U četvrtak će se na sjednici Zagrebačke gradske skupštine raspravljati o Generalnom urbanističkom planu (GUP-u) Grada Zagreba. Iz vodstva zagrebačkog HDZ-a, kako neslužbeno doznaje N1, čuju se ocjene da bi gradski HDZ trebao spriječiti donošenje GUP-a što bi dovelo i do raskida koalicije sa zagrebačkim gradonačelnikom Milanom Bandićem u gradskom parlamentu. No, pitanje je bi li takav scenarij odgovarao premijeru Plenkoviću s obzirom da mu Bandićeva stranka “drži” većinu u Saboru.
Neslaganje s Bandićevim GUP-om bio je jedan od razloga što se u organizaciji takozvanih nevladinih udruga na prosvjedu u subotu na trgu bana Jelačića okupilo i nekoliko tisuća Zagrepčana poručujući gradonačelniku: „Milane odlazi“.
Prosvjed su, podsjetimo, organizirali Zelena akcija, Udruga građana Siget, Pravo na grad, Udruga Resnik i braniteljska udruga Vidra uz još neke udruge poput npr. inicijative Savica. Udruga Pravo na grad najpoznatija je po prosvjedima protiv vlade Jadranke Kosor 2011. kada su aktivisti udruge supružnici Urša Raukar i Niko Gamulin nezadovoljni stanjem u državi tražili prijevremene izbore. Braniteljska udruga Vidra “osnivana kao odgovor na ‘šatoraše'”, a njezina predsjednica Vesna Grgić kaže da je “njezina udruga u braniteljskom krugu proglašena izdajničkom”.
> Iznenađujući preokret: Bandić povukao GUP iz procedure
> Ministarstvo dalo pozitivno mišljenje zagrebačkom GUP-u: Ide pred zagrebačku Gradsku skupštinu
> Što sve trebate znati o zagrebačkom GUP-u?
Promjenom GUP-a zemlja koja je prije imala nisku vrijednost jer nije bila građevinska, može postati vrlo vrijedna ako se, primjerice, proglasi građevinskom. Također, GUP jako utječe na izgled Grada, količinu zelenih površina itd. Svaka izmjena GUP-a, dakle, može imati ogromne posljedice te može značiti velike promjene u vrijednosti zemljišta.
Primjer prenamjene zemljišta upravo je Zagrebački hipodrom kojega gradonačelnik Bandić želi promjeniti iz područja za rekreativne namjene u ono za mješovite te na tom prostoru podići “grad u gradu”.
Bandićev prijedlog GUP-a izazvao je negodovanje brojnih građana i arhitekata.
Što je GUP?
Generalni urbanistički plan (GUP) određuje površine na kojima je moguće graditi, što se na njima može graditi (namjena površina) te kolika je dopuštena veličina građevina. GUP je plan koji se donosi samo za građevinsko područje grada, dok se cjelokupno administrativno područje grada određuje prostornim planom grada. Prema novom Zakonu o prostornom uređenju i gradnji GUP više nije obavezan. Međutim GUP-ovi koji su stupili na snagu do donošenja novog Zakona ostaju na snazi dok se za područje tog grada ne donese novi prostorni plan.
Generalni urbanistički plan (GUP) uz Urbanistički plan uređenja (UPU) i Detaljni plana uređenja (DPU) određuju koliko se točno može graditi u određenoj zoni, a također i donose pravila katnosti, površini, visini i broju parkirališnih mjesta te ostalim stavkama gradnje.
Nekoliko je različitih namjena zemljišta poput primjerice stambene, javne i društvene, društveno-upravne, zdravstvene, predškolske i školske, kulturne, vjerske, gospodarske, poslovne, zaštićene zelene površine, površine za budući razvoj i druge.
Da bi GUP mogao biti odobren, on mora dobiti suglasnost Ministarstva graditeljstva te mora biti usklađen s planom više razine, a to je u ovom slučaju Prostorni plan Grada Zagreba.
Podsjetimo, prijedlog GUP-a Milana Bandića bio je dva puta odbijen od strane Ministarstva gospodarstva jer nije bio usklađen s Prostornim planom Grada Zagreba, a na njega su se žalili i arhitekti i građani.
No, u studenom 2019. GUP je konačno dobio zeleno svijetlo Ministarstva iako je ministar Predrag Štromar naglasio da je na zastupnicima u Skupštini da odluče o njegovu uvođenju te da on osobno ne bi nikad glasao za dokument na koji je izrečeno toliko primjedbi struke i javnosti.
Posljednji put sam je Bandić povukao GUP sa Skupštine te se na njoj treba naći ponovno u četvrtak.
Koje su bile primjedbe na Bandićev GUP?
Društvo arhitekata Zagreba u srpnju upozorilo da su u GUP unesene značajne izmjene koje nisu bile javno komunicirane. Primjerice, GUP-om nisu bili obuhvaćeni budući zahtjevi poput razvoja mreže javnog prijevoza i slično, a takav prostor od 110 hektara ima potencijal broja novih stanovnika kao u cijeloj Ličko-senjskoj županiji.
Za gradove poput Zagreba važno je da posjeduje dovoljno zaštićenih zelenih površina kako bi omogućile kvalitetan život. Takvih bi površina najviše trebalo biti uz Savu, prostor Hipodroma, Velesajma i Bundeka, no one s vremenom postaju sve uže.
Najviše pozornosti ovaj prijedlog GUP-a privukla je u kolovozu udruga građana Siget, koja je urudžbirala Gradskoj upravi 1327 potpisanih primjedbi i prijedloga na Generalni urbanistički plan što se posebice odnosilo na na takozvani ‘Zagrebački Manhattan’, grad u gradu za čiju izgradnju unajmljena ista tvrtka koja gradi takozvani ‘Beograd na vodi’ u Srbiji. Planom je, između ostalog, predviđena gradnja Bandićevog “zdanja na Savi” između Hipodroma i Zagrebačkog velesajma.
Riječ je tvrtki Eagle Hills iz Ujedinjenih Arapskih Emirata na čijem je čelu Mohamed Alabbar. On je svoju karijeru započeo u centralnoj banci u Emiratima, a nakon toga je preuzeo državne poslove Emirata u Singapuru s naglaskom na nekretnine. Danas je na čelu tvrtke Emaar Properties čije se ukupna imovina vrijedna oko 30 milijardi dolara.
Tekst se nastavlja ispod oglasa