Srijeda, 24 lipnja, 2026
33.3 C
Zagreb
Pratite nas:
PROJEKTI VRIJEDNI MILIJUNE

Petek upozorio: Trebalo bi istražiti procese digitalizacije Holdinga

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bivši gradski zastupnik Renato Petek upozorio je da bi se trebalo istražiti procese digitalizacije tvrtke Holding, posebno s obzirom na odlaske iz te tvrtke.

Krajem svibnja USKOK je pokrenuo izvide u Vodoopskrbi i odvodnji (ViO) zbog sumnji da je preko te zagrebačke gradske tvrtke namješten višemilijunski natječaj za tvrtku IKOM, u formalnom vlasništvu Ivane Lovrić, kćeri poduzetnika Mije Kovče. Zbog izvida voditelj ViO-a, tvrtke unutar Zagrebačkog holdinga, Marko Blažević dao je ostavku.

Petek: Pitanje političke odgovornosti više se ne može izbjegavati

No, Petek sada upozorava da bi u sjeni tih istraga trebalo istražiti i pitanja digitalizacije u Holdingu.

“Posebno pitanja upravljanja podružnicom Digitalni grad, uvođenja SAP sustava, odnosa s vanjskim IT partnerima te koncentracije odlučivanja nad ključnim digitalnim procesima. U tim su procesima značajne uloge imali pročelnik za digitalizaciju Dražen Lučanin, Filip Jurišić iz Zagrebačkog digitalnog grada te bivši član Uprave Holdinga Damir Novinić”, piše Petek.

>Pred Tomaševićem nova afera: Tajni nadzor VIO-a razotkrio ključne aktere, u priči i šogor Vjeke Sliška

Dodaje kako je riječ je o projektima vrijednima milijune eura “koji su godinama predstavljani kao jedan od najvećih uspjeha gradske vlasti”.

>Dogan poklopila Tomaševića: ‘Oprao ruke i gotovo? To je politički self-service’

“Javnost ima pravo znati kakvi su njihovi stvarni učinci i tko za njih snosi odgovornost. Posebno danas, kada nakon niza smjena, odlazaka i kadrovskih potresa Holding napuštaju upravo ljudi koji su bili zaduženi za provedbu tih promjena. Kada sustav kontinuirano ostaje bez ključnih ljudi, pitanje političke odgovornosti više se ne može izbjegavati”, poručio je Petek.

Lučanin i Jurišić članovi stranke

Možemo je u svom programu posebno isticao digitalizaciju kao “razvojnu paradigmu”.

“U okviru novog modela upravljanja Gradom, koji smo uspostavili u prvom mandatu, primarna zadaća digitalizacije bila je učiniti poslovanje Grada što transparentnijim i poboljšati poslovne procese u Gradskoj upravi i Zagrebačkom holdingu. Nove ili nadograđene aplikacije pratile su digitalizaciju postojećih i uvođenje novih procesa koji su građanima i građankama omogućili lakše korištenje gradskih i komunalnih usluga te sudjelovanje u životu grada i svojih četvrti.

>U Tomaševićevom timu ljudi Anke Mrak-Taritaš i Ivana Vrdoljaka

U sljedećem mandatu planiramo primjenu cjelovitih rješenja poput novih gradskih mrežnih stranica, objedinjene mobilne aplikacije za sve komunalne usluge, pametnog mjerenja u vodoopskrbi i plinoopskrbi te digitalnog dvojnika grada. To će omogućiti jednostavniju interakciju s gradskim i komunalnim službama i korištenje njihovih usluga, optimizaciju poslovnih procesa te planiranje i upravljanje razvojem grada i zelenom tranzicijom”, najavili su.

Za poslove digitalizacije zadužene su osobe koje Petek navodi: Dražen Lučanin pročelnik je Službe za informacijski sustav i tehničke poslove, a Filip Jurišić voditelj podružnice Zagrebački digitalni grad u sklopu Zagrebačkog holdinga. Obojica su članovi Radne skupine za digitalizaciju Grada Zagreba.

>Što je ‘Guru za kulturu’, projekt koji je Tomašević platio 21.000 eura?

Obojica su članovi stranke Možemo, a kako su otkrili u intervjuu za Netokraciju, “uspješne karijere” u IT-u odlučili su zamijeniti “onom u lokalnoj samoupravi”.

>Možemovci prosvjeduju protiv korupcije? Sjetite se spornih imenovanja i natječaja u Zagrebu

Treće ime koje Petek spominje je Damir Novinić. Bio je član Uprave Zagrebačkog holdinga zadužen za operativno poslovanje i digitalizaciju, a prije nekoliko dana zatražio je sporazumni raskid ugovora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci