Ostavljeno novorođenče stabilno. Dr. Ribičić: ‘Pronađeno je u zadnji trenutak’

Foto: snimka zaslona

Novorođenče koje je u ponedjeljak navečer pronađeno u kanti za otpad u Zaprešiću, stabilno je. Potvrdila je to za HTV Rebeka Ribičić, pedijatrica i voditeljica Odjela neonatologije KB-a Sveti Duh.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naime, dvojica mladića koja su se vraćala kući s treninga čula su dječji plač koji je dopirao iz kante za otpad. Ondje je bilo novorođenče umotano u tkaninu. Ubrzo je stigla policija, a dijete je prevezeno u zagrebački KB Sveti Duh. Procijenjeno je da je rođeno netom prije, odnosno da je ostavljeno odmah nakon porođaja. Zahvaljujući prisebnosti mladića koji su ga pronašli, činjenici da večer nije bila prehladna i liječnicima, dijete je u dobrom stanju. Policija istražuje slučaj, javlja HRT.

Pribanić: ‘Da su stigli 15 minuta kasnije…’ 

“Dijete je bilo omotano samo u nekakvu krpu. To nije bila niti deka niti plahta. Meni je to osobno izgledalo kao krpa za poliranje vozila. Vanjskih ozljeda nije bilo, nego je na djetetu bilo sasušene krvi, vjerojatno od neurednog poroda, a pupkovina je bila vrlo nesterilno i zapravo divljački prerezana. Moja procjena je s nekakvim škarama za papir ili nečime”, istaknuo je Borna Pribanić, dr. med., iz Zavoda za hitnu medicinu Zagrebačke županije.

“To nije bilo podvezano. Zbog toga nas je bilo strah da ne uđe u sepsu budući da su se u tom košu nalazili otpaci, opušci cigareta, raznorazni plastični omoti i i papirići. Da su stigli samo 15 minuta kasnije, upitno je bi li dijete preživjelo, kazao je Pribanić. Zbog pothlađenosti, dodaje, dijete je bilo životno ugroženo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>U kontejneru u Zaprešiću pronađeno novorođenče: Izvan životne opasnosti je

Ribičić: ‘Dijete pronađeno u zadnji trenutak’

“Dijete je po primitku na odjel bilo pothlađeno i životno ugroženo. Ali svim medicinskim postupcima našeg neonatološkog tima dobio se relativno brzo povoljan klinički odgovor i dijete je sada stabilno. Vanjskim detaljnim pregledom nismo pronašli znakove ozljeda kod djeteta, rekla je Ribičić.

“Radi se o dječaku porođajne mase 2.230 grama. Koliko je star, teško je procijeniti. Gestacijski je star otprilike 38 tjedana, a u trenutku pronalaženja je mogao biti star vrlo malo. Možda sat vremena, maksimalno dva, sudeći po kliničkom stanju kad je dovezen u bolnicu”, rekla je voditeljica Neonatologije.

“Dijete plače, ružičast je, dobre je motorike. Počeli smo ga hraniti, živahan je, urednog ultrazvuka mozga. Zasad smo s njim jako zadovoljni”, dodala je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kazala je da je novorođenče u jedinici intenzivnog liječenja radi opservacije. Na dječaku nisu pronađeni znaci vanjskih ozljeda. Krv koja je bila na djetetu, majčina je krv od porođaja, potvrdila je liječnica.

Uključen i Centar za socijalnu skrb

Dodala je da se s dječakom postupa kao i sa svakim drugim novorođenčetom, uz pojačane mjere opreza jer se ipak radi o specifičnim uvjetima početka života.

“Uključene su sve službe bolnice i Centar za socijalnu skrb. Dok se sve ne riješi, dijete ostaje kod nas na zbrinjavanju i praćenju”, kazala je Ribičić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mediji su navodili je na mjestu gdje je pronađeno novorođenče bilo i 15-godišnje dijete. No, policija je to opovrgnula.

Kada zdravstvene procjene budu povoljne, novorođenče će biti smješteno u ustanovu ili udomiteljsku obitelj.

Novorođenče bi moglo ići u posvajanje nakon tri mjeseca

“Ako se eventualno pronađe neka rodbina, možda se može imenovati skrbnik i od strane rodbine. Ako ne, treba proći tri mjeseca da bi dijete moglo ići u posvajanje. Građani se cijelo vrijeme javljaju. Javljaju se posvojiteljske obitelji, udomiteljske obitelji. Svi nude pomoć, preuzimanje brige oko djeteta”, naveo je Krešimir Hojsak, voditelj Područnog ureda Zaprešić Hrvatskog zavoda za socijalni rad.

