“Ne želim se više na nikakve natječaje javljati, to je previše stresno, osim što je gubljenje vremena, predstavlja i gubitak novaca”, ističe petrinjska poduzetnica Danijela Žugaj koja je za Narod.hr komentirala najnoviji problem u koji su dovedeni Poduzetnici iz Petrinje nakon što je Ministarstvo regionalnog razvoja za njih najprije raspisalo pa sada poništilo natječaj za financiranje projekata iz fondova EU-a.
Ovaj natječaj bio je jedina nada za poduzetnike u Petrinji koji su pretrpjeli velike štete u potresu, a ovim je potezom Ministarstvo šokiralo poduzetnike stradalog kraja.
Poduzetnici su se prijavili, a neki od njih dobili su i odluku o financiranju projekta. Međutim, natječaj, na koji su stigle 124 prijave, početkom tjedna naprasno se poništio. Kao razlog Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije kažu da se prijavljivalo po principu ”najbrži prst”, a oni će sada navodno žurno pripremiti novi, “ispravljeni poziv” u kojem će se prijave zaprimati do kraja roka za podnošenje prijava i čija će se kvaliteta ocijeniti bez obzira na redoslijed zaprimanja, tvrde u Ministarstvu.
Žugaj: “Kome da se više žalimo i obratimo za izgubljeno vrijeme i novac?”
“Prijavila sam se na natječaj, prijavilo nas se koliko znam više od sto. Bilo je po principu ‘najbržeg prsta’. Svi smo stiskali kad je krenulo, čim je krenulo vrijeme doslovno smo sjedili i pokušavali se prijaviti. To je bilo jako stresno. I sad nakon četiri mjeseca što smo čekali – dobijemo hladan tuš. Ne znam što bih više rekla na to. Sramota. Uz sve to imali smo i troškove. Htjela sam ići na digitalizaciju za unaprjeđenje pogona i sad na kraju – ništa”, ističe za Narod.hr Danijela Žugaj, koja vodi krojački obrt i uz pomoć fondova htjela je digitalizirati proizvodnju.
“Ne želim se više na nikakve natječaje javljati, to je previše stresno, osim što je gubljenje vremena, predstavlja i gubitak novaca. Za natječaj sam morala platiti projektanta koji mi je pripremio cijeli projekt, da bih se uopće mogu prijaviti. Bacila sam novce, i suprug i ja, koji je također za svoj projekt sudjelovao na natječaju. Samo iz naše kuće potrošeno je puno novaca uzalud. Kome da se više žalimo i obratimo za izgubljeno vrijeme i novac?”, ogorčeno pita poduzetnica Žugaj.
Poduzetnica Mosler: “Svi smo ogorčeni”
“Nas 124 sudjelovalo je na natječaju, 16 projekata navodno je dobilo odluku, neki govore da su dobili čak i ugovore – i nakon toga svega – natječaj je poništen”, kaže za Narod.hr Tanja Mosler, suvlasnica agencije za dizajn i marketing.
“Novi natječaj bit će u novom financijskom razdoblju i pitanje je kada će uopće biti. Sada se pojavljuju informacije da će se ta sredstva povećati i da će navodno svi poduzetnici dobiti sredstva za svoje projekte. To je sve navodno. Međutim ono što je činjenica – imali smo troškove. Dio je tražio konzultante za izradu projekata. Dio su imali troškove uređenja, predračune za građevinske radove koje su platili unaprijed jer su dobili odluku o financiranju i naravno, krenuli su sa svim aktivnostima uloživši svoje novce računajući – pa dobili smo na natječaju”, navodi Mosler.
“Ono što je sigurno – da nisu dobili odluku, ne bi ništa poduzimali, jer danas je iznimno teško iz svojih sredstava krenuti u veća ulaganja. Svi smo ogorčeni. Natječaj poništiti samo tako. Što se promijenilo u četiri mjeseca i još takvo obrazloženje?”, rezignirano zaključuje petrinjska poduzetnica u razgovoru za Narod.hr.
Udruga Glas poduzetnika – Zadnji čavao u lijesu poduzetnika Petrinje
O svemu se oglasila i udruga Glas poduzetnika, čije priopćenje u nastavku prenosimo u cijelosti.
