Saborski zastupnici očekuju da će novi zakon osigurati učinkovitije trošenje javnog novca

Foto: fah

Novi zakon o javnoj nabavi trebao bi vratiti povjerenje javnosti u postupke javne nabave i učiniti da se javni novci učinkovitije troše, istaknuli su u utorak i oporbeni i vladajući zastupnici u raspravi o prijedlogu zakona.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Maro Kristić (Most) naglasio je da je javna nabava veliki kolač na koji se godišnje troši preko 40 milijardi kuna, što je oko 12 posto BDP-a, a da je veliki dio potrošen na koruptivne radnje. “Vjerujem da će ovaj zakon pridonijeti da takvih radnji bude što manje jer on sigurno podiže razinu transparentnosti i samih procesa koji se provode unutar postupka javne nabave”, rekao je.

Joško Klisović (SDP) složio se da je prijedlog novog zakona bitan iskorak u procesu javne nabave, te je također izrazio nadu u učinkovitije trošenje javnog novca.

“Javna nabava je percipirana u javnosti kao leglo korupcije u javnom sektoru. Moramo povratiti i povjerenje građana u institucije jer ono se svakim danom sve više se gubi kako imamo sve više slučajeva dokazane korupcije u javnim nabavama ili nepravilnosti ili nestručnosti”, poručio je Klisović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Branko Bačić (HDZ) izrazio je zabrinutost što je tijekom 2014. godine oko 42 posto projekata financiranih iz Europske unije odustalo zbog grešaka u postupcima javne nabave, naglasivši da bi novi zakon trebao omogućiti pojednostavljenje procedura.

“Slična situacija se događa s projektom Pelješkog mosta gdje zbog postojećeg zakona i procedure kasnimo u realizaciji i provedbi natječaja više od tri mjeseca zbog toga što su se pojedine tvrtke žalile i tako pomakle provođenje postupka, samim time odabir izvoditelja i početka radova “, kazao je Bačić.
Sabor sjednicu nastavlja u srijedu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.