Hrvatsko društvo logoraša srpskih koncentracijskih logora objavilo je da je umro njihov višegodišnji predsjednik Danijel Rehak (1949. – 2022.).
Preminuo je Danijel Rehak – višegodišnji predsjednik Hrvatskog društva logoraša srpskih koncentracijskih logora i Centra za istraživanje za ratne zločine. U Domovinski rat uključio se u srpnju 1991. kada je preuzeo tadašnji Sekretarijat za narodnu obranu Vukovara. Okupaciju grada dočekao je u Vukovaru nakon čega je odveden u koncentracijske logore u kojima je proveo devet mjeseci.
Aktivno se zalagao i borio za očuvanje istine o Domovinskom ratu, a bio je i jedan je od inicijatora izgradnje Spomen doma Ovčara, objavio je HRT.
Dao je nemjerljiv doprinos u obrani naše zemlje
Izraze sućuti u povodu smrti Danijela Rehaka uputio je premijer Andrej Plenković.
Predsjednik Vlade Andrej Plenković uputio je izraze sućuti u povodu smrti Danijela Rehaka, hrvatskog branitelja i predsjednika Hrvatskog društva logoraša srpskih koncentracijskih logora, u kojoj stoji:
– S velikom tugom i žaljenjem primio sam vijest o odlasku gospodina Danijela Rehaka, pukovnika Hrvatske vojske, dragovoljca Domovinskog rata i predsjednika Hrvatskog društva logoraša srpskih koncentracijskih logora.
Gospodin Rehak dao je nemjerljiv doprinos u obrani naše zemlje, a zatočeništvom u srpskom logoru podnio je i veliku osobnu žrtvu, što hrvatski narod nikad neće zaboraviti.
Nije stao ni u miru, nastavljajući borbu za sve one stradale u Domovinskom ratu, a posebno logoraše srpskih koncentracijskih logora, i dalje se nesebično zalažući za njihovu dobrobit.
Zahvalni smo na svemu što je učinio za slobodu Hrvatske, koja je danas ostala bez još jednog vukovarskog heroja.
Molim Vas, da u ime Vlade i moje osobno, primite izraze iskrene sućuti i dubokog suosjećanja, poručio je premijer Plenković.
Jedan je od inicijatora izgradnje Spomen doma Ovčara
Kako piše Radio Vukovar, prije početka Domovinskog rata Danijel Rehak radio je kao profesor tjelesnog odgoja u srednjoj školi u Borovu naselju, a u obranu grada uključio se početkom srpnja 1991. godine kada je krenuo neprijateljski napad iz Borova sela. Preuzeo je, poslije Tomislava Merčepa koji je nakon organizacije obrane Vukovara pozvan u Zagreb, Sekretarijat za narodnu obranu Vukovara. Jedini je branitelj iz zapovjedne strukture koji je pojedinačno uhićen i zarobljen, ali i jedini koji nije likvidiran. Umjesto likvidacije odveden je u srbijanski logor Stajićevo gdje je bio zatočen devet mjeseci.
Dugi niz godina bio je predsjednik Hrvatskog društva logoraša srpskih koncentracijskih logora i Centra za istraživanje za ratne zločine te se aktivno zalagao i borio za očuvanje istine o Domovinskom ratu. Jedan je od inicijatora izgradnje Spomen doma Ovčara, a prošle godine ukazana mu je čast te je za Dan pobjede i Domovinske zahvalnosti govorio na kninskoj tvrđavi. Osim toga, bio je i gradski vijećnik te je godinama obnašao dužnost predsjednika HNK Radnički.
Penava: Ostavio je dubok trag
Gradonačelnik Vukovara Ivan Penava izrazio je sućut obitelji i prijateljima te se zahvalio za sve što je Rehak učinio za Vukovar i Hrvatsku.
– Danijel Rehak bio je zadnjih desetljeća, nakon Domovinskog rata, najprepoznatljiviji čovjek po aktivnostima vezanim za logoraše. Dao je velik doprinos na strani borbe za ostvarivanje prava hrvatskih branitelja, ali i cijeli svoj život i radni vijek je posvetio Vukovaru i Vukovarcima. Ostavio je dubok trak i njegov odlazak predstavlja veliki gubitak – rekao je Penava.