Hrvatska udruga banaka (HUB) i Udruga Franak oprečno reagiraju na presudu Vrhovnog suda prema kojoj promjenjive kamatne stope na kredite u švicarskim francima nisu, a valutna klauzula jest zakonita, pri čemu HUB ističe zadovoljstvo stavom Suda o valutnoj klauzuli, a Udruga Franak, nezadovoljna presudom, upozorava da je upravo u valutnoj klauzuli sadržana glavnina dužničkih problema.
Jurica Dobrinić iz Udruge Franak Hini je rekao kako smatra tragičnim što je izostao pravorijek, nego dužnici koji to žele, mogu ići na privatne tužbe po pitanju kamatnih stopa, a već su financijski dobrano iscrpljeni. To znači, kaže Dobrinić, i da bi sudovi mogli biti zatrpani.
No Dobrinić kaže i kako dužnici sada imaju realni osnov za tužbe i dobre izglede za uspjeh po pitanju kamata.
Upozorava, međutim, da su kamate tek manji dio problema u koji su upali dužnici u francima, na koji se odnosi tek petina njihove financijske štete, dok valutna klauzula nosi četiri petine, jer su zbog nje korisnici kredita u francima sada dužni više nego prije sedam-osam godina.
Upitan za daljnje korake Udruge Franak, Dobrinić najavljuje nastavak pravne borbe, bude li potrebno, i izvan Hrvatske, kao i druge oblike akcija i pritisaka.
Uz ogradu da je presuda Vrhovnog suda tek dostavljena pojedinim bankama te je potrebno određeno vrijeme za detaljno proučavanje, iz Hrvatske udruge banaka (HUB) u priopćenju ističu kako, na temelju dostupnih informacija, mogu reći da su zadovoljni činjenicom kako je Vrhovni sud RH potvrdio pravno stajalište da su krediti vezani valutnom klauzulom uz švicarske franke u Hrvatskoj ugovarani prema zakonu, a sama valutna klauzula ugovorena kao jasna i razumljiva ugovorna odredba.
“Također, zadovoljni smo potvrdom ukidanja prvostupanjske presude u dijelu kojim je tuženim bankama bilo naloženo ponuditi potrošačima izmjenu ugovora, tako da se glavnica izrazi u kunama, u iznosu koji je kunski bio isplaćen pri korištenju kredita, a kreditna obveza obračuna uz fiksnu kamatnu stopu u postotku koji je vrijedio u vrijeme sklapanja pojedinog ugovora”, kaže se u priopćenju HUB-a.
Napominju da će, kako su već ranije naglašavali, banke, s obzirom na socijalni trenutak u kojemu se Hrvatska nalazi, poduzeti sve da s institucijama države pronađu konstruktivno i trajno rješenje za korisnike stambenih kredita u švicarskim francima.
“Držimo kako se rješenje treba temeljiti na načelima dobrovoljnosti, jasnih socijalnih kriterija i pravične podjele troška. Podsjećamo da su i Europska komisija, Svjetska banka i MMF istaknuli da rješenje treba biti socijalno osjetljivo”, kažu u HUB-u.
Vrhovni sud potvrdio je u srijedu drugostupanjsku presudu Visokog trgovačkog suda u “slučaju Franak” kojom je promjenjiva kamatna stopa za kredite vezane uz švicarski franak proglašena nezakonitom, dok valutna klauzula nije nezakonita.
Visoki trgovački sud prihvatio je u srpnju prošle godine dio prvostupanjske presude koja se odnosi na ništetnost promjenjive kamatne stope, za sve tužene banke osim za Sberbanku, a dio presude koji se odnosi na valutnu klauzulu CHF je preinačen i odbijen za sve tužene banke.
Godinu ranije sudac zagrebačkog Trgovčkog suda Radovan Dobronić presudio je u korist udruge Potrošač, koja je osam banaka (Zagrebačka, Privredna, Erste, Raiffeisenbank, Hypo Alpe-Adria bank, OTP, Splitska i Sberbanka) tužila zbog kredita u švicarskim francima, odnosno valutne klauzule i jednostrane primjene kamatne stope.
Obrazlažući presudu Dobronić je tada ocijenio da je jednostranim povećanjem kamatnih stopa povrijeđen kolektivni interes pa je bankama naloženo da moraju preračunati glavnicu u kune na dan sklapanja kredita uz fiksnu kamatnu stopu.