Na N1 je gostovao odvjetnik Anto Nobilo, najpoznatiji po obrani Josipa Perkovića i Zdravka Mustača, u Njemačkoj osuđenih, da su kao šefovi jugoslavenske službe državne sigurnosti organizirali ubojstvo emigranta Stjepana Đurekovića.
“Apsolutno, i ne samo Hrvatska, nego cijela Europa. Svi populistički i desno orijentirani pokreti se hrane mržnjom. Tako dobivaju političke pristaše. Tako i u Hrvatskoj. Predsjednička kampanja je krenula i morate naći nekoga koga mrzite. Predsjednica je rodonačelnica toga. Vidimo da se i Miroslav Škoro pridružio prijedlogom za ukidanje stranke SDSS-a”, ocjenjuje Nobilo.
Dodaje da zakonodavni okvir za sankcioniranje zločina i mržnje na nacionalnoj osnovi postoji, “ali se rijetko upotrebljava”.
“Ali mislim da se treba sankcionirati i govor mržnje. To moramo suzbiti, jer nakon toga idu konkretni akti nasilja.”
‘Bleiburg je terorizirao Europu’
Komentirao je i odluku Povjerenstva za suočavanje s prošlošću o pozdravu ZDS. Nobilo smatra da treba priznati da je Za dom spremni “naš oblik fašizma” i da to treba sankcionirati kao što je učinila Austrija.
“Austrija je donijela propis da se 10.000 eura plaća pozdrav ZDS. Bleiburg je terorizirao Europu, bio je ustaški dernek. Ove godine nije bio”, kaže Nobilo i dodaje da je to primjer kojeg treba slijediti jer funkcionira.
O tome zašto se ne sankcionira izvikivanje ZDS, kaže da je ‘glavni krivac’ policija.
“Makar zakon nije dovoljno precizan, neosporno je da je ZDS neprihvatljiv, zabranjen. Ali problem je u policiji, koja ne želi prijavljivati.”
Napao politiku gradonačelnika Vukovara
“Ne može se statutom grada suspendirati Ustavni zakon. To je pravno nasilje prema Srbima. To je isto radio Ante Pavelić. To želim komenirati kada Andrej Plenković kaže da nema dodirnih točaka između Hrvatske i NDH. To je Pavelić napravio čim je došao na vlast. Jezik je simbol nacije. Ako od nekoga želite stvoriti građane drugog reda, uzmite im jezik i pismo”, ustvrdio je Nobilo.
“Ako na stadionu, u pristustvu predsjednice, par tisuća navijača viče ‘ubij, ubij Srbina’, a predsjednica poslije kaže kako je bila lijepa utakmica, kako se osjeća Srbin u Hrvatskoj?”, zapitao se.
“Morate imati povijesno sjećanje. Mi smo tom narodu nanijeli neko zlo. Neki Hrvati su prije 70-ak godina ubijali Srbe samo zato što su Srbi, Rome samo zato što su Romi, Židove samo zato što su Židovi. Moramo biti osjetljivi na svaki napad na Rome, Židove i Srbe”, smatra Nobilo koji ne vjeruje da će SDSS izaći iz vladajuće koalicije.
Neće doći do raskida koalicije između SDSS-a i HDZ-a
“Po mojoj procjeni, neće doći do raskida koalicije jer to ne odgovara nikome.”
O aferi Uljanik, u kojoj su okrivljena šestorica, kaže da im se na teret stavlja nešto što su dvije Vlade pismeno odobrile.
“Njihov krimen je što su proizveli četiri broda po većoj cijeni, a prodali ih po tržnoj cijeni. Jučer smo saslušali svjedoke koji su rekli – u to doba mogli smo ili ići u stečaj ili izgraditi brodove s akumuliranim gubitkom”, kaže i dodaje da su za takav postupak dobili pismenu suglasnost dviju Vlada – Jadranke Kosor i Zorana Milanovića.
“Ako je Vlada odobrila, kako ih se sada može kazneno goniti zbog toga”, govori Nobilo.
Tko je Anto Nobilo?
Anto Nobilo rođen je 4. prosinca 1950. godine u Splitu, a proveo je mladost u Splitu, Osijeku i Karlovcu gdje mu je otac, inače zaposlenik u Udbi i pomoćnik Josipa Boljkovca, službovao. Nobilo je studirao i završio pravo u Zagrebu. Krajem 1970-ih godina radio je kao pripravnik u Okružnom javnom tužiteljstvu, a nakon toga je četiri godine bio tužitelj u Donjoj Stubici. Kad se vratio u Zagreb, 1986. godine postao je tužitelj u procesu protiv Andrije Artukovića.
Nobilo je 1989. prekršajno prijavio dr. Franju Tuđmana zbog njegova istupa u Klubu hrvatskih književnika.
Usprkos svojoj zapaženoj ulozi u represivnom i totalitarnom sustavu bivše komunističke države, Nobilo je u državnom odvjetništvu radio od počeka i tamo ostao do kraja 1992. godine. Pokrenuo je istragu ubojstva zagrebačke obitelji Zec te zločina u Pakračkoj Poljani. Nakon rada u Državnom odvjetništvu, otvorio je odvjetnički ured. Nobilo je jedno vrijeme bio i HNS-ov kandidat za ministra pravosuđa.
Zastupao je generala Tihomira Blaškića u Haagu. Glavna teza mu je bila „dvostruka linija zapovijedanja“, no protiv Nobila je Haaški sud pokrenuo istragu radi davanja povjerljivih podataka medijima i odavanja imena zaštićenog svjedoka.
Branio je i prvog hrvatskog ministra unutarnjih poslova Josipa Boljkovca koji je bio osumnjičen da je počinio ratni zločin u svibnju 1945. godine protiv civilnog stanovišta u Dugoj Resi.
Godine 2012. uoči sjednice Žalbenog vijeća Haaškog suda u predmetu Gotovina − Markač, Nobilo je tvrdio da Haag neće osloboditi generale Antu Gotovinu i Mladena Markača.
Inače, spomenuti odvjetnik poznat je i po veličanju jugoslavenskog komunističkog diktatora Josipa Broza Tita.
Nobilo je 2018. godine bio počasni gost Milorada Dodika u Banja Luci, na druženju koje se održava svake godine, a radi se o okupljanju izbjeglih Srba u operaciji Bljesak.
Antu Nobila i Milorada Dodika moguće je vidjeti na snimci od 15 minute i 38 sekunde do 16 minute i 35 sekunde:
https://youtu.be/guhHe601adM
Nobilo je isto tako iz Sarajeva najavio moguće pokretanje tužbe protiv Hrvatske.
Povijest nasilja: Kažnjen zbog šamaranja maloljetnika
Nobilo je zbog pljuskanja 16-godišnjeg mladića kažnjen je simboličnom kaznom od 700 kuna. Nobilo je osuđen za prekršaj iz Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira, a maloljetnika je ošamario jer su mu navodno smetali kontejneri nasred ulice te je tvrdio da ga je udario u nužnoj obrani, čemu sud nije povjerovao.
Nobilo je imao problema i u vlastitoj obitelji s optužbama za nasilje, budući da je njegova bivša supruga 2004. godine tvrdila za medije kako ju je tukao kao i da je jednom prilikom prebio kćer.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/N1
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.