Site icon narod.hr

Nova Beljakova ljevičarska eskapada: U Pupovčevim ‘Novostima’ hvalio Jugoslaviju i relativizirao krivnju za rat

beljak

Montaža: Narod.hr, izvor: Snimka zaslona, Fah

Krešo Beljak, predsjednik HSS-a koji je ovu stranku svrstao u radikalno lijevi politički spektar, u intervjuu u Novostima Srpskog narodnog vijeća Milorada Pupovca, hvalio je Jugoslaviju kazavši kako je “Hrvatska je u sklopu Jugoslavije bila svjetski faktor, danas, nažalost, nismo nikakav, ni europski, a kamoli svjetski”. Progovorio je i o najsjajnijoj pobjedi Hrvatske vojske – vojno-redarstvenoj akciji Oluja dovevši pod znak jednakosti Hrvate i Srbe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Svatko treba počistiti u svom dvorištu i zato uvijek govorim o srpskim žrtvama u Oluji. Ne smije se zaboraviti stradanje Hrvata 1991., ali ni Srba 1995., kad nismo bili na razini na kojoj smo trebali biti”, kazao je Beljak u Novostima.

”Naša zajednička povijest bila je krvava, s ogromnim žrtvama na svim stranama u zadnjih 80 godina. I u Hrvatskoj, i u Srbiji, i u BiH političari rade veliku štetu kad se uvijek vraćaju na teme Jasenovca, “Oluje”… Što predsjednik Srbije Vučić ima raditi u Jasenovcu u privatnom posjetu, osim da izaziva? Politika Beograda prema Srbima iz Hrvatske je pogrešna. To nije pomoć, to je odmaganje. Naravno, tu je s druge strane hrvatski nacionalizam, ali ne zaboravimo na Miloševićevu demonstraciju nacionalizma na Kosovu Polju u vrijeme dok je hrvatski političar bio veliki Stipe Šuvar.

Svatko treba počistiti u svom dvorištu i zato uvijek govorim o srpskim žrtvama u Oluji. Ne smije se zaboraviti stradanje Hrvata 1991., ali ni Srba 1995., kad nismo bili na razini na kojoj smo trebali biti. Priznanje vlastitih zločina bio bi najbolji put do općeg mira. Podsjetit ću na usku suradnju Radića i Pribićevića, kasnije Mačeka i Pribićevića uoči Drugog svjetskog rata. To je uvijek bila HSS-ova politika. Srbi iz Hrvatske i Hrvati uvijek su bili na istoj strani, sve do 1941. i ničim izazvanih ustaških zločina. Jedini način rješavanja naših međunacionalnih tenzija je sustavno, dogovorno obrazovanje, a to se neće desiti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vladajuće elite u sve tri države jednostavno žive nacionalizme tako da mogu opljačkati državu, da je kao u slučaju HDZ-a mogu koristiti kao svoj bankomat i da se kad god dođe do neke afere, kao što je pad aviona ili nešto slično, izvlače međunacionalni problemi”, kazao je Beljak u intervjuu.

Beljak o Jugoslaviji

Na pitanje o Jugoslaviji odgovara:

”Neoboriva je činjenica da je Jugoslavija u određenom povijesnom periodu, do smrti predsjednika Tita, uspješno balansirala između istoka i zapada. Koliko god to izgledalo nostalgično ili ne, bili smo na čelu treće, nesvrstane opcije koja se zalagala za mir. Hrvatska je u sklopu Jugoslavije bila svjetski faktor, danas, nažalost, nismo nikakav, ni europski, a kamoli svjetski. To nije nostalgija za državom koja je bila neodrživa, prije svega zbog našeg mentaliteta gdje uvijek većina želi nametnuti svoju volju manjini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Relativna većina u Jugoslaviji bili su Srbi, Milošević je svoju volju nastojao nametnuti ostalima, relativna većina u Hrvatskoj bili su Hrvati i Srbi su se osjećali ugroženi. Naš mentalni sklop nije dao da zažive građanske opcije, što je bilo vidljivo na prvim demokratskim izborima na kojima su nacionalne stranke odnijele pobjedu. Politika čvrste ruke u Jugoslaviji nije bila dobra jer se zbog vica moglo završiti u zatvoru, ali u smislu pozicioniranja države u svijetu i obuzdavanja mentaliteta svih naših naroda ta je država funkcionirala.

