Nakon nemilih scena s Trga svetog Marka u Zagrebu, a povodom medijskih napisa o policijskom postupanju tijekom navedenih događaja 28. i 29. svibnja, Ravnateljstvo policije daje priopćenje za javnost. U priopćenju Ravnateljstvo analizira medijske napise i izjave pojedinaca koje su posljednjih dana i mediji prenijeli, vezane uz postupanje policijskih službenika interventnih jedinica policije.
“Uočen najveći napad na policijske službenike dosad”
U priopćenju Ravnateljstva policije tvrdi se da je “uočen najveći napad na policijske službenike i policijsku službu do sada. ”
“Aludirajući na besmislicu prema kojoj okupljeni ne trebaju postupati po naredbi policijskog službenika, koji je navodno provocirao okupljene obraćajući im se na srpskom jeziku, možemo samo dati zakonsko pojašnjenje.
Naime, sukladno čl. 13. Zakona o policijskim poslovima i ovlastima (NN 76/09, 92/14) kao 8. policijska ovlast navedena je ovlast davanja upozorenja i naredbi građanima, dok članak 54. istog Zakona navodi kako policijski službenici “upozoravaju osobu”, odnosno kako policijski službenici „izdaju naredbu“. Zakonodavac je za navedene policijske ovlasti upotrijebio imenicu „upozorenje“ i imenicu „naredba“ te je sukladno tome izrađen čitav niz podzakonskih i postupovnih propisa koji detaljnije definiraju policijska postupanja u konkretnim situacijama“, navodi se u priopćenju te se dodaje da“ policijski službenici naredbe, naređuju građanima ili policijski službenici izdaju upozorenja, upozoravaju građane”, navode u priopćenju.
“Policija postupala sukladno zakonu”
Ravnateljstvo pojašnjava zašto je dužnost građana poštovati zapovjedi policije. “Sukladno čl. 2. st. 1. toč. 19. istog Zakona zapovijed je pisana ili usmena naredba koju upućuje nadređeni policijski službenik drugom policijskom službeniku te ona ne može biti izrečena prema građaninu. Također nije nevažno napomenuti da se upozorenja i naredbe mogu izdavati usmeno, pisano ili na drugi način (rukom, znakovima ili svjetlosnim i zvučnim signalima), a građani su dužni postupiti po njima u svrhu uspostave narušenog javnog reda i mira ili u drugim situacijama.”
Interventnom jedinicom policije rukovodi zapovjednik IJP, a ne ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić i nikako na način da se biraju “lojalni i odani”, stoji u priopćenju Ravnateljstva policije, koje je inače vrlo opširno.
Policajci ne zaslužuju da ih pojedinci nazivaju “rehabilitiranim četnicima”
“Prilikom obavljanja određene zadaće, pa tako i ove na Trgu sv. Marka i prilaznih puteva, ispred policijskih snaga je imenovan operativni rukovoditelj koji upozorenja i naredbe izdaje građanima, a zapovijedi o postupanju policijskim službenicima”, navodi se dalje.
U navedenom postupanju sudjelovali su policijski službenici Interventnih jedinica policije iz ukupno 16 policijskih uprava te iz Policijske uprave zagrebačke. Niti jedan od njih ne zaslužuje da ga neodgovorni pojedinci nazivaju “rehabilitiranim četnicima” ili “rehabilitiranim SAO Krajina milicajcima”, priopćilo je Ravnateljstvo policije.
Ne odobravaju “prozivanje policijskih službenika imenom i prezimenom”
“Posebno ne odobravamo prozivanje policijskih službenika imenom i prezimenom te davanje epiteta poput “mrzitelja branitelja” i sličnih, stoji u priopćenju Ravnateljstva policije te dodaju da su tvrdnje o prekomjernoj upotrebi sile od strane policijskih službenika diskreditirale policiju te dodaju kako je disciplina policijskih službenika zadržana na najvišoj razini.”
Ravnateljstbo policije tvrdi da nije točno da policija nije dopuštala dostavu lijekova braniteljima prosvjednicima. “prije početka samog postupanja i tijekom cijelog postupanja okupljenima su bile na raspolaganju dvije ekipe Hitne medicinske pomoći, a liječnička je pomoć na traženje pružena svakome, bilo da se nalazio u crkvi, bilo izvan. Lijekovi su se nesmetano donosili.”
Ravnateljstvo policije na kraju zaključuje i da je uporaba sredstava prisile bila opravdana i zakonita.
Izvor: narod.hr
Photo: fah
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.