstva obrane Branko Hrg, direktor Glavnog stožera Oružanih snaga RH general-bojnik Ivica Olujić i vojna psihologinja bojnica Marcela Kovačić Tomac.

Državni tajnik Hrg izrazio je u ime ministra obrane Marija Banožića, djelatnica i djelatnika Ministarstva obrane i Hrvatske vojske, te u svoje osobno ime, izraze sućuti obiteljima, prijateljima i kolegama preminulih hrvatskih vojnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Razumijemo zabrinutost i interes javnosti zbog navedenih događaja i ističemo kako Ministarstvo obrane, Hrvatska vojska i sve službe rade na prevenciji suzbijanja pojave ovakvih nemilih događaja kojih nažalost, uvijek ima”, rekao je državni tajnik Hrg.

“Važno je istaknuti kako niti jedan ovaj slučaj nije povezan, oni su individualni. Niti jedan ovaj događaj nije vezan za službu u Oružanim snagama, nije počinjen u prostorima naših vojarni i našeg sustava. Nesretni događaji su se dogodili izvan službe. Radi se o vojnikinjama i vojnicima koji su, kao i mi svi, izloženi osobnim stresovima, situacijama i problemima. A živimo u vremenu, kada su ti stresovi pojačani zbog svega ovoga što se događa u cijelom svijetu i u Republici Hrvatskoj”, rekao je državni tajnik Hrg i na kraju još jednom izrazio sućut posjetivši kako je Hrvatska vojska uvijek tu kad je najpotrebnije i kako je uvijek spremna pružiti pomoć.

General-bojnik Ivica Olujić istaknuo je kako se ovakvi događaji u Oružanim snaga prate i analiziraju s ciljem donošenja preventivnih mjera.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Olujić je kazao da se samoubojstva u Oružanim snagama smatraju težim oblicima izvanrednih događaja. Tim pitanjima bavi se zapovjedni lanac u Oružanim snagama, sigurnosne službe, vojna policija te psihološka i zdravstvena struka u Oružanim snagama. Od 2001. do danas samo 2011. godine nije bilo nijednog samoubojstva. U posljednjih 15 godina godišnje je bilo od jedno do četiri samoubojstva. Do današnjeg dana imamo ih pet.

Također, istaknuo je kako su se nesretni događaji dogodili pripadnicima Oružanih snaga iz svih kategorija, ročnih vojnika, vojnika pod ugovorom, dočasnika i časnika, različite su dobi, iz različitih postrojbi, različitih mjesta službe, i niti na jedan način nisu bili povezani. Svi stradali pripadnici bili su na liječničkom pregledu u 2019. i 2020. godini i tada nisu pronađeni indikatori na određene probleme i teškoće.

“Jako je bitno za naš sustav to da su u svih pet slučajeva stradali pripadnici uredno prošli na liječničkom pregledu. U svih pet slučajeva radi se o osobama muškog spola, od kojih su dvojica oženjena. U svim slučajevima u istragama sudjeluje civilna policija. Istrage još traju i nećemo iznositi detalje”, kazao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na pitanje što je sustav napravio da pripadnicima pruži pomoć, kazao je da imaju dovoljno psihologa, više od 10 psihologa koji su časnici.

“Bavimo se uzrocima, dio je vezan za školovanje, gdje se prepoznaje fenomen samoubojstava. U konkretnim slučajevima oni nisu zatražili pomoć. To nismo utvrdili u ovih pet slučajeva”, kazao je.

“Pripadnici koji su dignuli ruku na sebe imali su svoje razloge, u nekim slučajevima vrlo ozbiljne. U nekima su ostavljene određene poruke i pisma i to nam pomaže da razumijemo što se događa”, istaknuo je i dodao da koliko je njemu poznato, niti u jednom slučaju nije riječ o ovisnosti o drogama.

U postrojbama Oružanih snaga Republike Hrvatske raspoređeni s vojni psiholozi čija je primarna zadaća pružanje psihološke potpore pripadnicima Hrvatske vojske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Psihologinja bojnica Marcela Kovačić Tomac iznijela je kako profesionalni put razvoja karijere hrvatskog vojnika, od prijema u vojnu službu pa do umirovljenja, prati stalna potpora od vojnih psihologa, te istaknula da ako pripadnici Hrvatske vojske imaju potrebu, uvijek se mogu obratiti nekome od psihologa, a isto tako i zapovjednicima u Oružanim snagama.

Od lipnja Ministarstvo je izvijestilo javnost o pet smrtnih slučajeva pripadnika Hrvatske vojske. Također su u ponedjeljak, kada je zabilježen slučaj smrti pripadnice Oružanih snaga u Vukovarsko-srijemskoj županiji, javnosti odaslali priopćenje u kojem govore da je stupanj samoubojstava u Hrvatskoj vojsci manji od hrvatskog prosjeka u općoj populaciji.

Prema podatcima Ministarstva unutarnjih poslova, nema odstupanja u Oružanim snagama u odnosu na cjelokupno stanovništvo Republike Hrvatske po broju samoubojstava 2020. godine. Tako je 2020. godine u ukupnoj populaciji Republike Hrvatske zabilježeno 566 samoubojstava, što čini stopu od približno 14/100.000, dok je stopa samoubojstava u Oružanim snagama bila 5,26/100.000.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.