U Negoslavcima, selu nedaleko od Vukovara, tijekom Domovinskog rata bila je stacionirana JNA i tamo se, prema riječima preživjelih branitelja, nalazio zatvor kamo su odvođeni i tamo ispitivani uhićeni branitelji. Mnogima se nakon tih ispitivanja izgubio i svaki trag. “Podrumi nekih obiteljskih kuća u selu bili su pretvoreni u zatvore. Tamo su držali zatočene branitelje i civile, a među zatočenima je bilo i žena i djece. Među njima u Negoslavcima je bila zatočena i Vesna Bosanac. U udruzi imamo niz iskaza preživjelih zatočenika”, rekao je predsjednik Hrvatskog društva logoraša srpskih koncentracijskih logora Danijel Rehak za Večernji list. Dodaje i kako je ta priča o Negoslavcima, ali i drugim sličnim naseljima u Hrvatskoj trebala odavno biti riješena na dobrobit svih, a ne da gotovo 30 godina kasnije slušamo o uhićenjima. “Žalosno je to i tu je najveća krivica raznih institucija. Tko je kriv, treba ga osuditi, a tko ne, pustiti”, istaknuo je Rehak.
> (VIDEO) Penava o uhićenjima osumnjičenih za ratni zločin na Ovčari: ‘Tajming je sumnjiv’
> Uhićeno 8 mještana povezanih sa zločinom na Ovčari: Načelnik Negoslavaca Jeckov nezadovoljan
Dvojicu muškaraca jučer uhićenih u Negoslavcima policija je prijavila za ratni zločin na Ovčari. Sumnjiči ih da su 20. listopada 1991. kao pripadnici srpskih paravojnih snaga sudjelovali u takozvanom špaliru smrti kroz koji su prolazili zarobljeni vukovarski branitelji i civili. Dvojica muškaraca privedena su u državno odvjetništvo u Osijeku. Osumnjičenici su ispitani u državnom odvjetništvu nakon čega je sucu istrage Županijskog suda u Osijeku predloženo određivanje istražnog zatvora protiv obojice osumnjičenika zbog opasnosti od bijega i opasnosti od ometanja istrage, priopćio je DORH u četvrtak.
Zbog postojanja sumnje da su tijekom 1991. na području Ovčare počinili kazneno djelo “Ratni zločin protiv ratnih zarobljenika” sumnjiče se dvojica hrvatskih državljana – u dobi od 57 i 72 godine. Oko podneva priveden je 72-godišnjak, a isto se uskoro očekuje i za 57-godišnjaka, javlja HRT.
Kriminalističkim istraživanjem utvrđeno je da su prvoosumnjičeni koji je tada imao 43 godine i drugoosumnjičeni, tada 28-godišnjak, kao pripadnici paravojnih formacija tzv. SAO Krajine 20. studenog ’91. na poljoprivrednom dobru Ovčara s više osoba grubo fizički zlostavljali veći broj osoba koje su kao zarobljenici dovedeni iz vukovarske bolnice.
lll
Dok su prolazili kroz špalir udarali su ih dijelovima automatskog oružja, drvenim i metalnim palicama, rukama, nogama. Zbog svega toga zarobljenici su pretrpjeli teške tjelesne ozljede, bol i fizičku patnju.
Dvojica osumnjičenika su predana pritvorskom nadzorniku, a policija je protiv njih podnijela kaznenu prijavu Županijskom državnom odvjetništvu u Osijeku. Ondje će biti ispitani, a vrlo vjerojatno bit će doneseno rješenje o provođenju istrage i prijedlog za istražni zatvor te njihovo privođenje na Županijski sud u Osijeku.
– Očekujem da će nakon uhićenja pravosuđe odraditi svoj dio posla i da će počinitelji tih teških kaznenih djela odgovarati za te zločine. Ovo je u konačnici pokazatelj ozbiljnog pristupa prema procesuiranju i pokazatelj da taj zločin ne zastarijeva, komentirao je potpredsjednik Vlade i ministar branitelja Tomo Medved.
Boris Milošević, potpredsjednik Vlade za društvene djelatnosti i ljudska prava komentirao je da očekuje da pravosuđe i policija istražuju sve ratne zločine na području cijele RH, pa tako i u Varivodama.
Bojan Glavašević, čiji je otac Siniša Glavašević ubijen na Ovčari, kaže, ne zna kako se moglo dogoditi da ti ljudi žive u Hrvatskoj sve ove godine, ali na osnovu iskustva nema, dodaje, razloga sumnjati u poteškoće glede njihovih uhićenja.