Otvoreno: Sramotna presuda Šešelju

Vojislav Šešelj oslobođen je po svim točkama optužnice. Prema prvostupanjskoj presudi Haškog suda nije kriv za zločine protiv čovječnosti i povrede ratnog prava i običaja u BiH i Hrvatskoj, a posebno za masakre na Ovčari i u Voćinu te progon Hrvata iz vojvođanskog mjesta Hrtkovci. Suđenje Šešelju trajalo je trinaest godina, a bilo je puno presedana i kontroverzija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ova šokantna presuda bila je tema sinoćnjeg Otvorenog. U emisiji su sudjelovali: JOŠKO KLISOVIĆ (SDP), zastupnica u Europskom parlamentu (HDZ) DUBRAVKA ŠUICA, bivši načelnik Glavnog stožera OS RH JOSIP LUCIĆ, odvjetnik GORAN MIKULIČIĆ i bivša glasnogovornika haaškog tužiteljstva FLORENCE HARTMANN.

Da je danas 1. travnja, Dubravka Šuica mislila bi da se radi o prvoaprilskoj šali. Šuica je vrlo razočarana i šokirana, kao i svi građani, a presudu nije očekivala. Očito se neka pogreška dogodila, rekla je Šuica.
Josip Lucić je zgrožen, a Šešelja je nazvao ideologom zla.

Gotovo nitko od pravnika nije očekivao ovakvu odluku, rekao je Goran Mikuličić.
Ni srpska javnost nije ovo očekivala, komentirao je Joško Klisović, a ovakva presuda šalje krvu poruku: da govor mržnje i regrutiranje paravojnih formacija za zločine sud tretira kao dopušteno ponašanje po međunarodnom pravu. Ovo je skandalozan poučak suda, rekao je Klisović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

goran mikuličić joško klisović

Florence Hartmann nazvala je Šešelja glasogovornikom zla i barbarstva u ime Miloševića, a ovakva presuda potpuno je suprotna od svega što riječ pravda znači. Danas se dogodilo samoubojstvo Haaškog suda, ali i udar na budućnost međunarodnog prava. Državne sisteme koji podržavaju masovno ubijanje treba zaustaviti, rekla je Hartmann, i dodala da je ovo poruka cijelome svijetu da nam je budućnost u opasnosti, tj. da je ovaj sudi napravio barbarizam za budućnost.

Još prije 1990.godine bilo je jasno da je velikosrpska politika uzela maha, rekao je Lucić. Tada se pojavljuje i Šešelj koji nije bio slučajna figura. Šešelj nije samo jedna budala, već vrlo inteligentan zločinac koji je stvorio sve pretpostavke za zločine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatski zastupnici u Europskom parlamentu u studenom 2014.pokrenuli su rezoluciju u kojoj su upozorili Haaški sud na Šešeljovo ponašanje i njegovu ratnohuškačku retoriku nakon što je pušten iz pritvora. Takvu rezoluciju donio je i Hrvatski sabor, no Haaški sud nije reagirao, a Beograd se posebno oglušio – kao i danas, rekla je Šuica.

Izdvojeno mišljenje sutkinje Lattanzi bit će podloga za buduću žalbu tužiteljstva, uvjeren je Mikuličić. Problem sudaca općenito u Haaškom sudu primijetili su on i kolege još u početku, a problem je to što mnogi dotad nisu sudili. Rekao je da se kao pravnik kloni etiketiranja presude strašnom ili šokantnom – ona je pravno utemeljena ili nije – a to će odlučiti žalbeno vijeće.

U slučaju da Šešelj umre prije nego što završi žalbeni postupak, to bi bila vrlo loša poruka međunarodnoj zajednici i neće biti prvi puta da visoki politički dužnosnici Srbije ostanu bez presude, smatra Klisović

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U pitanje dolazi sam cilj osnivanja Haaškog suda koji se sada pokazao kao političko sudište, ocijenila je Šuica, a ne sud koji smo očekivali. Kad smo izručivali naše branitelje i heroje, smatrali smo da je pravedan sud.

josip lucič

Veličanje velikosrpske politike ne može destabilizirati Hrvatsku, smatra Lucić, a Klisović kaže da se nada da Šešelj i njegova stranka neće dobiti potporu u Srbiji – što je naročito važno za bilateralne odnose Hrvatske i Srbije.
Šuica kaže da nije za to da se bilateralna pitanja rješavaju otvaranjem ili zatvaranjem poglavlja u pregovorima za ulazak u EU. Nismo za to da blokiramo pregovore, želimo pomirenje i biti most prema jugoističnoj Europi što je glavni vanjskopolitički cilj Hrvatske. Trebamo se suprotstaviti takvoj opasnoj politici, ali istovremeno biti i faktor stabilnosti, zaključila je eurozastupnica.

Dojam da se drugačije sudi u različitim procesima i da se nastoji nivelirati krivnja dijele mnogi hrvatski branitelji, rekao je Lucić. Interesantno će biti ponašanje predstavnika srpske nacionalne manjine u Hrvatskoj. (…) Moraju se ograditi od Šešelja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Žalbeno vijeće postoji da bi se unificirao stav i da bi se različite sudačke percepcije činjeničnog stanja pomirile, objasnio je Mikuličić.

goran mikuličić

Moramo tražiti u svim razgovorima sa Srbijom da se ukine sporni Zakon o organizaciji i nadležnosti državnih organa u postupku za ratne zločine, rekao je Klisović. On je grubi nasrtaj na suverenitet država u ovome dijelu Europe. Smatra da su Srbi donijeli taj zakon za unutarpolitičke svrhe.

Luciću je apsolutno neprihvatljivo da se braniteljima sudi u Srbiji, a Šuica je naglasila da hrvatski europski zastupnici u svakome izvješću o napretku Srbije inzistiraju da uđe odredbe o ukidanju tog tzv. “mini-Haaga”. Ići ćemo do kraja dok se to pitanje ne riješi jer je taj zakon napad na suverenitet Hrvatske, kazala je Šuica.

Indirektno taj su zakon već osporavale Austrija, Velika Britanija i Švicarska, nadovezao se Klisović.

Tako dugo dok se postupci ne završe, bit će i Haaškog tribunala, zaključio je Mikuličić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.