Pripadnik srpskih paravojnih postrojbi Perenčević nedostupan hrvatskom pravosuđu osuđen na 15 godina zatvora, a dostupan Mutić oslobođen

Foto: Fah

Županijski sudu u Zagrebu danas je izrekao presudu u kaznenom postupku za ratni zločin protiv Dragana Perenčevića i Slobodana Mutića, pripadnika srpskih paravojnih postrojbi. Perenčević je nepravomoćno osuđen na 15 godina zatvora, a Mutić oslobođen. Inače, Perenčević je nedostupan hrvatskom pravosuđu te se nalazi u Srbiji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetimo, Mutić je prošle godine izručen Hrvatskoj iz SAD-a, a sud ga je oslobodio optužbe da je 1992. godine zajedno s Perenčevićem ubio hrvatske civile Stjepana i Paulu Cindrić.

Sudsko vijeće suca Tomislava Juriše je kazalo kako je Perenčević sudjelovao u tom ubojstvu temeljem zatvorenog kruga indicija.

Perenčević je u istom postupku proglašen krivim da je 1991. ušao u kuću u Petrinji, gdje je iz vatrenog oružja usmrtio Ivana, Anu i Damira Križevića.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zbog ratnog zločina protiv civilnog stanovništva po prvoj točki optužnice on je osuđen na 11 godina a po drugoj na 13 godina te mu je izrečena jedinstvenu kazna od 15 godina zatvora.

Inače, Mutić je prilikom ulaska u SAD 1999. zatražio izbjeglički status. U imigracijskim dokumentima je lagao da nikada nije bio optužen niti u zatvoru zbog kršenja zakona kao i da nije bio “umiješan u genocid… ili je na drugi način sudjelovao u ubojstvu zbog rase, vjere, nacionalnosti, etničkog porijekla ili političkog mišljenja”. Nekoliko godina kasnije, nakon što je zatražio dozvolu trajnog boravka, ministarstvo za domovinsku sigurnost otkrilo je da je Hrvatska za njim izdala tjeralicu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.