Godinu dana i četiri mjeseca nakon pravomoćne presude haškog suda hrvatskoj šestorci razgovaramo s odvjetnikom Valentina Ćorića, Draženom Plavecom.
(FOTO) Jedan od osuđene hrvatske šestorke iz BiH – Valentin Ćorić sletio u Zagreb
Valentin Ćorić, nekadašnji zapovjednik vojne policije HVO-a, presudom Haškog suda osuđen je na 16 godina zatvora, a u siječnju ove godine pušten je na uvjetnu slobodu te se vratio u Zagreb. Ćorić je pušten uz uvjet da medijski ne istupa ni kontaktira sa žrtvama i svjedocima.
„On je po Haškoj presudi osuđen na 16 godina te će biti na uvjetnoj slobodi dok ne istekne tih 16 godina. Do sada je prošlo 12 godina i mjesec dana, dakle preostalo je još malo manje od četiri godine.“ – kaže nam za Narod.hr njegov odvjetnik, Dražen Plavec.
Od odvjetnika Plaveca također smo saznali i da je Berislav Pušić pušten na slobodu još u lipnju prošle godine te da se vratio u Zagreb.
Prošla je godina i tri mjeseca od presude Šestorci – hoće li ju biti moguće pobiti?
Podsjetimo, odvjetnici šestorice osuđenih prošle su godine imali sastanak s ministrom pravosuđa, tijekom kojega su upoznati s Analizom presude koju je izradila Akademija pravnih znanosti Hrvatske s ciljem ispitivanja pravne mogućnosti osporavanja presude.
U svojoj analizi Akademija pravnih navodi dvije pravne mogućnosti koje su preostale: mogućnost revizije i mogućnost preispitivanja presude.
“Postoji dokaz temeljem kojeg bi se mogla tražiti revizija presude”
Na pitanje rade li odvjetnici trenutno neke korake po pitanju revizije ili preispitivanja presude, Plavec odgovara:
„U ovom trenutku se ne događa ništa. Prilikom puštanja Ćorića je prvi put promijenjena sudska praksa da ih se ne pušta bezuvjetno, nego da se postavljaju ovakvi uvjeti. Taj postupak je jako dugo trajao i bio je jako kompliciran.
S obzirom da su još trojica njih na izdržavanju kazne, postavlja se pitanje bi li im traženje revizije presude štetilo. Suci koji su im neskloni će za ulaganje revizije reći da time pokazuju da nisu rehabilitirani jer nisu pokazali žaljenje i ne prihvaćaju presudu. Tog mišljenja se bojimo, a njega je već izrazio jedan sudac u našem postupku, koji se protivio tome da se Ćorića pusti na uvjetnu slobodu.“
Također je istaknuo:
„Postoje te dvije mogućnosti – revizija i preispitivanje presude. Za reviziju su potrebni novi dokazi. Njih nema, makar mi za Ćorića znamo koji bi to dokazi nama trebali, a koje nismo mogli dobiti tijekom postupka. Radi se o urudžbenim knjigama vojne policije HVO-a. Nama se stavljaju na teret neki dokumenti koji su navodno viđeni na vojnoj policiji i na temelju toga je i suđen naš klijent, a mi smo tvrdili da to nikada nije primljeno u vojnoj policiji. No, same urudžbene knjige su nestale poslije rata. A to bi bio dokaz koji bi za nas bio ključan. Negdje tokom transfera iz Herceg-Bosne do državnog arhiva – to je nestalo. Godinama se to tražilo, ali nismo uspjeli doći do toga.“
„Osim revizije, moguće je preispitivanje pravomoćne presude. No, pitanje je li to moguće provesti jer postoji jedna ranija odluka gdje se to dopušta, i jedna gdje se to ne dopušta. Tu ne bi bio potreban novi dokaz, već bi se tražilo da se preispita je li na ispravnim temeljima donesena presuda.“
„Nama je sada bitno da najprije ispoštujemo uvjete, da Valentin Ćorić ne bi imao nekih dodatnih problema. Ipak bi interes stranaka nama kao odvjetnicima trebao biti najvažniji. No, svakako postoji interes da se pobija ova presuda, da se bar na neki način izrazi neslaganje s ocjenom suda.
Ako nas ministar pozove ponovno na sastanak, svakako ćemo se odazvati.“ – zaključio je Dražen Plavec za Narod.hr.
Podsjetimo, s Narod.hr-a smo se prije mjesec dana obratili Ministarstvu pravosuđa s pitanjem kada će sadržaj Analize koju je izradila Akademija pravnih znanosti postati dostupna javnosti, no do danas nismo dobili odgovor. Dijelove analize u listopadu prošle godine objavio je Večernji list, no mi nismo uspjeli doći do njezinog cjelovitog sadržaja iako smo tražili informacije od Ministarstva.