Site icon narod.hr

Rat u Ukrajini s radara uklonio aferu s poticajima u Vladi; Plenković se osvrnuo na Aladrovića. O Miloševiću i Jeckov niti riječi

plenković

Andrej Plenković, Josip Aladrović, Milorad Pupovac, Dragana Jeckov, Boris Milošević. Montaža: Narod.hr, Izvor fotografija: Hina, FAH

Iako je rat u Ukrajini s radara javnosti maknuo goruću aferu u Vladi zbog kojeg je uhićen ministar Darko Horvat, a u koju su upleteni i pripadnici Srpske samostalne demokratske stranke (SDSS) Dragana Jeckov i Boris Milošević, premijer Andrej Plenković poručio je u srijedu da će Vlada temeljito proučiti zahtjev DORH-a za skidanjem imuniteta ministru Josipu Aladroviću.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vlada je jučer zaprimila zahtjev za skidanje imuniteta ministru rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike Josipu Aladroviću, a radi pokretanja postupka za djelo za koje je propisana kazna zatvora do pet godina. Nakon što prouči zahtjev, Vlada će o istome odlučiti.

> Darko Horvat izašao iz Remetinca i tvrdi: Svjesno ništa nisam uradio protuzakonito
> Vlada je zaprimila zahtjev za skidanje imuniteta ministru rada Aladroviću

Premijer Plenković rekao je danas u Banskim dvorima da će Vlada proučiti zahtjev te donijeti odluku. Riječ je o prvoj ovakvoj situaciji u povijesti Vlade.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Aladrović se, kako su pisali mediji, našao pod povećalom DORH-a zbog nezakonitih zapošljavanja u Hrvatskom zavodu za mirovinsko osiguranje (HZMO), koji je vodio prije nego što je preuzeo ministarsku dužnost. Aladrović je, prema pisanju medija, sebi bliskim kandidatima osiguravao pitanja kako bi se pripremili za natječaje i s obzirom na prije pripremljene odgovore, dobili posao u HZMO.

Uvijek u centru ‘borba za prava manjina’, a što sada?

Podsjetimo, nakon što je policija sredinom veljače upala u kuću u Međimurju HDZ-ovog tadašnjeg ministra graditeljstva Darka Horvata zbog sumnje u povezanost sa zloporabom ovlasti njegove nekadašnje pomoćnice, a sada osumnjičene Ane Mandac, osim Horvata policija i USKOK sumnjiče i potpredsjednika vlade Borisa Miloševića (SDSS).

Kad je riječ o potpredsjedniku Vlade Borisu Miloševiću, on u vrijeme za koje ga se tereti nije bio u izvršnoj vlasti, nego saborski zastupnik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Radi se o sumnji na dodjeljivanje novaca pripadnicima nacionalnih manjina bez kriterija.

> Za DORH sporni poticaji iz 2018. – za manjine tada otišlo 29 milijuna više nego 2017.
> Tko je Boris Milošević (SDSS) – Plenkovićev partner kojeg se sumnjiči da je dodjeljivao novac pripadnicima nacionalnih manjina bez kriterija?

Boris Milošević član je Samostalne Demokratske Srpske Stranke kojemu je na čelu Milorad Pupovac. O Miloševiću je saborska zastupnica Mosta Marija Selak Raspudić rekla kako je “sigurno bio Pupovčeva produžena ruka”, dok se Nikola Grmoja iz Mosta zapitao “zašto Milorad Pupovac nije uhićen”. Grmoja kaže kako je i Pupovac bio na sastancima gdje su se dogovarali poticaji tvrtkama koje ne zadovoljavaju kriterije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Nevjerojatno je kakvom lakoćom se dijeli novac poreznih obveznika. U Hrvatskoj imamo dvije skupine ljudi, a to su oni koji pune proračun i oni koji troše novac na ovakav način. Moćni političari svojim podobnim klijentima dijele novac i to je praksa koja dugo traje”, poručio je o ovoj temi u emisiji Otvoreno zastupnik Domovinskog pokreta Stjepo Bartulica.

Novac poreznih obveznika koji dobivaju ‘Novosti’ SNV-a

Zanimljivo je spomenuti Srpsko nacionalno vijeće (SNV), kao primjer trošenja novca poreznih obveznika. Savjet za nacionalne manjine na sjednici održanoj 14. travnja 2021., donio je odluku o dodjeli sredstava za programe udruga i ustanova nacionalnih manjina, u sklopu koje je SNV-u, čiji je predsjednik Pupovac, a potpredsjednica Jeckov, pripalo 4.905.000,00 kuna. Kako je izdavač tjednika ‘Novosti’ SNV, one su dobile 3.750.000,00 kuna, što je iznos koji već godinama dobiva iz Državnog proračuna Republike Hrvatske, a u godini teške koronakrize čak je i povećan u odnosu na prije.

Više o načinu funkcioniranja pokazuje nam slučaj iz 2016. godine kad je sam Pupovac bio u tijelu koje dodjeljuje sredstva, koje prima sredstva te tijelu koje nadgleda dodjeljivanje sredstava. Naime,  u odluci o dodjeljivanju ovih sredstava kao član Savjeta za nacionalne manjine sudjelovao je Milorad Pupovac, ujedno predsjednik SNV-a, što je bio očiti sukob interesa. Zanimljivo je da je, usto, Milorad Pupovac tada bio član saborskog Odbora za nacionalne manjine, koji kontrolira način na koji se troše dodijeljena sredstva.
Zbog ovog je slučaja udruga U ime obitelji prijavila Milorada Pupovca Povjerenstvu za odlučivanje o sukobu interesa, temeljem kojeg je i pokrenut postupak protiv njega. Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa u veljači 2019. godine donijelo je odluku da je saborski zastupnik Milorad Pupovac, predsjednik SDSS-a prekršio Zakon o sukobu interesa.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version