5. kolovoza, 7. i 4. gardijska brigada zajedničkim djelovanjem i u suradnji s drugim postrojbama oko 11 sati oslobađa Knin, 30 sati nakon početka operacije. Srpska vojska se uspaničila i pobjegla. Oslobađanje Knina glavno je postignuće ne samo Oluje nego i cijelog Domovinskog rata zato što je bio središte srpske pobune i pokretač rata u Hrvatskoj.
Oslobađanje Knina pamtimo po erupciji oduševljenja hrvatskih branitelja, koji su pobjedonosno koračali slobodnim gradom. Isticanje ratnih zastava 7. i 4. gardijske brigade na Kninskoj tvrđavi, koje su ponosno razvili njihovi zapovjednici Ivan Korade i Damir Krstičević, kruna je ratnog pobjedničkog puta tih postrojbi u Domovinskom ratu.
>Oslobođeni Knin: Vladimir Miljenović Bronx, legenda Puma i varaždinske punk scene prvi ušao na tenku u grad
A da je Hrvatska konačno zaživjela u Kninu, na simboličan je način potvrdio i dolazak predsjednika Franje Tuđmana 6. kolovoza u taj grad. Ondje je poljubio hrvatsku zastavu i čestitao braniteljima na oslobađanju Knina i pobjedi koja je donijela slobodu hrvatskom narodu, piše Hrvatski vojnik.
Pogledajte ulazak hrvatskih vojnika u Knin:
Krajem drugog dana hrvatske snage ulaze u Obrovac, a dio postrojbi 7. gardijske ulazi u jako srpsko uporište Benkovac.
Prema Vrlici i Drnišu probijale su se jedna pješačka brigada i jedna domobranska pukovnija, koja je kod Drniša naišla na kratkotrajan otpor. Ubrzo su oslobođeni Vrlika i Drniš. Razbijene srpske snage povukle su se prema Lici i Bosni. Do kraja dana ZP Split je praktično provelo u djelo glavninu svojih zadaća. Sljedeća dva dana zborno područje Split je više-manje bilo neaktivno, što su pobunjeni Srbi iskoristili da preko Otrića izvuku glavninu bojne tehnike 7. Dalmatinskog i 15. Ličkog korpusa. Srpske snage su na južnom bojištu drugog dana doživjele definitivan poraz i slom.