Prof. Brkić: Premijer se hvali prosječnom plaćom, ali pogledajte medijalnu, ona sve govori

brkić
Foto: snimka zaslona

Profesor međunarodne ekonomije Luka Brkić u Newsroomu  komentirao je životni standard građana, rast BDP-a i plaća te druge teme iz područja ekonomije. Vlada se hvali porastom plaće i boljim uvjetima života, ali napominje se da su premijer i ministri zapravo – potplaćeni.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Uistinu, ministar i premijer imaju za par stotina ili tisuća eura manju plaću od ljudi na nizu drugim funkcijama. Imate obrnutu piramidu. Potpuno kaotična situacija”, rekao je Brkić i dodao:

“Kad pogledamo njihovu odgovornost, možemo se složiti da su im primanja mala. S druge strane, kad se gledaju rezultati, možete doći do drugih zaključaka. Ali, definitivno, sređivanje plaća u javnom sektoru… Čini mi se da puno bitnih stvari nije sređeno. Pojavile su se neke nove kaotične situacije.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Kolika bi bila pristojna plaća za premijera i ministre?

 

“Što to znači? Mislim da su neke plaće u Hrvatskoj nepristojno visoke, a neke nepristojno male. Dolazim sa sveučilišta pa ću reći da sveučilišni profesori nisu dovoljno plaćeni.”

Brkić: Prosječnim primanjima može se manipulirati

Iako se premijer hvali prosječnom plaćom od 1326 eura, medijalna je 1086 eura, što znači da polovica građana ima primanja niža od toga, a polovica veća.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Vrlo često se govori o prosječnim primanjima i njima se može manipulirati. Medijalna je puno kvalitetniji i precizniji podataka, realnije daje sliku stanja. Postalo je razumljivo da vladajući, bez obzira na boje i ideologije, ističe prosječne plaće jer se njima lakše manipulira. Na temelju tih prosječnih veličina donositi dalekosežnije politike je pogrešno”, istaknuo je Brkić.

> Radić (DP): Povećat ćemo plaće premijeru, ministrima i državnim tajnicima

Kad se pogleda BDP, nakon Malte Hrvatska ima najveći rast u Europskoj uniji.

“Da smo druga zemlja u Uniji po stopama rasta podatak je koji nas treba veseliti. Međutim, te stope raste, kad gledate mogućnost dostizanja najvećih, one nisu dovoljne. Trebale bi biti puno veće da bismo kroz deset godina dostigli razvijenije zemlje. Kad pogledate strukture i izvore BDP-a, nisu održivi u smislu srednjoročnog ili dugoročnog rasta. Ako imate investiciju u ciglu i beton, imat ćete stopu rasta, ali što to znači s aspekta razvoja zemlje? Gotovo pa ništa. Kad bismo rast temeljili na neto izvozu, to bi značilo bitno drugačiju strukturu”, zaključio je Luka Brkić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.