U zatvorenoj jahaonici Državne ergele Đakovo i Lipik održan je 9. Božićni bal lipicanaca koji je ove godine nosio ime Na dvoru snova.
Glazbeno-scenska predstava s konjima, jahačima, vozačima fijakera i statistima održana je u okviru programa Advent u Đakovu, nakon dvije godine stanke zbog pandemije Covida-19. I ove je godine privukla brojnu publiku iz cijele Hrvatske, ali i iz inozemstava. Ulaznice za Bal 2022. rezervirane još prije godinu dana.
Bal je održan nekoliko dana nakon što je UNESCO hrvatske lipicance, odnosno Tradiciju uzgoja lipicanaca, stavio na Reprezentativnu listu nematerijalne kulturne baštine čovječanstva, izvještava HRT.
– Nakon stanke uzrokovane korona-problemom, drago mi je da možemo nazočiti 9. Božićnom balu lipicanaca. Ponosni smo na tu priredbu koja je, uz Đakovačke vezove, među najsvečanijim manifestacijama u gradu Đakovu, a koja je ovih dana stavljena na UNESCO-ovu listu nematerijalne kulturne baštine čovječanstva. Još jedan je to dokaz koliko je važno za cijelu RH gajiti ovo blago na koje smo svi ponosni, rekao je saborski zastupnik HDZ-a i gradonačelnik Đakova Marin Mandarić.
> 5. veljače 1992. Lipik – priča o četničkoj pljački i ubijanju konja lipicanaca, te njihovom povratku u Slavoniju
U predstavi, koju je pratila i ministrica regionalnog razvoja i europskih fondova Nataša Tramišak, ravnatelj Uprave za stočarstvo i kvalitetu hrane pri Ministarstvu poljoprivrede i predsjednik Upravnog vijeća Državne ergele Đakovo i Lipik Zdravko Barać, nastupilo je oko 130 izvođača, s 30 bijelih pastuha i drugih konja.
Predstavu s konjičkim programom i dresurom, jahačima i vožnjom fijakera upotpunilo je i 16 đakovačkih lipicanaca, a posebno atraktivan je šesteropreg Ergele Đakovo. Gosti predstave bili su iz Kobilarne Lipica iz Slovenije, a održan je i program umjetnika na svili Traumatic art u izvedbi Udruge Nobiles de Croatia koja je bila partner Ergeli u izradi programa Bala. Nastupili su i Potkalnički plemenitaši, đakovački KUD Tena i drugi.
Državna ergela Đakovo i Lipik broji 240 konja od kojih je njih 140 u Đakovu na dvije lokacije. Na onoj u gradu, u Pastuharni, odvija se sportski dio rada s konjima i dresura, dok je na Ivandvoru, udaljenom šest kilometara od grada, matično stado kobila s podmlatkom.