U organizaciji Ramske zajednice Zagreb sinoć je u dvorani Vijenac, Nadbiskupijskog pastoralnog instituta, održano predstavljanje knjige ‘Oteto djetinjstvo’ autora don Pave Crnjca, navodi Ramski internetski portal.
Dobro nam je poznato kako je ramska povijest obilježena mnogim ratovima, progonima i životnim borbama naših pradjedova.
Priču o otetom djetinjstvu naših sunarodnjaka kao jednu možebitnu svoju misiju prepoznao je vlč. Pavo Crnjac, autor knjige.
Riječ je o knjizi koja govori o 700 djece koja su na svetu Katu 1942. pošli na prehranu, u borbi za preživljavanjem za goli život.
O knjizi su govorili: fra Zdravko Dadić, župnik župe sv. Marije Anđeoske iz Sopnice u Sesvetama, prof. dr. Josip Jurčević, magistar znanosti Matej Škarica i autor don Pavao Crnjac, moderatorica programa bila je Marija Ćališ.
Prof. dr. Zdravko Dizdar o knjizi
U knjizi „Oteto djetinjstvo“ autor Pavao Crnjac na osnovu svojih istraživanja od 1970. kratko i sadržajno, daje pregled povijesnih događanja 1941.-1943, dokumentirano izvorima, većinom do sada neobjavljenim, posebice vezanim za užasni četnički pokolj stanovništva i pljačku Rame u listopadu 1942., ali i glad početkom 1943., nakon borbi u Prozoru, boravka partizanske glavnine s ranjenicima u Rami i njihovog prelaska preko Neretve, posljedice kojih su brojna djeca koja su ostala bez roditelja ili svojih bližnjih a kojima je prijetila smrt od gladi i neimaštine.
Upravo ta djeca su glavni sadržaj knjige koja su u dva transporta prikupljena i poslana na prehranu u Zagreb i tako spašena.
Autor je uspio istraživanjem na osnovu izvornih podataka napraviti cjeloviti popis 700 djece iz Rame koji su nakon četničkog pokolja 1942. i gladi 1943. godine bili na prehrani u Zagrebu, noseći u životu uspomene i traume iz djetinjstva, prateći njihovu daljnju sudbinu, uz izvorna svjedočenja doživljaja 23 tadašnje djece sudionika, s bogatim foto-dokumentacionim i ilustrativnim materijalom.