PGS: Gorski kotar ne može opstati bez posebnog statusa

Foto: Lovro Rumiha/flickr

Predstavnici Primorsko-goranskog saveza (PGS) koji na izvanredne parlamentarne izbore izlazi u 7. i 8. izbornoj jedinici u koaliciji s IDS-om i Listom za Rijeku, u utorak su izjavili da je Gorski kotar najugroženiji dio Hrvatske, iako ima velike razvojne mogućnosti, i da se to područje ne može razvijati bez posebnog statusa i zakona.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Politički tajnik PGS-a Franjo Butorac rekao je na konferenciji za novinare u Rijeci da je Zakon o Gorskom kotaru napravljen i upućen u saborsku proceduru, ali nikada nije dospio na dnevni red Hrvatskog sabora. Dodao je da to govori o ozbiljnosti pristupa tom problemu.

Smatra da Gorski kotar nije opterećenje nego potencijal Hrvatske. Butorac je naglasio kako Gorani žele ostati u svom kraju i da Gorski kotar, opterećen depopulacijom i nedostatkom radnih mjesta, posebice za mlade, treba pokušati spasiti. Smatra da su za stanje u tom kraju svi suodgovorni.

Koordinator PGS-a za Gorski Kotar, Marijan Pleše, jedan je od suautora predloženog zakona, a na konferenciji je ustvrdio da je taj zakon jedina šansa za preživljavanje Gorskog kotara.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kandidatkinja na izbornoj listi Tanja Jakovac navela je da se nekada u tom kraju živjelo većim dijelom, oko 70 posto, od šumarstva i drvne industrije, no drvne industrije sada nema, a u šumarstvu radi tek oko 20 posto ljudi. Smatra da je za gospodarstvo Gorskog kotara nepohodno donošenje posebnog zakona, koji bi osigurao sve razvojne preduvjete.

Počasni predsjednik PGS-a Nikola Ivaniš naglasio je da gotovo svaka zemlja članica EU ima neko posebno područje, koje država drugačije tretira, te da bez zakona o posebnom statusu nema razvoja i opstanka u Gorskom kotaru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.