Mikro, mali i srednji poduzetnici u Petrinji našli su se u izrazito frustrirajućoj situaciji zbog toga što je poništen Poziv na dodjelu bespovratnih sredstava “Razvoj poduzetništva u gradu Petrinja – 2. faza”
Udruga Glas poduzetnika ovim putem želi komentirati odluku Ministarstva regionalnoga razvoja i fondova Europske unije koja je donesena 14. ožujka 2022. godine prema kojoj se poništava Poziv na na dodjelu bespovratnih sredstava „Razvoj poduzetništva u gradu Petrinji – 2. faza“, referentna oznaka KK.08.2.1.15. u okviru Operativnog programa „Konkurentnost i kohezija 2014. – 2020.“. Želimo napomenuti kako su mnogi poduzetnici u Petrinji naišli sada na veliki problem zbog toga što neće biti u mogućnosti završiti s provedbom projekta. Smatramo da je u potpunosti neprihvatljivo da se, pogotovo na potresom stradalom području kao što je Petrinja, ovakav natječaj poništi.
Smatramo da je važno spomenuti kako je natječaj bio objavljen u studenom 2021. godine, što ne opravdava razlog poništenja natječaja koji se navodi kroz sljedeće sramotno obrazloženje:
„Člankom 65. stavkom 2. Uredbe (EU) br. 1303/2013 izdatci su prihvatljivi ukoliko su nastali na teret korisnika i ako su plaćeni do najkasnije 31. prosinca 2023. godine. S obzirom da u okviru Intervencijskog plana grada Petrinje pojedini već ugovoreni projekti još uvijek nisu završili s provedbom projekata, unatoč činjenici da su sklopljeni tijekom 2019. godine, neizvršivost projekata u okviru ovog Poziva je predvidljiva i realna, jer se radi o projektima sličnog sadržaja, obuhvata aktivnosti te kompleksnosti provedbe. Nepravodobna provedba ugovorenih projekata posljedično je od utjecaja na financijske i fizičke pokazatelje Operativnog programa.
Nadalje, daljnje preuzimanje obveza od strane proračunskog korisnika bilo bi protivno odredbama Zakona o proračunu, čl. 17. st. 1. (Narodne novine br. 144/21) prema kojoj odredbi je Ministarstvo kao proračunski korisnik odgovorno za zakonito, svrhovito, učinkovito, ekonomično i djelotvorno raspolaganje proračunskim sredstvima, slijedom čega je nužno izvršiti konsolidaciju svih financijskih parametara kako ne bi došlo do ugroze državnog proračuna Republike Hrvatske”.
Osim toga, u obrazloženju se navodi da „u sljedećoj financijskoj perspektivi, 2021.-2027., u okviru Višegodišnjeg financijskog okvira, planira se izdašna financijska omotnica namijenjena poduzetnicima.“
Ovo obrazloženje petrinjskim poduzetnicima nije na ruku jer ovaj se navod odnosi na cijelu državu, a ne samo na petrinjske poduzetnike. Još veći problem je metoda prijave „najbrži prst“ koja je vrlo neprofesionalna zbog toga što u konačnici nitko ne gleda kvalitetu i potrebu projektnog prijedloga, već je jedini kriterij brzina prijave.
Ovi navedeni razlozi su bili poznati i u studenom 2021. godine. Također, poduzetnici su imali troškove planiranja i pisanja projektnih prijedloga, ishodovanja raznih potrebnih dozvola i popratne dokumentacije potrebne za natječaj. Neki su već i poduzeli određene radnje i počeli provedbu jer je prihvatljivost troškova bila moguća retroaktivno.
Mnogi mikro, mali i srednji poduzetnici su u ovome natječaju vidjeli mogućnost napredovanja, proširenja poslovanja, zadržavanja radnih mjesta i mogućnost otvaranja novih radnih mjesta. Ova ih je odluka dovela u izrazito nepovoljan položaj, a petrinjski se poduzetnici s pravom osjećaju obmanjenima od strane države te frustriranima i nezadovoljnima neprofesionalnim ophođenjem države prema njima. Ovaj natječaj bio je jedina nada za poduzetnike u Petrinji koji su pretrpjeli velike štete u potresu, a ovim je potezom Ministarstvo napravilo konačan udar na poduzetništvo tog kraja.
“Petrinjski poduzetnici šokirani su ovom odlukom Ministarstva regionalnoga razvoja i fondova Europske unije. Nakon već dobivenih Odluka o financiranju i Ugovora, neki poduzetnici pokrenuli su svoje aktivnosti u skladu s prijavljenim projektom, uložili su svoja sredstva kada je bez najave, ovaj Natječaj poništen. Računali smo na ovu podršku u smislu financiranja novih projekata i razvoja poduzetništva u gradu Petrinji. Nakon potresa, možemo reći kako je ovo bila slamka spasa za unaprijeđenje poslovanja u, građevinski, ali i poduzetnički razrušenoj Petrinji. “ – izjavila je Tanja Mosler, članica udruge Glas poduzetnika iz Petrinje.
* Ovaj tekst sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija
Tekst se nastavlja ispod oglasa