Site icon narod.hr

Plenković u Saboru o Istanbulskoj: ‘To je plod programa HDZ-ove vlade uz suradnju s partnerima’

Foto: Fah

Premijer i predsjednik HDZ-a Andrej Plenković u srijedu je pozvao zastupnike da podrže prijedlog Zakona o potvrđivanju Konvencije Vijeća Europe o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji istaknuvši kako će ona ojačati nacionalne mehanizme u sprječavanju nasilja nad ženama i nasilja u obitelji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Politička trgovina: Ako HDZ uputi Istanbulsku u Sabor, SDP će podržati Plenkovića u kandidaturi za EK?

Plenković je rekao kako je u posljednjih pet godina u Hrvatskoj ubijeno 195 osoba, među kojima 91 žena.

Pri tome su u 70 posto slučajeva žene ubile njima bliske osobe, a u 54 posto slučajeva njihovi intimni partneri. Uz to, u prošloj godini zabilježeno je 12.000 prekršaja koja uključuju nasilje u obitelji pri čemu je osam tisuća žena bilo žrtvom. Uz to, registrirana su 552 djela nasilja u obitelji pri čemu su u 84 posto slučajeva žrtve bile žene.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Marko Ljubić: Plenkovićev akt je najteža državna kriza od puča Manolić-Mesić

“Konvencija se bavi tim zabrinjavajućim društvenim fenomenom i nudi konkretne mjere za prevenciju nasilja, za zaštitu žrtve i za progon počinitelja”, rekao je Plenković u Saboru predstavljajući prijedlog zakona, zajedno s ministricom za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku Nadom Murganić.

Naglasio je da će konvencija ojačati hrvatske nacionalne mehanizme za suzbijanje nasilja protiv žena i nasilja u obitelji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> U ime obitelji: Analiza koristi i šteta ne opravdava ratifikaciju IK

Vezano uz javnu raspravu o toj konvenciji podsjetio je da su u njezinoj izradi sudjelovali i hrvatski stručnjaci obiteljskog i kaznenog prava.

Demantirao je da je stavljanje te konvencije na dnevni red plod nečijeg pritiska ili diktata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Stavljanje ove konvencije na dnevni red je plod programa i političke volje HDZ-ove vlade uz suradnju s partnerima, ali ne na njihov pritisak. Niti na pritisak oporbe, niti na pritisak nevladinog sektora niti na pritisak bilo koje međunarodne institucije. Toga javnost mora biti svjesna jer se u Hrvatskoj razvio antieuropski sentiment i refleks za koji nisam ni slutio da će se dogoditi u Hrvatskoj 2018. Ne samo na ovoj temi, već na brojnim temama. Nema pritiska, nema diktata, nema centrale”, naglasio je.

Plenković: Za provedbu IK ne treba osigurati milijardu kuna

Plenković je demantirao da će se za provedbu te konvencije trebati osigurati milijardu kuna rekavši kako to nije točno. Naveo je da za provedbu Nacionalne strategije za suzbijanje nasilja nad ženama od 2017. do 2022. izdvojeno je oko 70 milijuna kuna.

> Pitali smo HRT zašto nije objavio snimku Matićevog govora i pljesak koji je dobio, evo što su odgovorili

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naglasio je i da nadzorno tijelo Grevio nije nikakav “bauk” već je riječ o uobičajenom nadzornom tijelu koje ne “otima” hrvatski suverenitet.

Negirao je da će se tom konvencijom u hrvatski pravni sustav uvesti tzv. rodna ideologija.

Hrvatska ni na koji način ratifikacijom ove konvencijom nema obavezu uvođenja rodne ideologije u naš pravni sustav ili obrazovni sustav ili obvezu promjene definicije braka, rekao je.

Plenković je također negirao i da interpretativna izjava nema nikakvu važnost rekavši kako to nije bezvrijedan dokument već jasna uputa kako hrvatska Vlada i Sabor čitaju tu konvenciju i kako ju kane primjenjivati.

“Ona je svojevrsni jastuk ili oslonac i na njega se može osloniti i time pokazati povjerenje i prema Hrvatskom saboru koji će je usvojiti, hrvatskoj Vladi koja ju je predložila te institucijama i tijelima koji će konvenciju provoditi”, naglasio je.

> Ivan Munjin: ‘U GREVIO-u sjedi deset žena koje imaju otprilike istu poziciju o rodnoj ideologiji kao Rada Borić’

Plenković je također podsjetio i na važeće zakone u kojima se spominje rod, rodna jednakost i slično.

Ministrica za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku Nada Murganić naglasila je da je namjera Istanbulske konvencije da se Hrvatska pridruži civiliziranim zemljama koje žele dostizati veći stupanj ljudskih prava.

“Cilj konvencije je zaštititi žene od svih oblika nasilja, sprečavati, progoniti i ukloniti nasilje nad ženama ali i u obitelji”, rekla je Murganić te dodala da konvencija stavlja naglasak na prevenciju, edukaciju i osvješćivanje javnosti da je nasilje neprihvatljivo.

Murganić je ustvrdila da se nacionalnim zakonodavstvom nije moglo napraviti više u sprječavanju nasilja nad ženama i nasilja u obitelji i da je zato ova konvencija potrebna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version