Programsko vijeće HRT-a natjeralo Runjića da dostavi ‘BBC-jevu analizu’ programa

Zagreb, 29.5.2015. - Dnevnik HRT-a jedina je središnja informativna emisija na televizijama s nacionalnom koncesijom kojoj raste gledanost dok dnevnicima konkurentskih televizija gledanost pada, podaci su komparativnog istraživanja HRT-a koje je sredinom tjedna objavljeno u javnosti nakon èega je Nova TV oštro reagirala smatrajuæi da HRT 'okreæe prièu i bavi se kombinacijama'. Arhivska fotografija od 05.07.2013. godine prikazuje zgradu HRT-a na Prisavlju. foto HINA / Denis CERIÆ / mm

Programsko vijeće HRT-a na sjednici održanoj u ponedjeljak ponovno je zatražilo od Ravnateljstva da mu se dostavi ‘analiza BBC-a’, odnosno radni dokument o stručnom treningu novinara i urednika HTV-a i smjernicama za unapređenje programa koji su izradili bivši urednici BBC-a, a koje je angažirala rukovoditeljica Informativnog medijskog servisa (IMS) Lamija Alečković.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dokumentaciju koju je Programsko vijeće HRT-a zatražilo na posljednjoj sjednici, ravnatelj programa Saša Runjić nije dostavio pravdajući to činjenicom da ta ‘analiza ne postoji’, te da se ‘dezinformacija o analizi BBC-a temelji na treningu i savjetovanju s uglednim savjetnicima, bivšim urednicima BBC-a, Royu Saatchyju i Ricku Thompsonu’.

Iako je zahtjev Programskog vijeća HRT-a bio obvezujući, Runjić se pravdao da je to bio interni dokument te da ne postoji zakonski okviri da se on dostavi.

Predstavnik zaposlenika HRT-a Jozo Barišić istaknuo da je izradu tog dokumenta platio HRT, da se odnosi na program HTV-a, te da je postojanje dokumentacije bilo utvrđeno i na posljednjoj sjednici Vijeća što je potvrdio i ravnatelj programa Saša Runjić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naglasio je i da će napustiti sjednicu Programskog vijeća sve dok Ravnateljstvo HRT-a ne dostavi zatraženu dokumentaciju, te je zatražio i preslušavanje audio zapis prošle sjednice u kojem je jasno bio naglašen zahtjev Vijeća, ali i potvrđeno postojanje ‘službenog’ dokumenta, što je ravnatelj programa Runjić osporavao.

Zahtjevu Joze Barišića pridružio se i predsjedavajući Vijeća Zoran Šangut koji je najavio prekidanje sjednice sve dok odgovorni na HRT-u ne dostave zatraženu dokumentaciju.

Glavni ravnatelj HRT-a Goran Radman koji se uključio u raspravu naglasio je da ‘osobno ne vidi razloga zašto se ta dokumentacija ne bi dostavila’, nakon čega je Vijeće usvojilo zaključak i da se dostavi sva postojeća dokumentacija izrađena od stručnjaka koja se odnosi na program HRT-a, te da se isto raspravi na idućoj sjednici.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Programsko vijeće raspravljalo je i o Izvješću o ostvarenju ciljeva i obveza iz Ugovora između HRT-a i Vlade RH u 2014. te je jednoglasno zaključilo da navedeno Izvješće pokazuje kako HRT u najvećem dijelu ispunjava Ugovorom propisane kvantitativne obveze.

Vijeće će o tome donijeti mišljenje u kojem su obuhvaćene sve primjedbe i prijedlozi Vijeća o ispunjavanju zadanih programskih načela i javnih usluga Hrvatske radiotelevizije u 2014., o kojima je Vijeće raspravljalo i isticalo ih na svojim sjednicama tijekom 2014. godine.

Govoreći o ispunjavanju ciljeva iz Ugovora s Vladom, glavni ravnatelj HRT-a Goran Radman istaknuo je kako kvaliteta sadržaja ima visoki prioritet, te da smatra kako postoji prostor za unaprjeđenje. Pri tom treba uzeti u obzir kako se HRT nalazi u preustroju, odnosno kako se provodi program restrukturiranja HRT-a. Osvrćući se na Izvješće o ostvarenju obveza iz Ugovora, članica Vijeća Neda Ritz iznijela je i određene primjedbe, poput repriza serija iz arhive.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vijeće je također dalo i suglasnost HRT-u za pokretanje postupka izmjena i dopuna Ugovora s Vladom RH uz dostavu naknadnih pisanih i usmenih primjedbi. Glavni je ravnatelj rekao kako izmjenama Ugovora prethodi javna rasprava u trajanju od 45 dana. Izmjenama Ugovora naime HRT želi svojim korisnicima ponuditi više usluga od onoga što propisuje trenutni Ugovor.

Programsko vijeće HRT-a prihvatilo je Izvješće o radu (poslovanju) HRT-a za 2014.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.