Odvjetnik Zvonimir Hodak za Narod.hr: ‘Jedino Sabor može zabraniti ZDS, ali tada mora kazniti i komunističke simbole i slogane’

Foto: Narod.hr

“Ni u jednom Zakonu Republike Hrvatske nije navedeno da pozdrav ‘Za dom spremni’ iz pjesme Čavoglave treba sankcionirati. Ukoliko Sabor i donese takvu odluku, onda će se trebati sankcionirati i slogani i simboli iz vremena komunizma.”, istaknuo je za Narod.hr ugledni odvjetnik Zvonimir Hodak komentirajući obrazloženje tročlanog sudskog vijeća u kojoj se osuđuje upotreba ZDS tvrdeći da simbolizira mržnju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetimo, Jutarnji je list 14. kolovoza objavio članak naslova “JUTARNJI U POSJEDU PRESEDANSKE ODLUKE KOJE BI SE TREBALI PRIDRŽAVATI SVI HRVATSKI PREKRŠAJNI SUDOVI ‘Za dom spremni’ kažnjiv i u pjesmi ‘Čavoglave’!” koji potpisuje Slavica Lukić, supruga SDSS-ovog Milorada Pupovca koalicijskog partnera Andreja Plenkovića.

U njemu tvrdi da je “napokon donesena presuda kojom je izvođač pjesme “Bojna Čavoglave” pravomoćno prekršajno kažnjen zbog javnog izvikivanja pozdrava “Za dom spremni” na njezinu početku.”

Dotični medij je poznat po brojnim napadima na najpopularnijeg hrvatskog pjevača i hrvatskog branitelja Marka Perkovića Thompsona te Domovinski rat u cjelini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Po toj “presedanskoj” pravomoćnoj presudi koju je donio Visoki prekršajni sud, a čiju presliku Jutarnji list navodno ima, stoji da je pozdrav “Za dom” i “Za dom spremni” korišten i kao službeni pozdrav ustaškog pokreta NDH koji je nastao od fašizma i koji je utemeljen na rasizmu i time simbolizira mržnju prema ljudima različite rase, vjerskog i etničkog identiteta. Obrazloženje presude Visokog prekršajnog suda potpisao je predsjednik tročlanog sudskog vijeća Siniša Senjanović.

Za komentar smo zamolili odvjetnika Zvonimira Hodaka koji je naglasio:

“Niti jedan zakon ne mogu donijeti sudovi, čak ni Ustavni, već isključivo i jedino Hrvatski Sabor koji nije donio takvu odluku. Ukoliko Sabor i donese takvu odluku, onda će se trebati sankcionirati i slogani i simboli iz vremena komunizma kao što je ‘Smrt fašizmu i sloboda narodu’.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

(VIDEO) Gardijske brigade Tigrovi i Gromovi također su koristili ‘Za dom spremni’

(VIDEO) Dr. sc. Hasanbegović: ‘Za dom spremni’ povijesni je hrvatski slogan kao i ‘Bog i Hrvati’

Thompsonov odvjetnik Karačić za Narod.hr: ‘Jedino Sabor može zabraniti pozdrav ‘Za dom spremni”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

(VIDEO) SDP-ov zastupnik pozdravlja sa ‘Smrt fašizmu i sloboda narodu’: Istovremeno ZDS na godišnjici HOS-a proglašavju ‘ustaškim dernekom’

Naveo je da je potrebno razlikovati što je pozdrav značio u doba NDH i u doba Domovinskog rata. Od 1991. ZDS označava borbu za slobodu i iz tog razloga “hrvatski se dragovoljci ne mogu odreći svog pozdrava”.

Ocjenjuje da bi se zbog bitne uloge pjesme Čavoglave za vrijeme velikosrpske agresije, pjesma trebala “zaštiti kao kulturno dobro”.

Zašto je krilatica “Smrt fašizmu” neprimjerena?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Smrt fašizmu – sloboda narodu!” moto je jugoslovenskih partizana, koji je kasnije prihvaćen kao službeni slogan čitavog Narodnooslobodilačkog pokreta, korištenog u Jugoslaviji. Tako se i na sljedećoj snimci može čuti Tito kako izgovara popularni komunistički slogan pod kojom su stradale brojne nevine žrtve.

Povjesničar Ante Nazor u intervjuu za Novi list obrazložio je neprimjerenu upotrebu pozdrava te objasnio razloge zašto je dio građana protiv Tita.

