Prošla je godina i tri mjeseca od presude Šestorci – hoće li ju biti moguće pobiti?

Foto: snimka zaslona, fah; fotomontaža: narod.hr

Prošlo je godinu dana i tri mjeseca od šokantne haške presude hrvatskoj “Šestorki”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na zahtjev Ministarstva pravosuđa, Akademija pravnih znanosti Hrvatske od tada je provela anlizu presude s ciljem ispitivanja pravnih mogućnosti za eventualnu reviziju postupka protiv šestorice osuđenih.

Dijelove analize javnosti je u tri nastavka u listopadu donio Večernji list. Članci Marinka Jurasića “Eksperti pronašli ‘pogreške u zaključivanju’: Presudu šestorici moguće je pobiti“, “Presuda šestorici Hrvata: Najočitija greška suda je Manolić” i “Haaški “žurnalizam”: Katastrofalno suđenje, aljkavost ili…” pokazuju da je Akademija pravnih znanosti pronašla neke mogućnosti za pobijanje presude.

Večernji objavio dijelove analize presude Šestorci – zašto Narod.hr nije mogao doći do analize iako je tražio informacije od Ministarstva?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odvjetnik Karnavas za Narod.hr: Analiza mi nije osigurana na engleskom

Nažalost, iako smo s Narod.hr-a kontaktirali Ministarstvo pravosuđa vezano uz ovu analizu, nismo je uspjeli dobiti, a nije jasno zašto ju Ministarstvo nije objavilo čitavoj zainteresiranoj javnosti u cjelosti i odakle je Večernji list došao do samog sadržaja analize. Stoga smo ponovno uputili upit Ministarstvu s pitanjem o tome hoće li Analiza biti javno objavljena te je li se itko od osuđenih odlučio na reviziju presude.

Za Narod.hr kontaktirali smo i odvjetnika Michaela Karnavasa, koji je tijekom procesa branio dr. Jadranka Prlića. Odvjetnik Karnavas obavijestio nas je da ga nikada nitko nije kontaktirao vezano uz ovu analizu te da mu nikada nije bila dostavljena na engelskom koji je, usput rečeno, jedan od radnih jezika Haškog suda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Michael Karnavas: Suđenje Praljku, Prliću i ostalima nešto je najgore što sam doživio u 35-godišnjoj karijeri

(FOTO) Jedan od osuđene hrvatske šestorke iz BiH – Valentin Ćorić sletio u Zagreb

Ostaje pitanje planira li Ministarstvo pravosuđa temeljem provedene analize zaista pomoći odvjetnicima u traženju eventualne revizije presude.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nika Pinter, odvjetnica pokojnog generala Praljka, kazala nam je da su ostali odvjetnici početkom ljetnih mjeseci prošle godine bili pozvani na sastanak u Ministarstvu na kojemu im je sadržaj provedene Studije i ponuđena pomoć u slučaju da se netko od njih odluči na pravne korake osporavanja presude. Je li se netko za taj korak odlučio, nije nam poznato.

Odvjetnica Pinter iznosi detalje Praljkove obrane: ‘Haški sud je vodio politiku neprihvaćanja dokaza’

Valentin Ćorić je na uvjetnoj slobodi- hoće li uskoro biti i ostali?

U međuvremenu, Valentin Ćorić, jedan od osuđenih Hrvata, izašao je na uvjetnu slobodu te iz Haaga 16. siječnja stigao u Zagreb. Ćorić pušten uz uvjet da medijski ne istupa ni kontaktira sa žrtvama i svjedocima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izrazivši zadovoljstvo što je njegov klijent izašao iz zatvora, odvjetnik Dražen Plavec rekao je novinarima da je Ćorić dvije trećine svoje kazne odslužio već 24. rujna 2018.

Pojasnio je kako je Haški sud promijenio svoju praksu i više ne pušta zatvorenike na slobodu automatski nakon dvije trećine odslužene kazne, već smatra da su tada tek stečeni uvjeti za njihovo puštanje. Tada sud odlučuje o puštanju zatvorenika pri čemu ocjenjuje njegovo ponašanje u pritvoru, mogućnost rehabilitacije i težinu zločina.

“Sve ispod oslobađajuće presude s našeg aspekta gledanja nije zadovoljenje pravde, a sada gledamo da reduciramo štetu. Zadovoljni smo što izlazi jer je to bio vrlo iscrpljujući i težak te najopsežniji predmet koji se vodio na nekom međunarodnosm sudu. Samo prvostupanjski postupak je trajao pet godina, a sam postupak oko 14 godina”, kazao je tom prilikom Plavec.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.