Četvrtak, 13 veljače, 2025
8.8 C
Zagreb
Pratite nas:
NA MJESEC DANA

Zastupnici SDP-a određen istražni zatvor zbog mogućeg utjecaja na svjedoke

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

SDP-ova saborska zastupnica Barbara Antolić Vupora ide u jednomjesečni istražni zatvor, odlučio je sudac istrage zagrebačkog Županijskog suda. Uskok je sumnjiči za nezakonitosti pri nadogradnji i rekonstrukciji kuće.

Barbara Antolić Vupora pritvorena je zbog opasnosti od utjecaja na svjedoke, što znači da će na slobodu kada istražitelji ispitaju sve za koje smatraju da imaju saznanja o nezakonitostima zbog kojih je pod istragom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Njezinom suosumnjičeniku Vladi Podbrežničkom, varaždinskom pročelniku za gradnju i komunalno gospodarstvo, istražni zatvor određen je zbog opasnosti od utjecaja na svjedoke i ponavljanja djela.

>Uhićena SDP-ovka prošle godine napisala: ‘Bjež’te lopovi’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Još dvoje, od ukupno osam osumnjičenika u ovom kraku Uskokove istrage, također je pritvoreno zbog opasnosti od utjecaja na svjedoke. Sudac istrage odbio Uskokov prijedlog za određivanje pritvora zbog mogućeg ponavljanja kaznenog djela, javlja HRT.

Uskok sumnja da je Podbrežnički pogodovao Antolić Vupori u izdavanju građevinske dozvole za rekonstrukciju kuće, iako nije ispunjavala uvjete.

Uz saborsku zastupnicu i pročelnika, Uskok je osumnjičio i sudsku vještakinju koja je navodno prikrivala nepravilnosti u dokumentaciji te sudjelovala u lažiranju tehničkog pregleda kuće u Varaždinu, a pod istragom su i gradski zaposlenici te privatni poduzetnici.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Akcija USKOK-a: Policija češlja institucije, stigli i na vrata SDP-ovoj saborskoj zastupnici

Podbrežničkog Uskok tereti i da je s voditeljicom Odsjeka za provedbu dokumenata prostornog uređenja i građenja dogovorio zaposlenje njezina sina.

Kako je “pala” Antolić Vupora?

Barbara Antolić Vupora jutros je na sud dopraćena oko 10 sati. Ušla je na stražnja vrata, nisu je pokazali novinarima.

U središtu pozornosti našla se zbog toga što je u Varaždinu gradila kuću. Na gradilište je došla građevinska inspekcija, utvrdila da saborska zastupnica nema odgovarajuću građevinsku dozvolu i zabranila joj radove. Saborska zastupnica je tada uzela telefon i nazvala gradskog pročelnika kao i jednu sudsku vještakinju da joj pomognu da brzinski sredi papire. I to je zapravo bila njezina kobna pogreška jer nije znala da su ti ljudi već pod mjerama pa je i ona upala u te mjere i uplela se u “mrežu”.

Odvjetnik Goran Vučetić izjavio je nakon što je Barbara Antolić Vupora ispitana u Uskoku kako smatra da je napravljena prevelika hajka oko ovog događaja kao i da će se njegova klijentica i dalje aktivno braniti te da će uspjeti dokazati njezinu nevinost.

Antolić Vupora maknuta je sa svih stranačkih funkcija, ali je i dalje članica SDP-a.

Tri kraka Uskokove istrage

Uz istragu povezanu s protupravnom legalizacijom Vuporine kuće i namještenog zapošljavanja, daljnje sumnje Uskoka odnosne se na korupciju u postupku ishođenja dozvola u turizmu. Dvojicu osumnjičenika terete da su podmitili okrivljenu pomoćnicu pročelnika u Varaždinskoj županiji da osigura ubrzano izdavanje rješenja za pružanje ugostiteljskih usluga, iako nisu bili ispunjeni uvjeti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Okrivljenog višeg stručnog suradnika za graditeljstvo, a potom i savjetnika za graditeljstvo te vlasnika tvrtke koja je također pod istragom Uskok sumnjiči za pogodovanje toj tvrtki. Stručni suradnik je zauzvrat za usluge savjetovanja koje nisu nikad izvršene tijekom 2023. i 2024. godine, preko fiktivnih računa, primio najmanje 17.600 eura, sumnja tužiteljstvo.

Osumnjičenima u ostala dva kraka Uskoke istrage protiv kojih je istraga pokrenuta zbog nezakonitosti u varaždinskoj Čistoći i omogućavanja nezakonite gradnje istražni zatvor u srijedu navečer određen je zbog opasnosti od utjecaja na svjedoke i opasnosti od ponavljanja nedjela.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tužiteljstvo je, ne navodeći identitete, izvijestio da su zbog malverzacija u varaždinskoj Čistoći, vrijednih stotine tisuća eura, tražili istražni zatvor za direktora Čistoće Zorana Sveteca, njegovog zamjenika Sašu Avirovića te dvojicu poduzetnika čijim su tvrtkama gradski dužnosnici navodno pogodovali u nabavi komunalnih vozila.

Pritvor su zatražili i za dvoje osumnjičenih u drugom kraku istrage pokrenutom protiv voditeljice građevinske inspekcije i voditelja poslovanja tri tvrtke zbog sumnje na primanje i davanje mita te zlouporabu položaja i ovlasti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci