Site icon narod.hr

Prosvjed učenika i roditelja ispred Gimnazije Tituša Brezovačkog: Tomašević nas mora poštovati i slušati naše potrebe i interese

Foto: Marko Lukunic/PIXSELL

Roditelji Tituša, ali i sami gimnazijalci, okupili su se u utorak pred glavnim ulazom u Gimnaziju Tituša Brezovačkog (GTB), na mjestu na kojem bi se svakoga dana u vrlo kratkom roku trebali izmijeniti đaci dviju srednjih škola, ukoliko Grad Zagreb ne izmijeni odluku o smještanju XVIII. gimnazije upravo u zgradu GTB-a na Gornjem gradu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Okupili su se da još jednom ukažu na apsurdnost, nepravednost i nezakonitost takvog rješenja, donesenog na temelju irelevantnih kriterija u netransparentnom postupku iz kojeg su potpuno isključena djeca i roditelji ove zagrebačke gimnazije. Zahtijevaju od Gradskog ureda za odgoj, obrazovanje i sport i od zagrebačkog gradonačelnika da poštuju Godišnji plan i program rada Gimnazije Tituša Brezovačkog za školsku godinu 2024/25, koje je usvojen od strane svih školskih tijela – Vijeća nastavnika, Vijeća roditelja, a potom i Školskog odbora, i temeljem kojega su učenici i krenuli s nastavom u ovoj školskoj godini.

Izvor: Snimka zaslona

Što je sve sporno u odluci Grada Zagreba?

Zanemarivanje prostornih kapaciteta kao kriterija

1) Zgrada Gimnazije je kvadraturom mala (2540 m2), u gabaritima i s prostornim rasporedom nekadašnjeg samostana (slika zgrade iz zgrada je na slici), koja je nakon stradanja u potresu 2020. godine obnovljena za boravak oko 440 učenika, te 50ak što nastavnog što nenastavnog i upravnog osoblja. Projektirana je za rad jedne škole tih dimenzija u jednoj smjeni. Samo za usporedbu, škole koje su projektirane da u njima djeluju dvije škole su 3x veće kvadrature (cca 8 000 m2, npr. I. i XII. Gimnazija).

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Izvor: Snimka zaslona

2) U GTB-u postoji 17 učionica koje su prosječnog tlocrta 40 m2, nasuprot 19 (XII. gimnazija) i 22 (I. gimnazija) učionice prosječnog tlocrta 60 m2. Prostori GTB-a nisu samo kvadraturom manji, nego su i bitno niži.

Izvor: Snimka zaslona

3) Hodnici GTB-a su toliko uski da zbog sigurnosnih razloga nije dozvoljeno postavljanje učeničkih ormarića, nasuprot prostranim hodnicima i aulama spomenutih velikih gimnazija.

Izvor: Snimka zaslona

4) GTB nema sportsku dvoranu, niti vanjska školska igrališta. Za nastavu tjelesnog odgoja koristi jednu veću prostoriju od 100 m2, te centralno dvorište bivšeg samostana u kojemu je uređeno odbojkaško igralište. Nasuprot tomu obje spomenute gimnazije imaju prostrane školske sportske dvorane od 300 m2, te moderna i prostrana vanjska igrališta s atletskim stazama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Izvor: SNimka zaslona

5) Nepostojanje dviju zbornica u GTB.

6) Nepostojanje mjesta za okupljanje djece u dolasku i odlasku iz škole. Vrlo mali i uski glavni ulaz nalazi se direktno na prometnoj ulici s uskim pločnicima i vodi odmah u usko stubište i uske hodnike prema razredima. Dakle, ulica po kojoj prometuju motorna vozila (prolazak auta među ljudima za trajanje konferencije za medije na slici) je mjesto gdje će djeca jedne škole čekati da svi đaci i osoblje jutarnje škole iziđu, prije nego oni mogu u nju ući.

Neprihvatljivo je da usprkos postojanja školskih zgrada u gradu Zagrebu projektiranih za rad dviju škola u kojima trenutno djeluje samo po jedna škola, Grad Zagreb odlučuje useliti dodatnu školu u zgradu koja nema kapaciteta, nije projektirana, i nije dobila uporabnu dozvolu za rad dviju škola, već isključivo jedne.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Zanemarivanje kvalitete nastave kao kriterija

Uslijed dokumentiranog manjka prostornih kapaciteta za rad dviju škola kvaliteta nastave u obje škole biti će narušena. Neće biti dodatne, dopunske i fakultativne nastave, kao ni priprema za maturu. Biti će skraćeni posljednji nastavni sati za 5 minuta. Nemogućnost odvijanja pedagoških i psiholoških razgovora učenika obiju škola na primjeren način, jer će psihološke i pedagoške službe biti primorane dijeliti isti prostor u dijelu radnog vremena, u kojemu se takvi razgovori najčešće odvijaju.

Zanemarivanje obveze provedbe Godišnjeg plana i programa rada GTB-a kao kriterija

Gimanzija Tituša Brezovačkog je donijela putem svojih upravljačkih tijela (Vijeća nastavnika, Vijeća roditelja i Školskog odbora) početkom godine dva temeljna dokumenta koje je škola dužna slijediti: Kurikul Gimnazije Tituša Brezovačkog za 2024/25 i Godišnji plan i program rada gimnazije Tituš Brezovački za 2024/25. Dokumenti su javno dostupni na web stranicama škole. U oba dokumenta, između ostalog, jasno stoji da se nastava organizira u jednoj smjeni, i to tako već godinama na temelju odobrenja izdanog od nadležnog ministarstva još 2000. godine. U njemu jasno piše da nastavni sat traje 45 minuta, i da će učenicima biti ponuđene brojne dopunske, dodatne i fakultativne aktivnosti, u koje su se učenici već uključili. Nisu nastupile nikakve izvanredne okolnosti u obliku elementarnih nepogoda uslijed kojih bi to bilo opravdano nepoštivati.

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Roditelji gimnazijalaca Tituša Brezovačkog: Dolenec ne govori istinu, bit će ugrožena sigurnost učenika
I NAJVAŽNIJE – potpuno zanemarivanje i nepoštivanje očekivanja, potreba i interesa upisane djece

Ovaj dio je najstrašniji uzimajući u obzir da to zanemarivanje i nepoštivanje dolazi od odgojno-obrazovnih gradskih ureda. Gimnazija Tituš Brezovački je zagrebačka gimnazija koja je po uspješnosti u polaganju državnih matura i upisa na fakultet prvog izbora među najboljima u Hrvatskoj. To je škola koja od 2000. godine radi u jednoj (prvoj) smjeni i škola koja na svojim web stranicama ističe jednosmjensku nastavu kao vizionarski potez prve ravnateljice, zaslužan za kvalitetu škole. Time privlači đake, pa tako i sadašnje polaznike koji su je upisali u protekle dvije godine (nakon obnove).

 

>Roditelji učenika poznate ZG gimnazije bune se protiv Tomaševićeve odluke: Nema kapaciteta za još jednu školu

Upravo zbog jedno-smjenske nastave, ona je zanimljiva velikom broju odlikaša iz zagrebačkih osnovnih škola s vrlo zahtjevnim satnicama izvanškolskih aktivnosti. Školu pohađa 60ak aktivnih sportaša, 60ak rekreativnih sportaša, 60ak polaznika srednjih glazbenih i plesnih škola. To su djeca koju se pristupala prijemnim ispitima iz dva predmeta da bi se izborila za upis upravo ovu školu, jer su vjerovala da će im omogućiti razvijanje umjetničkih i sportskih karijera uz stjecanje kvalitetnog obrazovanja. To nepoštivanje djece, to nepoštivanje dosadašnjih obrazovnih uspjeha škole organizirane baš na taj određeni način je najsramotnije i najneprihvatljivije.

Zaključno, tražimo od grada Zagreba da promijeni svoju odluku, da osigura rad Gimnazije Tituš Brezovački u skladu s usvojenim Godišnjim program i planom rada u školskoj godini 2024/25, a koji uključuje rad u jednoj smjeni, te provođenje brojnih dodatnih, dopunskih, fakultativnih nastavnih predmeta kao i pripremu maturanata za maturu. Radi se o planu i programu koji je prilagođen prostornih kapacitetima zgrade na Gornjem gradu, a koji su rubno dostatni za rad samo jedne škole.

Dokle god u Zagrebu postoje školske zgrade projektirane za rad dviju škola, a trenutno ih koristi samo jedna, ne postoji opravdanje za rješenja kojima se krše zakoni, propisi, narušava sigurnost, i najžalosnije – varaju djeca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version