Site icon narod.hr

SAD o arbitraži: Na vladama dviju zemlja članica EU-a i saveznica u NATO-u da riješe to bilateralno pitanje

dokazi

Foto: Thinkstock

Sjedinjene Države neće zauzeti ničiju stranu u graničnom sporu između Hrvatske i Slovenije i smatraju da je na dvjema vladama da riješe to bilateralno pitanje, priopćilo je u četvrtak američko veleposlanstvo u Zagrebu nakon što predsjednik Arbitražnog suda pročitao odluku u tom predmetu, koju službeni Zagreb zbog “teške povrede arbitražnog postupka” neće priznati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Jasno smo rekli i Sloveniji i Hrvatskoj da mi nećemo zauzimati strane u tom sporu”, stoji u priopćenju

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ističe se da je na “vladama dviju zemlja članica EU-a i saveznica u NATO-u da riješe to bilateralno pitanje”.

“Uvjereni smo da to mogu učiniti. Pozivamo obje strane da ubrzano rade na postizanju rješenja”, stoji u priopćenju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

(VIDEO) Arbitražni sud većinu Piranskog zaljeva dodijelio Sloveniji, dobila i slobodan prolaz kroz dio hrvatskog mora

Gilbert Guillame, predsjednik Arbitražnog suda u graničnom sporu Hrvatske i Slovenije, počeo je u četvrtak popodne čitati presudu u tom predmetu, koju službeni Zagreb zbog “teške povrede arbitražnog postupka” neće priznati.

Predstavnici Hrvatske nisu u sudnici u Den Haagu niti će država primiti presudu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Arbitražni sud većinu Piranskog zaljeva dodijelio je Sloveniji, a dobila je i slobodan prolaz kroz dio hrvatskog mora.

Podsjetimo, Hrvatski sabor je krajem srpnja 2015. donio odluku o povlačenju iz arbitražnog sporazuma koji su dvije zemlje potpisale 2009., a Sloveniji predložio da počnu pregovori o alternativnom rješavanju spora. Zagreb je tada ocijenio da je arbitražni proces nepovratno kompromitiran nakon što je otkriveno da su se slovenski predstavnik u arbitražnom sudu Jernej Sekolec i djelatnica slovenskog ministarstva vanjskih poslova Simona Drenik dogovarali o iznošenju slovenskih argumenata i lobiranju kod drugih arbitražnih sudaca. I Sekolec i Drenik nakon toga su odstupili.

Hrvatska je izašla iz arbitraže pozivajući se na članak 60. Bečke konvencije koji dopušta razvrgnuće sporazuma u slučaju njegove “teške povrede”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zašto je sud uopće nastavio s radom kad nema mehanizama prisile, pojasnila je magistrica znanosti Tatjana Tomaić s Instituta Ivo Pilar.

“Sud je u jednom priopćenju utvrdio odgovornost Slovenije za nedopušteno djelovanje, no smatrao da je nedovoljno za prekid rada suda. Hrvatska misli da su i suci kompromitirani “, rekla je Tomaić te dodala da je Arbitražni sud doveo u pitanje svoju vjerodostojnost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE
Exit mobile version