Jedna od mogućih ustanova za smještaj je i Caritasova kuća ljubavi kroz koju je prošlo oko 5000 djece. Trenutačno imaju 20-ero djece do tri godine. Njihova vrata otvorena su i trudnicama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Svaka ta majka, trudnica, a imamo ih jako puno, zapravo djece, najmlađa trudnica sad ima 13 godina, o njoj brinu socijalni radnici, pedagozi, medicinske sestre, njegovatelji, tako da su i djeca i majke potpuno zbrinuti tijekom boravka u Caritasu”, istaknula je sestra Jelena Lončar, ravnateljica Caritasa Zagrebačke nadbiskupije.

Sestra Jelena sve poziva na društveno odgovorno ponašanje.

“U ovom konkretnom slučaju je jako teško govoriti. Puno je tu nejasnih pitanja, pitanja bez odgovora. Svi smo na neki način skloni osuđivati tu majku. Ali, pričekajmo, vidimo što je u pozadini svega. I budimo u konačnici ipak Bogu zahvalni da je to dijete spašeno”, dodala je.

>U Zagorju pronađeno mrtvo novorođenče

Policija pronalazak novorođenčeta karakterizira kao teško ubojstvo u pokušaju

Zagrebačka policija nastavlja kriminalističko istraživanje vezano za slučaj. Policija taj događaj kvalificira kao pokušaj teškog ubojstva. Kazala je to glasnogovornica Policijske uprave zagrebačke (PUZ) Marija Goatti.

“Budući da novorođenče pripada ranjivoj skupini s obzirom na svoju dob, policija sumnja na počinjenje kaznenog djela teškog ubojstva u pokušaju”, rekla je Goatti.

Dodala je da je cilj policije utvrditi sve okolnosti događaja, kao i identitet roditelja novorođenčeta.

Goatti je istaknula da je kriminalističko istraživanje sada u osjetljivoj fazi budući da policija prikuplja sve relevantne informacije i gleda u kojem smjeru vodi njezina sumnja. Pozvala je građane da se, ako imaju informacije o okolnostima događaja, obrate policiji na broj 192.

Govoreći o pronalasku djeteta, Goatti je istaknula kako su novorođenče pronašli 17-godišnjak i 18-godišnjak koji su se vraćali s treninga. Oni su mu svojom brzom i kvalitetnom reakcijom spasili život.

Ustvrdila je kako je PUZ stopostotno učinkovit kada su u pitanju kaznena djela ubojstava i teških ubojstava.

Nije poznat identitet djeteta ni roditelja

“Nije nam poznat identitet djeteta ni roditelja, kao niti razlozi njegova ostavljanja. U tijeku je kriminalističko istraživanje. Nakon utvrđivanja obiteljskih okolnosti, procijenit će se potrebe za poduzimanjem daljnjih i odgovarajućih radnji za zaštitu dobrobiti djeteta, sukladno Obiteljskom zakonu i Zakonu o socijalnoj skrbi. Dijete će po otpustu iz bolnice biti adekvatno zbrinuto”, priopćili su iz Hrvatskog zavoda za socijalni rad, područni ured Zaprešić.

Beroš: Novorođenče je izvan životne opasnosti

Ministar zdravstva Vili Beroš izjavio je novorođenče klinički stabilno. Ministar je izrazio žaljenje zbog okrutnosti čina.

“Želio bih izraziti žaljenje što se dogodio jedan krajnje okrutan čin prema nekome tko je bespomoćan, tek rođen, riječ je o nekoliko sati. I prava je sreća što je na vrijeme dijete uočeno i na vrijeme prevezeno u bolnicu”, izjavio je Beroš.

Dodao je kako se čuo s ravnateljem bolnice. On mu je rekao da je dijete stabilizirano.

“I dalje se prate sve funkcije, svi vitalni parametri. Pothlađenost je prošla, stabilizirani su tlak i puls, vrijeme životne ugroženosti je prošlo”, izjavio je ministar.

“Naizgled je prekrasna beba, gestacijski stara otprilike 38 tjedana, a u trenutku pronalaženja je mogao biti star vrlo malo. Možda sat vremena, maksimalno dva, sudeći po kliničkom stanju”, dodao je.

Beroš je demantirao medijske informacije o ozljedama dječaka.

“Tragovi krvi nisu bili njegovi nego su nastali pri porodu i zbog nestručnog rezanja pupčane vrpce”, rekao je. Dodao je kako će u ovaj slučaj biti angažirane sve potrebne službe uključujući Centar za socijalnu skrb, dok u međuvremenu policija nastavlja s potrebnim aktivnostima.

Bagarić: Majka u emocionalnoj krizi, treba je pronaći i pomoći

O ovoj teškoj temi govorio je i gost središnjeg Dnevnika HTV-a psihijatar prof. Ante Bagarić.

“Detalji čina mogu upućivati na to da je osoba koja je tako ostavila dijete na tako nepriličnom mjestu u jednoj velikoj emocionalnoj krizi. Uvijek postoji šansa i da je to netko napravio iz nekih psihopatskih razloga. Ali, vjerojatnije je da je to nekakva osoba koja je prolazila kroz tu trudnoću, kroz neke svoje krize i u momentu poroda se dogodila tako velika kriza da je ona napravila takvo djelo. Vjerojatno je da je ta osoba i sada u krizi. Policija traga i vrlo je važno da se istakne u medijima da je ta osoba u krizi i da i njoj također sada treba pomoći”, rekao je Bagarić.

Komentirajući činjenicu da dijete, primjerice, nije ostavljeno ispred neke bolnice, crkve ili neke privatne kuće ili zgrade nego u kanti za otpad, Bagarić je rekao da bi to bili neki racionalni razlozi.

“Kada neka osoba ne bi htjela imati dijete dalje u svom životu, onda, i to se događa, te osobe dijete ostave u crkve i bolnice. Međutim, ovo priliči na nekog tko je u priličnoj krizi. Jedna od tisuću žena, što je visoka brojka, upada u potpuno psihotično stanje”, naglasio je Bagarić.

Gubitak testiranja realiteta

Žena u urednoj trudnoći, dodao je, može u nekom trenutku postati psihotična.

“Psihotično znači, da to još jednom prevedemo, gubitak testiranja realiteta. Često takve žene kažu nam da su odjednom počele gubiti osjećaj o protoku vremena:  tko su one, gdje je njihov identitet, jesu li rodile, jesu li još trudne. Jedno kaotično stanje, jedno stanje enormnog straha i potpune izgubljenosti. I u takvim slučajevima vide svoje dijete kao nekog neprijatelja, kao nešto što je strano, što treba uništiti. Visoki postotak osoba, kad se ovakve stvari događaju, to naprave zbog psihopatologije, zbog teških mentalnih problema”, pojasnio je Bagarić.

Rekao je da se može dogoditi i da bude riječ o svjesnome, malicioznom činu, ali da je to rijetko te da je to stvar za policiju.

Kazao je da se može dogoditi da se netko nekome osvećuje.

“Kroz sve kulture uvijek idu nekakvi partnerski odnosi, gdje i djeca igraju ulogu, ali mala je vjerojatnost. Ovo što dosad znamo iz ovog upućuje ipak na nekakav teški stres”, rekao je Bagarić.

Postporođajna depresija

Psihijatar Bagarić govorio je i o postporođajnoj depresiji.

“Ona može trajati samo nekoliko dana i može trajati nekoliko mjeseci. Uvijek je važno kolika je potpora, koliko je razumijevanje osobe koja je pala u postporođajni šok, koliku ona ima potporu partnera, šire obitelji, svoje zajednice., koliko joj zdravstvene institucije mogu pomoći”, naveo je.

Smatra da je vjerojatno okolina mogla primijetiti da je ta trudnica u krizi i da potencijalno može nešto napraviti svojem djetetu.

“Trudnoća je uvijek označena kao neko sretno stanje, blaženo stanje, sjajno stanje, a to i je trudnoća. Međutim, uvijek izbjegavamo govoriti da većina trudnica ima neke emocionalne probleme, a neke trudnice imaju jače. Biologija, kemija, ti svi procesi dovode do mentalnih poremećaja i neke trudnice već u trudnoći budu pomaknute iz svog procesa života, pomaknute na strepnju, uznemirenost, napetost, i to se sve do poroda pogoršava”, naglasio je Bagarić.

Dodao je kako je majka u krizi i da svi koji mogu pomognu kako bi ona što prije došla u institucije da joj se pomogne.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.