Bolnice će bez sestara i liječnika postati mrtvačnice, poručeno je na prosvjedu medicinskih sestara i tehničara okupljenih u Inicijativi za boljitak hrvatskog sestrinstva. Prosvjednici nezadovoljni dogovorenim povećanjem plaća, prozivaju i ministarstvo i sindikat. Ministar odgovara – Vlada je dala maksimum, ako hoćemo liječiti pacijente, u ovom trenutku više novca nema.
Gosti emisije Otvoreno urednice i voditeljice Zrinke Grancarić su Sanda Alić iz Inicijative za boljitak hrvatskog sestrinstva, ministar zdravstva Milan Kujundžić, saborski zastupnik SDP-a Željko Jovanović, predsjednica Hrvatskog strukovnog sindikata medicinskih sestara – medicinskih tehničara Anica Prašnjak, ravnateljica OB Pula Irena Hrstić i glavna sestra KBC-a Zagreb Ana Ljubas.
Alić je istaknula kako zamjeraju ovoj Vladi, kao i svim prošlim Vladama, to što nisu učinili ništa da se poboljša stanje u zdravstvu, napose u sestrinstvu.
– Da su nešto učinili, nas tri “Heroine iz čajne kuhinje” ne bi osnovale svoju inicijativu. Inicijativa je krenula s nas tri, bez ikakve infrastrukture i logistike. U dva tjedna smo uspjele otvoriti Facebook stranicu, na kojoj imamo 14 tisuća članova, te organizirati ovaj prosvjed na koji su došle sestre iz svih krajeva Hrvatske, rekla je i dodala kako ih jučer nije bilo, danas su inicijativa, a sutra će biti sindikat.
– Osnivamo novi sindikat i bit ćemo reprezentativni i pregovarat ćemo s Vladom. Daljnji su nam koraci da Vlada pristane razgovarati s nama, inače ćemo štrajkati u bolnicama te ćemo reći sestrama da rade samo poslove u okviru svojih kompetencija. Štrajkat ćemo svaki dan i zaustavit ćemo hladni pogon u svim bolnicama dok se ne ispune naši zahtjevi, naglasila je Alić.
Istaknula je kako se sestre susreću s teškim uvjetima rada i neplaćenim prekovremenim satima.
– Zatražili smo povećanje osnovice 25 posto i znam da za to ima novaca, ako je to mogla jedna Rumunjska, koja je digla sestrama osnovicu za 50 posto, možemo i mi. Bolnice će postati mrtvačnice, zato što u njima neće imati tko raditi. Neće biti ni sestara ni liječnika, rekla je Alić.
Ministar Kujundžić je rekao kako želi zahvaliti svim sestrama, koje su radile i rade u hrvatskom zdravstvenom sustavu, za sve ono što daju pacijentima i s te strane kao čovjek i liječnik razumije kako one žele veću plaću, no u ovome je trenutku učinjen maksimum, a to znači, da je u tri godine ove Vlade, sestrama povećana plaća 18 posto.
– Ako bude prilike, povećat ćemo im opet plaću, ali uistinu sada to nije moguće. Ova Vlada radi sve što je u njezinoj moći, naglasio je.
Alić se osvrnula na to što je ministar rekao i kazala je kako to ne odgovara istini, zato što, kako kaže, 18 posto nije bilo povećanje u zadnje tri godine.
Jovanović je rekao kako je SDP predložio konkretan prijedlog u Saboru, koji je odbijen, na koji bi se način plaće mogle povećati i time udovoljiti opravdanim zahtjevima medicinskih sestara, učitelja i vatrogasaca.
– Prijedlog je bio da se poveća osobni odbitak s 3800 na 5000 kuna i na taj bi način plaća narasla od 350 do 500 kuna i zajedno s ovim dodacima 3+4, plaće bi za sestre kumulativno narasle 13 posto, dok bi za liječnike rasla za 10 posto. Uz to, predlažemo Vladi da odustane od smanjenja opće stope PDV-a za 1 posto, zato što bi u sustavu ostalo 2,5 milijardi kuna koje bi se mogle usmjeriti u povećanje plaća, naglasio je Jovanović.
Ministar je naglasio kako SDP kada je bio na vlasti, ne da nije povećao plaće, nego ih je smanjio.
Jovanović mu je odgovorio kako u zdravstvu nikada nije bilo više novaca nego danas, a ljudi su nezadovoljni i liste čekanja su veće nego ikada. Ključni problem nije nedostatak novaca, već osiguravanje zdravstvenog sustava fiskalno održivim, naglasio je.
Prašnjak je istaknula kako se o osnovici plaća još nije pregovaralo. O tome će se pregovarati sljedeći tjedan.
– Za temeljni kolektivni ugovor i osnovicu pregovara 11 sindikata u javnim službama, rekla je i dodala kako je žalosna što se ovaj prosvjed koji je trebao biti u ozračju zajedništva i sloge, da je došlo do razjedinjenja sestrinstva.
– Nekom je izgleda u interesu da podijeli sestrinstvo i da napravi nered u sustavu, naglasila je i zapitala se tko je platio sve ovo.
– Novac za prosvjed smo skupili između sebe na odjelu, pomogao nam je i Sindikat pravosudne policije i Sindikat javnih službenika i namještenika. Ovaj prosvjed nije razjedinio sestre, istaknula je Alić.
Ljubas je rekla kako je bila upoznata s ovim prosvjedom te kako je upozorila Sandu Alić da sve točke glede kojih žele prosvjedovati ne stoje.
– Sestara nedostaje u cijeloj Hrvatskoj, ali ne zna se koliko. To su brojke kojima se manipulira. Kada je Hrvatska ušla u EU, nije se vodilo računa o tome. Zabranilo se zapošljavanje, a znalo se da će se otvoriti tržište rada i da će dio sestara otići, rekla je i dodala kako u zadnjih 4 mjeseca raspisuju se natječaji i dolazi do zapošljavanja i prelazaka unutar sustava. Dolazi do cirkulacije sestara unutar bolnica u Hrvatskoj.
Jovanović je istaknuo kako ova tema zaslužuje nacionalni konsenzus i kako ovdje ne bi trebalo biti “strančarenja”.
Hrstić je rekla kako se u pulskoj bolnici već godinama raspisuju natječaji za zapošljavanje sestara, ono što se bolnici dogodilo je to da su imali zaposlene sestre iz Slavonije te kako su započela zapošljavanja u Slavoniji, one su se vratile doma.
– Što se tiče javljanja na natječaje, u zadnjih godinu dana je manji odaziv, rekla je i naglasila kako se u pulskoj bolnici sestrama plaća svaki prekovremeni sat.
Hrstić je istaknula kako su veliki problem bolovanja i sestre međusobno popunjavaju smjene i tu dolazi do zamora i to je potpuno očekivano.
Alić je rekla kako u Hrvatskoj nedostaje 12 tisuća sestara, a ima ih zaposlenih 30 tisuća, što znači da svaka sestra radi za dvije osobe.
– Problem je i u plaćanju prekovremenih sati, zato što mi radimo i poslije podne i noću, blagdanima, vikendima, a prekovremeni sati su nam plaćeni kao jutarnji rad, naglašava Alić.
– Naše sestre u ovim nemogućim uvjetima daju sve od sebe, kako bi se bolesnici osjećali sigurnim i kako bi dobili maksimalno dobru zdravstvenu skrb, zaključila je Prašnjak.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasa