Profesor međunarodne ekonomije Luka Brkić u Newsroomu komentirao je životni standard građana, rast BDP-a i plaća te druge teme iz područja ekonomije. Vlada se hvali porastom plaće i boljim uvjetima života, ali napominje se da su premijer i ministri zapravo – potplaćeni.
“Uistinu, ministar i premijer imaju za par stotina ili tisuća eura manju plaću od ljudi na nizu drugim funkcijama. Imate obrnutu piramidu. Potpuno kaotična situacija”, rekao je Brkić i dodao:
“Kad pogledamo njihovu odgovornost, možemo se složiti da su im primanja mala. S druge strane, kad se gledaju rezultati, možete doći do drugih zaključaka. Ali, definitivno, sređivanje plaća u javnom sektoru… Čini mi se da puno bitnih stvari nije sređeno. Pojavile su se neke nove kaotične situacije.”
“Što to znači? Mislim da su neke plaće u Hrvatskoj nepristojno visoke, a neke nepristojno male. Dolazim sa sveučilišta pa ću reći da sveučilišni profesori nisu dovoljno plaćeni.”
Brkić: Prosječnim primanjima može se manipulirati
Iako se premijer hvali prosječnom plaćom od 1326 eura, medijalna je 1086 eura, što znači da polovica građana ima primanja niža od toga, a polovica veća.
“Vrlo često se govori o prosječnim primanjima i njima se može manipulirati. Medijalna je puno kvalitetniji i precizniji podataka, realnije daje sliku stanja. Postalo je razumljivo da vladajući, bez obzira na boje i ideologije, ističe prosječne plaće jer se njima lakše manipulira. Na temelju tih prosječnih veličina donositi dalekosežnije politike je pogrešno”, istaknuo je Brkić.
> Radić (DP): Povećat ćemo plaće premijeru, ministrima i državnim tajnicima
Kad se pogleda BDP, nakon Malte Hrvatska ima najveći rast u Europskoj uniji.