Proteklih smo godina navikli da se upravljanje HRT-om u pravilu mijenja sa svakom promjenom političke opcije na vlasti čime se dovodi u zavisan položaj u odnosu na vlast i politička ili druga središta moći.
Posljednjih mjeseci odvija se prava trakavica u vodstvu HRT-a uz politička prepucavanja predstavnika Vlade, no i struktura unutar HRT-a.
Dok se navodno za produljenje mandata vršitelju dužnosti glavnog ravnatelja HRT-a Siniši Kovačiću zalažu članovi tehničke Vlade iz redova HDZ-a, protiv su predstavnici Mosta.
Nevjerojatno je kako su se SDP i njegovi koalicijski partneri brzo dogovorili kod svojeg kandidata, zadnjeg direktora komunističke televizije, Gorana Radmana koji je od 1984. do 1987. radio kao savjetnik u Predsjedništvu SR Hrvatske, a bio je i izvršni sekretar CK SKH. U vrijeme kada je bivša država bila u dubokoj krizi 1987. izabran je za generalnog direktora Radio-televizije Zagreb. Formalno ga je između više kandidata izabrao tadašnji Radnički savjet Televizije na čijem je čelu bila Mirjana Rakić, kako je sam pojasnio: „Naravno, uz suglasnost svih tadašnjih političkih struktura”, pisao je naš kolumnist Željko Sakić i pitao se kako je moguće da u državi koja je izašla iz komunizma nacionalnu televiziju vodi čovjek koji za to imao i mandat komunističke elite.
Također ideološki i politički pristrana, kako ju okarakterizirao HNiP, ravnateljica Vijeća za elektroničke medije Mirjana Rakić i dalje obnaša dužnost.
Podsjetimo, Vijeće za elektroničke medije (VEM), s Mirjanom Rakić na čelu nije provodilo sustavnu i pravodobnu kontrolu koju je kao regulator u slučaju HRT-a, ali i u u brojnim slučajevima, bilo obvezno, a propustli su reagirati, usprkos protuzakonitih uredničkih propusta na privatnim televizijama s nacionalnom koncesijom.
Mirjana Rakić sama je priznala tijekom TV emisije Nedjeljom u 2 da je ispunjavala formulare za potrebe jugoslavenske komunističke tajne službe UDBE što je “neetički i nemoralni čin koji nije u skladu s demokratskim slobodnim standardima novinarstva na koje se danas ona poziva”, ocijenili su Hrvatski novinari i publicisti.
Ravnateljica VEM-a, Mirjana Rakić, još je 18. ožujka podnijela zahtjev za razrješenje s mjesta predsjednice Vijeća za elektroničke medije, no, rekla je, gostujući u HRT-ovoj emisiji, da nije dobila nikakav odgovor – čak ni administrativni da je zahtjev primljen.
Ostavka Mirjane Rakić uslijedila je tjedan dana nakon sjednice Vlade, na kojoj je ministar kulture Zlatko Hasanbegović rekao da se zbog neizvršenja ciljeva i zadaća ne može prihvatiti Izvješće o radu Vijeća za elektroničke medije i Agencije za elektroničke medije za 2014. godinu. Istaknuo je neke “očite i osobito teške propuste”, kao da se ne spominje da je 2014. nad HRT-om proveden nadzor nad korištenjem mjesečne pristojbe i drugih prihoda te da ne postoji podatak da je jedna članica Vijeća bila u sukobu interesa (sukobi interesa i dvostrukog honoriranja G. Simonović).
“Ispunjeni su i uvjeti za razrješenje predsjednika i članova Vijeća”, rekao je Hasanbegović.
Vlada je dala negativno mišljenje na Izvješće o radu Vijeća za elektroničke medije i Agencije za elektroničke medije za 2014. godinu te Hrvatskome saboru predložila da zbog teških propusta u izvršenju zakonskih obveza smijeni sve članove Vijeća.
Početkom lipnja Vlada je Saboru predlagala da zbog teških propusta u izvršenju zakonskih obveza smjeni sve članove Vijeća i predsjednicu, a Saborski Odbor za informiranje, informatizaciju i medije planirao je razgovarati s pet kandidata koji su se javili na natječaj za glavnog ravnatelja Hrvatske radiotelevizije, no nakon razgovora zbog nedostatka kvoruma u Sabor nije upućen prijedlog za glasovanje o nekom od kandidata i uslijedilo je poništenje natječaja za glavnog ravnatelja HRT-a.
Mirjana Rakić i dalje potpisuje mišljenja, a Siniši Kovačiću mandat vršitelja dužnosti glavnog ravnatelja HRT-a istječe 5. rujna, a s HRT-a su potvrdili da su sredinom lipnja primili službenu obavijest o prijedlogu održavanja sjednice NO-a o poništenju javnog natječaja za imenovanje glavnog ravnatelja objavljenog 30. ožujka.
Krajem srpnja reprezentativni sindikati zaposlenih na HRT-u uputili su apel Vladi i Ministarstvu kulture u kojem navode da Nadzorni odbor (NO) koji je predložio imenovanje privremenog upravitelja Marija Raguža “želi inicirati preuzimanje upravljanja nad HRT-om” i to “pogrešnom primjenom propisa”, dok je NO tvrdnje sindikata ocijenio kao davanje podrške vršitelju dužnosti glavnog ravnatelja HRT-a Siniši Kovačiću.
Iz sindikata su ocijenili da “Nadzorni odbor suprotno odredbama Zakona o HRT-u i Zakona o ustanovama želi inicirati preuzimanje upravljanja nad HRT-om.
