Ukupni prihodi državnog proračuna za 2025. planiraju se u iznosu od 33 milijarde eura. Rashodi će biti 37 milijardi. Rekao je to u četvrtak na sjednici Vlade premijer Andrej Plenković.
> Plenković o datumu predsjedničkih izbora: Sigurno neće biti na Božić niti na Štefanje
Na dnevnom redu današnje sjednice Vlade bili su, među ostalim, Nacrt prijedloga državnog proračuna Republike Hrvatske za 2025. godinu i projekcija za 2026. i 2027. godinu, Prijedlog nacrta proračunskog plana Republike Hrvatske za 2025. godinu i Prijedlog nacionalnog srednjoročnog fiskalno-strukturnog plana Republike Hrvatske za razdoblje 2025.-2028., donosi HRT.
Plenković: Ukupni prihodi veći za 8,6%
Govoreći o prijedlogu proračuna, Plenković je na početku sjednice rekao da su ukupni prihodi veći u odnosu na 2024. za 8,6%. Značajan učinak na prihode imaju povećani porezni prihodi, ali i znatno brže povlačenje sredstva iz EU-ovih fondova.
Ukupni rashodi su u odnosu na tekući plan za 2024. godinu veći za 10,2% ili 3,4 milijarde eura.
Proračun je usmjeren u prvom redu na građane. Ima socijalnu, razvojnu i održivu komponentu, ocijenio je Plenković.
Njime se, kako je rekao, želi osigurati bolji životni standard kroz rast mirovina i plaća, pomoć osjetljivim skupinama i provedbu mjera za reguliranje cijene struje, plina i goriva. Tu je i provedba Nacionalnog programa stambene politike, uz rješavanje stambenog zbrinjavanja zaštićenih najmoprimaca.
> Jugoslavenski relikt: Kako vladajući misle riješiti problem zaštićenih najmoprimaca?
Strateški ciljevi: Demografska obnova, zelena tranzicija i digitalna transformacija
Najavio je nastavak investicija, između ostalog u sanaciju šteta od potresa. Tu su i ulaganja u vodno-komunalne projekte, zdravstvenu infrastrukturu, željeznicu, ceste, pomorski promet, sport i ruralni razvoj.
Proračun prema Plenkovićevim riječima prati i ciljeve u okviru novoosnovanih resora i strateških ciljeva Vlade. Riječ je o demografskoj obnovi, obrazovanju, zelenoj tranziciji i digitalnoj transformaciji.
Tako je proračun Ministarstva demografije i useljeništva veći je za 202%, pravosuđa, uprave i digitalne transformacije za 21%, zaštite okoliša i zelene tranzicije za 81% te znanosti, obrazovanja i mladih za 14%.
> Hrvatska u demografskom slomu, a broj pobačaja nažalost ne opada
Plenković želi dostići cilj od 2% izdvajanja za obranu
Plenković je rekao da je prijedlog proračuna, uz očuvanje stabilnosti javnih financija, koncipiran tako da ima i svoju socijalnu i razvojnu dimenziju, te da omogući daljnji rast, provedbu ciljeva programa i Nacionalne razvojne strategije do 2030. godine.
– Posebno je važno, s obzirom na okolnosti, sigurnosne, globalne, i u Europi i u svijetu, da ćemo s ovakvim proračunom dostići cilj od 2% proračunskih izdvajanja za obranu, rekao je Plenković.
– Imat ćemo i čak 29% za modernizaciju i time smo ispunili naše obveze kao članica NATO-a. Dobro je to i za našu vlastitu sigurnost s obzirom na sve okolnosti, dodao je.
Plenković je rekao kako misli da će rast BDP-a u idućoj godini biti 3,2%, a u ovoj godini 3,6 %.
– I takvom prognozom smatramo da ćemo biti među najbrže rastućim ekonomijama unutar Europske unije, dodao je.
> Plenković u Budimpešti podržao teritorijalnu cjelovitost Ukrajine, Orban smatra da je rat izgubljen
O inflaciji
Plenković je najavio i rast mirovina i plaća. Rekao je i kako misle da će ove godine inflacija biti maksimalno 3%, izglednije 2,9%, a da će dogodine biti oko 2,7%.
– Time ublažavamo i dalje inflatorne pritiske, dodao je Plenković.
Rekao je i da će nastaviti sa smanjenjem udjela javnoga duga u BDP-u, za koji ove godine očekuju da će biti na 57,4%, najniži u proteklih 15 godina, zatim 56% u idućoj i 55% u 2026. godini.
Manjak općeg proračuna prema metodologiji ESA 2010 trebao bi prema projekcijama Vlade u 2025. godini biti 2,3% BDP-a, 1,9% u 2026. te 1,8% BDP-a u 2027. godini.
Plenković: Pitanje klimatskih promjena je strateško pitanje
Plenković je među ostalim rekao da je pitanje klimatskih promjena strateško pitanje.
– Podsjećam hrvatsku javnost – nalazimo se u razdoblju u sljedećih 15 godina kada će svjetske rezerve ugljena doći na svoj sami vrh, praktički u ovom desetljeću, do kraja desetljeća na samom vrhu svjetskih rezervi nafte, do 2040. na samom vrhu svjetskih rezervi plina, rekao je.
– Ako je potražnja veća, cijena energenata bit će viša. Zato su u našem kontekstu itekako bitna daljnja ulaganja u obnovljive izvore energije, poručio je Plenković. Spomenuo je pritom i nuklearnu energiju.
> Beck: Plenković i Milanović u ulozi Franje i Ane Šafranek
Nacionalni srednjoročni fiskalno-strukturni plan
Vlada na današnjoj sjednici donosi i Nacionalni srednjoročni fiskalno-strukturni plan Republike Hrvatske za razdoblje 2025.-2028. godine. Ove godine se donosi prvi put.
Njegova izrada rezultat je novog, revidiranog Okvira za ekonomsko upravljanje EU koji je stupio na snagu 30. travnja 2024. godine.
Ključni element okvira su novine vezane uz upravljanje fiskalnom politikom te fiskalna pravila.
Tako je sada, umjesto Programa stabilnosti te Nacionalnog programa reformi, svaka država članica EU dužna dostaviti Nacionalni srednjoročni fiskalno-strukturni plan.
Reformske aktivnosti i investicije oslanjaju se na aktivnosti unutar Nacionalnog plana oporavka i otpornosti u prve dvije godine trajanja ovog plana, kao i na poboljšanu apsorpciju europskih strukturnih i investicijskih fondova.