Predsjednica Grabar-Kitarović u UN-u istaknula povijesnu ulogu M. J. Zagorke

Žene mogu postići sve u stimulativnom okruženju, rekla je u petak u sjedištu UN-a u New Yorku Kolinda Grabar-Kitarović koja je probila nevidljivi stakleni strop i postala prva predsjednica Hrvatske, ali je u govoru odala počast i hrvatskoj pionirki u rušenju zapreka, ponižavanoj književnici i novinarki Mariji Jurić Zagorki.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Stakleni strop” kojim se simbolično označavaju zapreke na koje žene nailaze u profesionalnom napredovanju i koje ih priječe da dosegnu vrh hijerarhije u tvrtkama, probila je i predsjednica Sijera Leonea Ellen Johnson Sirleaf, također sudionica tematske rasprave o rodnoj ravnopravnosti i osnaživanju žena.

Grabar-Kitarović je podsjetila da je osim što je postala prva predsjednica Republike Hrvatske bila i prva pomoćnica glavnog tajnika NATO-a za javnu diplomaciju. Kao dragocjeno iskustvo iz tog razdoblja istaknula je svoje boravke u Afganistanu gdje je promicala unapređenje statusa žena u toj islamskoj državi s teretom teških godina talibanskog režima koji je iznimno degradirao žene.

“Možemo postići sve što želimo” ako smo potaknuti pozitivnim okruženjem i slobodni od zapreka, rekla je hrvatska predsjednica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U svome je govoru odala počast svim onim ženama koje su nas zadužile svojim primjerom.

Spomenula je prvu hrvatsku novinarku i književnicu Mariju Jurić Zagorku koja je “bila ponižavana i diskriminirana”, prisiljena skrivati se u redakciji, pisati pod pseudonimom, no unatoč svemu ustrajala je i nije se predala.

Istaknula je da je od tada velik posao učinjen na ostvarenju ženskih prava, ali zapreke još postoje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jedna od njih je i predsjednička prisega sročena u muškome rodu koje se morala držati pri izricanju prisege iako hrvatski jezik poznaje i ženski rod, rekla je Grabar-Kitarović.

Na panelu o rodnoj ravnopravnosti za ostvarenje Milenijskih razvojnih ciljeva nakon isteka 2015. koji su kao granicu zacrtali Ujedinjeni narodi, hrvatska predsjednica pozvala je na “promjenu u glavama”, na “ukidanje patrijarhalnih obrazaca mišljenja”.

“Dosadašnji ritam promjena bio je prespor”, ocijenila je sijeraleonska predsjednica i zauzela se za to da pristup djevojčicama obrazovanju i informacijama ne smije ostati na retorici želimo li promijeniti “nepravedni svijet”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ako ukinemo sve zapreke na putu osnaživanja žena, možemo osigurati budućnost za sve”, poručio je glavni tajnik UN-a Ban Ki-moon koji je u uvodnoj riječi panela nabrojao sva dosadašnja ostvarenja na postizanju rodne ravnopravnosti, ali i ukazao na goleme poslove koje tek treba obaviti.

U svijetu je još pet zemalja koje nemaju nijednu ženu u parlamentu i osam država koje nemaju nijednu ženu u vladi, rekao je Ban i pozvao čelnike tih zemalja da oslobode put ženama.

Žene ne smiju biti zatočene u neznanju i na rubu, već im treba omogućiti ravnopravno sudjelovanje u svim aspektima ljudske djelatnosti, rekao je i zaključio da se razvojni ciljevi koje su Ujedinjeni narodi zacrtali mogu ostvariti samo uz punu ulogu žena u ljudskom razvoju.

Raspravu uoči Međunarodnog dana žena i na 20. godišnjicu prihvaćanja Pekinške deklaracije koja je potvrdila temeljno načelo da su prava žena i djevojaka “neotuđiv, cjelovit i nedjeljiv dio univerzalnih ljudskih prava”, otvorio je predsjednik Opće skupštine UN-a Sam Kahamba Kutesa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednica Grabar-Kitarović razgovarala s Ban Ki-Moonom

Dan žena: Predsjednica RH u UN-u istaknula pionirsku ulogu M. J. Zagorke

Hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović i glavni tajnik UN-a Ban Ki-moon razgovarali su u petak u New Yorku o stanju u Hrvatskoj i o odnosima s BiH i Srbijom, izjavila je Grabar-Kitarović.

Predsjednica Hrvatske i čelni čovjek Svjetske organizacije sastali su se u sjedištu UN-a na marginama skupa u povodu međunarodnog dana žena.

“Razgovarali smo o Hrvatskoj koja mu je ostala u jako lijepom sjećanju. Pozvala sam ga da ponovno posjeti Hrvatsku”, izjavila je novinarima Grabar-Kitarović, objavljeno je u Dnevniku HTV.

“Razgovarali smo i o odnosima Hrvatske sa susjedima, posebno BiH i Srbijom i o globalnim pitanjima”, dodala je predsjednica koja se sastala i s prvim čovjekom Opće skupštine UN-a Samom Kahambom Kutesom.

Ona je u govoru na skupu ranije istaknula da žene mogu postići sve u stimulativnom okruženju te podsjetila je da je prva predsjednica Hrvatske i da je bila prva pomoćnica glavnog tajnika NATO-a za javnu diplomaciju.

“Možemo postići sve što želimo” ako smo potaknuti pozitivnim okruženjem i slobodni od zapreka, rekla je Grabar-Kitarović.

Ona će tijekom vikenda razgovarati s gospodarstvenicima i ulagačima hrvatske zajednice u New Yorku i pridružiti se članovima te zajednice na nedjeljnoj misi u hrvatskoj župi sv. Ćirila i Metoda i sv. Rafaela.

Završni dan boravka u New Yorku sudjelovat će na međunarodnoj konferenciji o ravnopravnosti spolova u organizaciji Zaklade Clinton. Od 1995., kada je državna tajnica Hillary Clinton pozvala međunarodnu zajednicu na poštivanje ravnopravnosti spolova, ta zaklada okuplja svjetske i društvene čelnike u raspravama o ravnopravnosti spolova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.