“Protiv toga da Tito ima ulicu ili trg su tisuće obitelji čiji su članovi ubijeni, odnosno na stotine tisuća ljudi koji su osjetili posljedice totalitarističkog razdoblja Titove vladavine… Protivnik sam režima koji su te pozdrave kompromitirali, ubijajući uz te pozdrave ljude zbog njihove različite rasne, vjerske ili ideološke pripadnosti, kao što sam i protiv vođa totalitarnih sustava, koje nisu imale milosti ni prema neprijateljima, ni prema neistomišljenicima.”

Isto navodi i dr. Matko Marušić koji ističe da je “krilatica “Smrt fašizmu i sloboda narodu” direktno povezana s Hudom Jamom i Ovčarom (i još 1600 masovnih grobnica Hrvata od komunističke ruke).”

Smrtne presude često su završavale upravo tim pozdravom, poput presude za  znanstvenika prof. dr. Ljudevita Juraka kojeg je zloglasni komunistički jugoslavenski režim osudio na smrt.

Na priloženoj fotografiji vidljivo je da je Juraka Vojni sud Komande grada Zagreba osudio  na kaznu smrti strijeljanjem, trajan gubitak građanske časti i konfiskaciju imovine te na kraju presude stoji parola “Smrt fašizmu i sloboda narodu”.

Tko je autorica članka Slavica Lukić?

U imovinskoj kartici Milorada Pupovca navodi se da ima životnu partnericu koja radi za Europa press holding d.o.o. Kako je navedeno u biografiji Milorada Pupovca na vecernji.hr s novinarkom Slavicom Lukić živi u kući u zagrebačkoj četvrti Gračani.

Slavica Lukić rođena je 18. X 1963. u Gračacu, novinarka je Jutarnjeg lista i potpredsjednica Hrvatskog novinarskog društva. Diplomirala je na Fakultetu za defektologiju (današnji naziv: Edukacijsko rehabilitacijski fakultet) na Odsijeku za socijalnu pedagogiju, Sveučilišta u Zagrebu i stekla zvanje dipl. socijalni pedagog. U lipnju 1990. stekla je status apsolventa na Fakultetu političkih znanosti u Zagrebu.

Od siječnja 1991. do rujna 1992. radila je kao novinarka u informativnom programu HRT-a, a zatim od 1992. do 1997. u dopisništvu lista “Slobodna Dalmacija”. Od veljače 1997. do veljače 1998. Radila je kao novinarka u listu “Tjednik”, tjednom političkom magazinu financiranom iz fondacije Otvoreno društvo Georgea Sorosa. Od 1998. do 2010. novinarka u političkom tjedniku “Globus”. Od 2010. do danas novinarka u dnevnim novinama “Jutarnji list”. Novinarske nagrade: godišnje nagrade Hrvatskog novinarskog društva za najbolji novinski intervju objavljen u 2002. te za istraživačko novinarstvo za seriju članaka o političkim pritiscima na pravosuđe u 2008.

Tijekom inicijative prikupljanja potpisa za referendum o braku kao zajednici žene i muškarca, Slavica Lukić objavila je 8. lipnja 2013. difamirajući članak o tzv. vođama neokonzervativne revolucije u Hrvatskoj. Članak je bio prepun neistina o privatnom životu osoba koje joj se ne sviđaju, a tekst je pritom pun potpuno proizvoljnih konstrukcija,te u tijeku njegova pisanja nije niti kontaktirala one o kojima je pisala.

Zanimljivo je kako nije bilo reakcije HND-a, koji je tada bio pod vodstvom Zdenka Duke, na iznošenje tvrdnji, bile one istinite ili ne, kada je Slavica Lukić pisala o privatnim životima Vice Batarela, Vuka Brigljevića, Dubravke Hrabar, Stjepana Bartulice, Željke Markić, Ladislava Iličića.

Najbolje je o svemu tome, u svom prosvjednom pismu, progovorila profesorica Dubravka Hrabar. Pročitajte više OVDJE, a pismo u cijelosti možete pronaći OVDJE.

Zanimljivo je da je 2016. godine objavila tekst o tadašnjem ministru kulture Zlatku Hasanbegoviću pod naslovom “OVO JE SEDAM POTEZA KOJI SU OBILJEŽILI MANDAT ZLATKA HASANBEGOVIĆA Najkontroverzniji ministar Vlade je na odlasku…”. Tada smo pisali o tome predstavlja li njezin napadački tekst na ministra Hasanbegovića sukob interesa, odnosno je li moguće da je objavljen kako bi gospođa Lukić pomogla političkim interesima i pregovaračkoj poziciji svog nevjenčanog supruga – Milorada Pupovca u pregovorima s HDZ-om?

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.