Utorak, 6 svibnja, 2025
11.1 C
Zagreb
Pratite nas:

Sanader na suđenje za Planinsku ponovno treba biti doveden iz Remetinca

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon više od mjesec dana stanke, određene zbog bolesti optuženog vlasnika “Inženjerskog biroa” Mladena Mlinarevića, u četvrtak će na zagrebačkom Županijskom sudu biti nastavljeno suđenje u slučaju Planinska, zbog kojega bi bivši premijer Ivo Sanader na sud ponovno trebao biti doveden iz remetinečkog zatvora.

Riječ je o jedinom ‘aktivnom’ suđenju bivšem premijeru, s obzirom da mu je dvije ranije presude za korupciju srušio Ustavni, odnosno Vrhovni sud.

Slučaj Planinska, koji je pri kraju i očekuju se obrane optuženika te završni govori njihovih odvjetnika i Uskoka, više je puta tijekom prošle i ove godine prekidan zbog Sanaderova zdravstvenog stanja. No, posljednji je put 16. rujna suđenje prekinuto jer je Mlinarevićeva obrana sudu predočila medicinsku dokumentaciju iz koje proizlazi da zbog problema s kralježnicom mora strogo mirovati.

Iako je suđenje zbog toga prekinuto na više od mjesec dana, Mlinarević je već dva tjedna kasnije, prema pisanju medija, snimljen na predstavljanju HDZ-ova gospodarskog programa na Zagrebačkom velesajmu.

‘Planinska’ uvjetuje i početak novog suđenja u slučajevima Hypo i Ina-MOL

O razvoju događanja na suđenju za Planinsku, kako se doznaje na sudu, ovisi i ponovljeno suđenje u slučajevima Hypo i Ina-MOL u kojima je pravomoćnu presudu ukinuo Ustavni sud. Nakon što je Vrhovni sud zabranio da suđenje ponovno vodi sudac Ivan Turudić taj je predmet dodijeljen sucu Zdravku Majeroviću, koji je i član sudskog vijeća u slučaju Planinska. Majerović, među ostalim, treba zakazati pripremno ročište i odrediti početak novog suđenja, no to nije učinio prije nego što bude poznato kako će se razvijati situacija na suđenju koje je u tijeku.

Na suđenju u slučaju Planinska Sanader je suočen s Uskokovom optužbom da je primio 17 milijuna kuna provizije nakon što je Ministarstvo regionalnog razvoja kupilo zgradu od tvrtke bivšeg HDZ-ova saborskog zastupnika i vlasnika mesne industrije Stjepana Fiolića.

Priču o Sanaderovu milijunskom mitu, koje mu je navodno odnio u kutiji za hrenovke, prvi je iznio upravo Fiolić, koji sada sa Sanaderom dijeli optuženičku klupu. Optužbe u slučaju Planinska je, osim Fiolića, priznao i bivši Sanaderov ministar Petar Čobanković, koji je nakon nagodbe s tužiteljstvom osuđen na rad za opće dobro.

Uz Sanadera i Fiolića na optuženičkoj je klupi i Mlinarević, čija je tvrtka Inžinjerski biro, prema Uskokovim tvrdnjama, udvostručila vrijednost nekretnine u Planinskoj prije nego što ju je otkupilo Čobankovićevo ministarstvo.

Sanaderova obrana nastavlja borbu za izlazak iz Remetinca

Od posljednje rasprave u tom slučaju Sanaderu je Vrhovni sud ukinuo nepravomoćnu presudu u slučaju Fimi medija u kojem je bivši premijer, zajedno sa svojom bivšom strankom, bio osuđen za izvlačenje novca iz državnih institucija i tvrtki. Vrhovni je sud odlučio i da Sanader treba biti pušten iz istražnog zatvora uz jamčevinu od 12,4 milijuna kuna.

No, izvanraspravno vijeće zagrebačkog Županijskog suda u ponedjeljak je odbilo i drugu ponudu Sanaderove obrane zbog nepotpune dokumentacije triju od sedam nekretnina ponuđenih kao jamstvo. Neslužbeno se doznaje da je obrana u srijedu sudu predala dopunjenu dokumentaciju, o kojoj bi ponovno trebalo odlučivati izvanraspravno vijeće.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/h
Photo: fah

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci