Nekoliko saborskih klubova suglasilo se danas s ocjenom predsjednika Republike Ive Josipovića da pravomoćna presuda bivšem premijeru Ivi Sanaderu dokazuje da je Sanader počinio veleizdaju, no podsjetili su da je HDZ-ova Vlada jednoglasno podržavala sve Sanaderove odluke, a dio ih je zatražio od Vlade da Saboru podastre strategiju daljnjeg upravljanja Inom i da se izjasni kako namjerava pristupiti arbitraži s MOL-om.
O prošlotjednoj presudi Vrhovnog suda, koji je Sanadera pravomoćno osudio na osam i pol godina zatvora, klubovi su raspravljali nakon stanke na zahtjev HNS-a.
Nada Turina Đurić (HNS) nakon stanke je ocijenila kako presuda Vrhovnog suda dokazuje da je Sanader počinio veleizdaju, ali i da je riječ o “epilogu vladavine HDZ-a, koji je, busajući se u svoju državotvornost i stavljajući ruku na srce, drugom rukom duboko posegao u džepove svih građana”.
Naglasila je da građane treba podsjetiti kako zaboravnost u politici često puno košta, a podržala je politiku aktualne Vlade koja je, kaže, otpočetka jasno dala do znanja da će se suprotstaviti upravljanju Inom na Sanaderov način.
“Nadam se da će nakon svega biti izrečeno i objavljeno sve ono što je bilo pokrivano i prikriveno godinama, da će u ovim pregovorima s MOL-om sve biti transparentno, da ćemo znati na koji način Hrvatska želi dalje nastaviti suradnju sa MOL-om ili možda s nekom drugom tvrtkom i gdje će se ti interesi Hrvatske sasvim jasno iščitavati”, kazala je Turina Đurić.
SDP-ov Nenad Stazić ističe da je presudom Vrhovnog suda osuđen samo jedan čovjek, iako je sve odluke jednoglasno donosila cijela HDZ-ova Vlada.
“Nikoga nije bilo u toj Vladi da upozori premijera iz redova HDZ-a i da mu kaže: ‘Stanite, ne ide tako'”, rekao je Stazić.
Podsjetio je kako je Sabor osnovao istražno povjerenstvo koje je trebalo utvrditi okolnosti pod kojima je sklopljen međudionički ugovor u Ini.
“Ali HDZ-ova većina u tom istražnom povjerenstvu je nametnula zaključak da je sve u redu i na taj način pokrivala kriminalnu djelatnost svoga šefa”, ustvrdio je Stazić te zaključio da nije riječ o veleizdaji samo jednog čovjeka dodavši da “građani o tome trebaju voditi računa kada budu drugi put odlučivali koga hoće na vlasti”.
HDZ-ovim zastupnicima koji su mu dobacivali iz klupa, spominjući Stazićevo ljetovanje na Brijunima za sedam kuna, poručio je da dobacuju samo zato što im smeta istina.
U Stazićevu obranu ustao je i Laburist Branko Vukšić, koji je uvjeren da se jeftino ljetovanje ne može usporediti sa “zloćudnim načinom vladanja i pokradenim milijardama”.
Upozorio je i da su Sanadera “podržavali i držali mu vreću mnogi koji su prošli bez ikakve kazne, a koji se danas usuđuju držati moralne prodike”.
Presudu Vrhovnog suda Vukšić tumači i kao poruku Saboru da ne treba tolerirati autokratsko vladanje i bahatost sa saborske govornice, koja se, kaže, ponavlja i kod Kukuriku vlasti.
Ocijenio je da Vlada treba doći pred Sabor i reći što je predmet arbitraže s MOL-om te da bi Hrvatska, ako poštuje odluke suda, do kraja arbitraže morala zamrznuti vlasnička prava MOL-a u Ini.
Slično misli i Vesna Škare Ožbolt (DC), koja ističe da se ugovor koji je nastao na temelju koruptivnog kaznenog djela ne smatra pravovaljanim ni u jednoj zemlji.
“Taj ugovor u postupku arbitraže treba staviti na stranu. To je posao Vlade, Nadzornog odbora Ine i ministra gospodarstva”, kazala je Škare Ožbolt dodavši kako ne bi voljela da se ponovo nakon nekoliko godina postavi pitanje sličnih političkih odluka.
“U Saboru moramo proučiti Vladinu strategiju i vidjeti što misli napraviti u odnosima s MOL-om. Tome u Saboru ne treba posvetiti 10 minuta, nego provesti kvalitetnu raspravu”, rekla je Škare Ožbolt koju brinu sukobi između ministra gospodarstva Ivana Vrdoljaka i predsjednika NO Ine Siniše Petrovića.
Nezavisna Jadranka Kosor presudu Vrhovnog suda čita kao dokaz da nije bila riječ o političkom progonu, za što ju je Sanader optuživao dok je bila na premijerskoj funkciji, nego o “snažnoj političkoj volji da se neovisnim institucijama omogući da rade svoj posao u skladu s Ustavom i zakonima”.
Kosor također očekuje suspenziju MOL-ovih upravljačkih prava u Ini, a postavila je i pitanje nefunkcioniranja europskog uhidbenog naloga (EUN) u slučaju predsjednika uprave MOL-a Zsolta Hernadija.
“Kako to da EUN u jednoj članici EU funkcionira, a u drugoj ne funkcionira”, upitala je Kosor.
Nezavisni Damir Kajin ustvrdio je da su u Istri na djelu Fimi-medije “100 puta suptilnije od Sanaderove”, te izrazio uvjerenje da Inu na savjesti ima i “trećesiječanjska administracija”, koja je MOL-u prodala kontrolni paket Ininih dionica.
Naglasio je kako ne likuje zbog presude Sanaderu, jer je ona presuda cjelokupnoj politici, ali i hrvatskim institucijama.
O pravomoćnoj presudi Sanaderu HDZ-ov klub se nije izjašnjavao.
Sjednica je nastavljena raspravom o redovitom izvješću pučke pravobraniteljice.
Tekst se nastavlja ispod oglasa