Fah

Ne zaboravimo da su političari poput Vojislava Šešelja ili Alije Izetbegovića za vrijeme Jugoslavije bili u zatvoru. Nije se proganjao samo hrvatski nacionalizam, nego svi nacionalisti. Da je Jugoslavija kojim slučajem opstala, što je nemoguće, vjerujem da bi bila u istoj poziciji kao Hrvatska danas. Živimo u doba globalizacije, demokracije i vrijednosnog sustava koji nameće prije svega SAD, što je dovelo do toga da nijedna država Europe, pa ni Njemačka ni Francuska, ne može voditi samostalnu ili drugačiju politiku od one koju nameće glavna sila NATO-a”.

Beljak – šef radikalno lijevog saborskog kluba

Podsjetimo, Krešo Beljak na čelu je najradikalnije lijevog saborskog kluba. U svoje je redove primio i Radničku frontu na čelu s Katarinom Peović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na prijemu Srpskog narodno vijeća izjavio je: “Duboko vjerujem u bratstvo i jedinstvo srpskog i hrvatskog naroda”. Pri tome vrijedi istaknuti da je u slučaju HSS-a, ova transformacija stranke ipak bila netipična, budući da je stranka postala najpoznatija po tome što je na njenog vođu Stjepana Radića izvršen atentat upravo za vrijeme “bratstva i jedinstva” kojem se Beljak ponovno nada, kao što je portal Narod.hr ranije pisao.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jedan od većih skandala zabilježenih za njegovo vrijeme na čelu HSS-a jest kada je objavio na Twitteru kako zloglasna jugoslavenska tajna policija UDBA nije likvidirala dovoljno ljudi.
Naime, Beljak je u raspravi na Twitteru opravdavao politička ubojstva emigranata za vrijeme komunističke Jugoslavije.

Rasprava se odvijala ispod objave Katie Pavlich, Amerikanke hrvatskih korijena, koja je napisala kako je njezina obitelj u to doba trebala sastavljati popis gostiju kako bi to jugoslavenska vlada mogla kontrolirati, što je izazvalo niz komentara.

Prema Beljaku, Udba nije bila dovoljno efikasna

“Jugonostalgičari zaboravljaju da je bilo preko 100 političkih ubojstava izvan Jugoslavije od 1945. do 1990. godine. Udba je bila aktivna u svakoj hrvatskoj emigrantskoj zajednici u SAD-u, Njemačkoj, Kanadi i Australiji”, napisao je jedan korisnik, a Beljak mu je odgovorio:

“Preko 100? Očito ne dovoljno. Vidjeli smo tko je radio sr*nja i tko je uzrokovao ratove od ’91. do ’99. Fašisti u bivšoj Jugoslaviji i drugim zemljama koji su, nažalost, pobjegli Udbi”.

Kako je ostao na čelu stranke?

Unatoč skretanju ulijevo što je na posljednjim parlamentarnim izborima rezultiralo s tek osvojena dva mandata u Hrvatskom saboru, Beljak je ostao na čelu HSS-a. No pitanje je kako.

>Potpredsjenica HSS-a: ‘Beljak je falsificirao dokumente, potpisali smo kaznenu prijavu protiv odgovornih’

Posljednji pokušaj da se stranka izvuče iz njegovih ralja i vrati na svoj pravi put zbio se 2020.

Iako se Beljak do tada već riješio istaknutih članova poput Marijane Petir koju je iz stranke izbacio 2017., preostali HSS-ovci pokušali su stranku vratiti na pravi put, no Beljak je ponovno izabran i to, kako je njegova unutarstranačka oporba upozoravala, prevarama, falsificiranjem zapisnika i slično.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version