Dan ranije, 28. srpnja, dopis Vladi i Ministarstvu kulture poslao je i v.d glavnog ravnatelja Siniša Kovačić. U tom je dopisu, koristeći sličnu argumentaciju kao u apelu sindikata HRT-a, pozvao Vladu i Ministarstvo kulture da u skladu sa svojim zakonskim mogućnostima poduzmu sve potrebne mjere kako bi spriječili da “NO preuzme upravljanje HRT-om jer bi navedeno bilo suprotno s postojećim zakonskim odredbama”.
Uslijedilo je međusobno optuživanje HRT-ova vodstva i NO-a nakon zahtjeva NO-a sudu u kojem se predlagalo imenovanje Marija Raguža, predstavnika radnika u NO-u za privremenog ravnatelja na temelju odredbi zakona o ustanovama, odnosno o trgovačkim društvima. Kako je NO tvrdio, u predstojećoj krizi upravljanja HRT-om imenovanje privremenog upravitelja jedina je zakonska mogućnost uoči isteka šestomjesečnog mandata v. d. glavnog ravnatelja HRT-a Siniše Kovačića.
S druge strane, iz krugova bliskih sadašnjem vodstvu HRT-a ističe se da nema zakonskih prepreka da tehnička Vlada uredbom uređuje pojedina pitanja iz djelokruga Sabora te da produlji mandat Kovačiću za još šest mjeseci, odnosno na ukupno godinu dana od kada ga je Sabor izabrao na položaj v.d. glavnog ravnatelja.
Prema pisanju medija, za produljenje mandata Kovačiću zalažu se članovi tehničke Vlade iz redova HDZ-a, a protiv su predstavnici Mosta koji smatraju da je Trgovački sud nadležan za imenovanje privremenog upravitelja nakon što Kovačiću istekne mandat.
U međuvremenu se pojavila informacija kako bi Vlada u srijedu na sjednici trebala usvojiti uredbu o izmjeni Zakona o HRT-u kako bi v.d. glavnog ravnatelja HRT-a Siniša Kovačić privremenu dužnost, umjesto šest mjeseci, mogao obnašati godinu dana.
Iako je predsjednik SDP-a iz oporbenih redova poručivao da HRT radi za HDZ prosječan gledatelj takvo što nije mogao zaključiti gledajući česta gostovanja političkog analitičara Žarka Puhovskog, čelnici raznoraznih nevladnih udruga.
Iako Most početkom kolovoza poručuje da HRT radi u korist SDP-a i HDZ-a, a predsjednik SDP-a iz oporbenih redova poručuje je da HRT radi za HDZ, prosječan gledatelj takvo što nije mogao zaključiti gledajući česta gostovanja uvijek istih ljudi, istih organizacija, duboko povezanih s SDP-om ili komunističkom prošlošću.
Poput političkog analitičara Žarka Puhovskog, slušajući i gledajući čelnike raznoraznih nevladnih udruga.
Zatim emisije u kojima je s jedne strane voditeljica vrijeđala vjernike, ugošćavala osobe koji su političke neistomišljenike nazivali ustašama ili druge emisije u kojima bi voditeljica prešućivala komunističku prošlost “specijalnog gosta” ili pak nasuprot saborskom zastupniku posjela Nikolu Baketu iz GOOD inicijative za građanski odgoj, trenutačno aktivnog na projektu Zaklade Fridrich Ebert te “specijalnog gosta” brucoša s politologije Tina Puljića nazivajući ga stručnjakom.
Mladog Tina Puljića javnost je već mogla uočiti kao GONG-ov pomladak koji se na HRT-u pojavljivao uz također sveprisutnu Eminu Bužinkić.
Sve te udruge, zapravo parapolitičke organizacije, koje je SDP dok je bio na vlasti obilato financirao, od siječnja su aktivno provodile medijsku i inu kampanju radeći na rušenju Vlade sastavljene od HDZ-a i Mosta.
Novi pohod SDP-ovih satelita na HRT: Bitka za Treći program hrvatskog radija
SDP-ovi sateliti i parapolitički GONG uz potporu medija zazivaju pad Vlade
Znate li da SDP-ovi ‘Kulturnjaci’ blate Hrvatsku i u Europskom parlamentu?
Za to vrijeme HDZ i Most, iako su imali dobru podlogu za provedbu reformi, odluke Povjerenstva za sukob interesa nalaze državne revizije o brojnim nepravilnostima u brojnim ministarstvima prethodne Vlade Zorana Milanovića nisu učinili ništa ili gotovo ništa na saniranju katastrofe koju je iza sebe ostavila Vlada Zorana Milanovića na svim područjima.
Iako su nakon SDP-ovog Mihaela Zmajlovića ostale milijunske štete, a Mostov ministar Dobrović utvrdio da su ministar Zmajlović i direktor Müller doveli Fond za zaštitu okoliša u katastrofalnu situaciju posredstvom loše, neodgovorne i neodržive ekonomske politike poslovanja Fonda u protekloj godini, nisu se pokrenule nikakve sankcije, već se ministru Dobroviću stopiralo donošenje Plana gospodarenja otpadom.
Plan gospodarenja otpadom prošao je međuresorne koordinacije, no nije došao na dnevni red sjednice Vlade zato što ga je HDZ stopirao u užem kabinetu Vlade.
Zahvaljujući pak nesposobnosti pregovaranja i političkih kompromisa ključnih članova Mosta i HDZ-a, hrvatsko gospodarstvo, ali i društvo u cjelini trpi štetu na svim područjima, dok SDP moralizira sa strane bez straha od sankcija koje zaslužuje.
Tekst se nastavlja ispod oglasa