Site icon narod.hr

Preminuo Danijel Rehak, predsjednik Hrvatskog društva logoraša srpskih koncentracijskih logora

Foto: fah

Hrvatsko društvo logoraša srpskih koncentracijskih logora objavilo je da je umro njihov višegodišnji predsjednik Danijel Rehak (1949. – 2022.).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Preminuo je Danijel Rehak – višegodišnji predsjednik Hrvatskog društva logoraša srpskih koncentracijskih logora i Centra za istraživanje za ratne zločine. U Domovinski rat uključio se u srpnju 1991. kada je preuzeo tadašnji Sekretarijat za narodnu obranu Vukovara. Okupaciju grada dočekao je u Vukovaru nakon čega je odveden u koncentracijske logore u kojima je proveo devet mjeseci.

Aktivno se zalagao i borio za očuvanje istine o Domovinskom ratu, a bio je i jedan je od inicijatora izgradnje Spomen doma Ovčara, objavio je HRT.

> Predsjednik HDLSKL Rehak: ‘Tek nakon 30 godina slušamo o uhićenjima, priča o Negoslavcima odavno je trebala biti riješena’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dao je nemjerljiv doprinos u obrani naše zemlje

Izraze sućuti u povodu smrti Danijela Rehaka uputio je premijer Andrej Plenković.

Predsjednik Vlade Andrej Plenković uputio je izraze sućuti u povodu smrti Danijela Rehaka, hrvatskog branitelja i predsjednika Hrvatskog društva logoraša srpskih koncentracijskih logora, u kojoj stoji:

– S velikom tugom i žaljenjem primio sam vijest o odlasku gospodina Danijela Rehaka, pukovnika Hrvatske vojske, dragovoljca Domovinskog rata i predsjednika Hrvatskog društva logoraša srpskih koncentracijskih logora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Gospodin Rehak dao je nemjerljiv doprinos u obrani naše zemlje, a zatočeništvom u srpskom logoru podnio je i veliku osobnu žrtvu, što hrvatski narod nikad neće zaboraviti.

Nije stao ni u miru, nastavljajući borbu za sve one stradale u Domovinskom ratu, a posebno logoraše srpskih koncentracijskih logora, i dalje se nesebično zalažući za njihovu dobrobit.

Zahvalni smo na svemu što je učinio za slobodu Hrvatske, koja je danas ostala bez još jednog vukovarskog heroja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Molim Vas, da u ime Vlade i moje osobno, primite izraze iskrene sućuti i dubokog suosjećanja, poručio je premijer Plenković.

Jedan je od inicijatora izgradnje Spomen doma Ovčara

Kako piše Radio Vukovar, prije početka Domovinskog rata Danijel Rehak radio je kao profesor tjelesnog odgoja u srednjoj školi u Borovu naselju, a u obranu grada uključio se početkom srpnja 1991. godine kada je krenuo neprijateljski napad iz Borova sela. Preuzeo je, poslije Tomislava Merčepa koji je nakon organizacije obrane Vukovara pozvan u Zagreb, Sekretarijat za narodnu obranu Vukovara. Jedini je branitelj iz zapovjedne strukture koji je pojedinačno uhićen i zarobljen, ali i jedini koji nije likvidiran. Umjesto likvidacije odveden je u srbijanski logor Stajićevo gdje je bio zatočen devet mjeseci.

Dugi niz godina bio je predsjednik Hrvatskog društva logoraša srpskih koncentracijskih logora i Centra za istraživanje za ratne zločine te se aktivno zalagao i borio za očuvanje istine o Domovinskom ratu. Jedan je od inicijatora izgradnje Spomen doma Ovčara, a prošle godine ukazana mu je čast te je za Dan pobjede i Domovinske zahvalnosti govorio na kninskoj tvrđavi. Osim toga, bio je i gradski vijećnik te je godinama obnašao dužnost predsjednika HNK Radnički.

Penava: Ostavio je dubok trag

Gradonačelnik Vukovara Ivan Penava izrazio je sućut obitelji i prijateljima te se zahvalio za sve što je Rehak učinio za Vukovar i Hrvatsku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– Danijel Rehak bio je zadnjih desetljeća, nakon Domovinskog rata, najprepoznatljiviji čovjek po aktivnostima vezanim za logoraše. Dao je velik doprinos na strani borbe za ostvarivanje prava hrvatskih branitelja, ali i cijeli svoj život i radni vijek je posvetio Vukovaru i Vukovarcima. Ostavio je dubok trak i njegov odlazak predstavlja veliki gubitak – rekao je Penava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version