Predstavljena knjiga ‘Oteto djetinjstvo’ autora don Pave Crnjca

U organizaciji Ramske zajednice Zagreb sinoć je u dvorani Vijenac, Nadbiskupijskog pastoralnog instituta, održano predstavljanje knjige ‘Oteto djetinjstvo’ autora don Pave Crnjca, navodi Ramski internetski portal.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dobro nam je poznato kako je ramska povijest obilježena mnogim ratovima, progonima i životnim borbama naših pradjedova.

Priču o otetom djetinjstvu naših sunarodnjaka kao jednu možebitnu svoju misiju prepoznao je vlč. Pavo Crnjac, autor knjige.

Riječ je o knjizi koja govori o 700 djece koja su na svetu Katu 1942. pošli na prehranu, u borbi za preživljavanjem za goli život.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

O knjizi su govorili: fra Zdravko Dadić, župnik župe sv. Marije Anđeoske iz Sopnice u Sesvetama, prof. dr. Josip Jurčević, magistar znanosti Matej Škarica i autor don Pavao Crnjac, moderatorica programa bila je Marija Ćališ.

Ramska zajednica Vlatka Sakar

Prof. dr. Zdravko Dizdar o knjizi

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U knjizi „Oteto djetinjstvo“ autor Pavao Crnjac na osnovu svojih istraživanja od 1970. kratko i sadržajno, daje pregled povijesnih događanja 1941.-1943, dokumentirano izvorima, većinom do sada neobjavljenim, posebice vezanim za užasni četnički pokolj stanovništva i pljačku Rame u listopadu 1942., ali i glad početkom 1943., nakon borbi u Prozoru, boravka partizanske glavnine s ranjenicima u Rami i njihovog prelaska preko Neretve, posljedice kojih su brojna djeca koja su ostala bez roditelja ili svojih bližnjih a kojima je prijetila smrt od gladi i neimaštine.

Upravo ta djeca su glavni sadržaj knjige koja su u dva transporta prikupljena i poslana na prehranu u Zagreb i tako spašena.

Autor je uspio istraživanjem na osnovu izvornih podataka napraviti cjeloviti popis 700 djece iz Rame koji su nakon četničkog pokolja 1942. i gladi 1943. godine bili na prehrani u Zagrebu, noseći u životu uspomene i traume iz djetinjstva, prateći njihovu daljnju sudbinu, uz izvorna svjedočenja doživljaja 23 tadašnje djece sudionika, s bogatim foto-dokumentacionim i ilustrativnim materijalom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.