SAD u izvješću o vjerskim slobodama spominje Hasanbegovića i Sedlara i proziva za ‘umanjivanje ustaških zločina i protusrpske osjećaje’

Foto: fah

SAD je prozvao Hrvatsku za “veličanje Nezavisne države Hrvatske (NDH), umanjivanje ustaških zločina i protusrpske osjećaje” u 2016. u novom izvješću o vjerskim slobodama, spomenuvši bivšeg ministra kulture Zlatka Hasanbegovića i redatelja Jakova Sedlara kao osobe čiji su stavovi o ustaškom režimu izazivali posebne kritike židovskih i srpskih vjerskih zajednica te nevladinih organizacija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

State Department je u utorak objavio redovito godišnje izvješće o vjerskim slobodama u svijetu za 2016., uključujući i Hrvatsku.

Kao događaje koji oslikavaju stanje vjerskih sloboda, Washington je istaknuo komemoraciju u Jasenovcu koju su bojkotirali židovski i srpski čelnici, optužujući tadašnju vladu da umanjuje ustaške zločine.

Američka administracija piše i o maršu na Vijeće za elektroničke medije koje je suspendiralo program televizije Z1 zbog talk-showa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Spominje se i nogometna utakmica između Hrvatske i Izraela kada su navijači izvikivali pozdrav “Za dom spremni”, kao i dokumentarni film Jakova Sedlara “Jasenovac-Istina”.

Sedlar kaže da je realan broj ubijenih u tom ustaškom logoru između 20.000 i 40.000, dok je Američki muzej holokausta procijenio da se radilo između 77.000 i 99.000 žrtava, stoji u izvješću i dodaje da su židovski predstavnici film osudili, a hvalio ga je ministar kulture Hasanbegović.

Nekoliko nevladinih organizacija, uključujući Centar Simon Wiesenthal (SWC), kritizirao je imenovanje Hasanbegovića ministrom kulture, tvrdeći da je veličao pronacistički ustaški režim i umanjivao zločine iz tog razdoblja, navodi State Department.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Službeni Washington izdvaja i kritiku te organizacije na račun zagrebačkog Županijskog suda koji je ukinuo osuđujuću presudu kardinalu Alojziju Stepincu iz 1946. “Effraim Zuroff, voditelj jeruzalemskog ureda SWC-a, rekao je da je to ‘apsolutno sramotno i užasno, da se radi o pokušaju prekrajanja povijesti'”, stoji u izvješću.

State Department spominje i zabrinutost Srpske pravoslavne crkve zbog “rastuće društvene netolerancije” i podatka da je u 2016. bilo 20 vandalskih napada da njezinu imovinu, pet manje nego godinu dana ranije. Otkrivena su samo dvojica počinitelja protiv kojih je suđenje u tijeku, piše u izvješću.

Washington upozorava i da vlada nije riješila nijedan veći zahtjev SPC-a za povratom imovine, uključujući onu u Osijeku, Vukovaru i Vinkovcima, kao i zahtjeve za vraćanjem židovske imovine oduzete tijekom Drugog svjetskog rata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Postojeći zakon ne dopušta pojedincima čija je imovina oteta tijekom Holokausta da traže odštetu na sudu ako su u međuvremenu promijenili državljanstvo. Vlasnike židovske imovine to pogađa više od drugih”, kažu u State Departmentu i pozivaju Zagreb da ubrza rješavanje tog problema.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.