Hrvatska javnost dosad je upoznata s ukupno 12 najava predsjedničkih kandidatura. No, to ne znači da će se sva njihova imena naći na glasačkom listiću na dan izbora. Ključan uvjet za pravovaljanost kandidature, osim ustrajnosti u želji kandidirati se, jest prikupljanje 10 000 jedinstvenih potpisa građana. Za zadovoljavanje tog kriterija kandidatima je na raspolaganju 12 dana, a rok počinje teći 29. studenog.
Prvi krug izbora 29. prosinca
Izbore za predsjednika RH raspisuje Vlada RH u roku koji omogućava da se oni obave najmanje 30 dana, a najviše 60 dana prije isteka mandata. Dan izbora za predsjednika RH određuje se odlukom o raspisivanju izbora. Od dana raspisivanja pa do dana izbora predsjednika RH mora proteći najmanje 30 dana.
Vlada je na sjednici u četvrtak 21. studenog donijela odluku da se prvi krug izbora za predsjednika Republike održi u nedjelju 29. prosinca. Ova odluka stupa na snagu 28. studenog.
>Planirate putovati oko Božića i Nove godine? Ovo su mogući datumi predsjedničkih izbora
Ta je odluka ključna za sve ostale zakonske rokove.
Kandidati moraju prikupiti 10 000 potpisa u 12 dana
Preduvjet za kandidiranje na predsjedničkim izborima jest prikupljanje 10 000 potpisa podrške od strane birača. Svaki birač može svojim potpisom podržati samo jednog kandidata.
Na ovim izborima kandidati od ponoći 29. studenog imaju 12 dana da prikupe potpise 10.000 punoljetnih građana RH.
Potpisi birača u postupku kandidiranja za izbor predsjednika Republike Hrvatske prikupljaju se isključivo na propisanom obrascu čiji sadržaj i oblik propisuje Državno izborno povjerenstvo za te izbore.
Prijedlozi kandidata za predsjednika Republike Hrvatske moraju prispjeti Državnom izbornom povjerenstvu najkasnije u roku od 12 dana od dana raspisivanja izbora.
DIP dva dana nakon primitka potpisnih lista objavljuje službenu listu kandidata
Državno izborno povjerenstvo će u roku 48 sati od isteka roka za prispijeće kandidatura za izbor predsjednika Republike Hrvatske u svim dnevnim novinama u Republici Hrvatskoj i na Hrvatskoj radioteleviziji objaviti listu kandidata za predsjednika Republike Hrvatske te je u istom roku dostaviti diplomatsko-konzularnim predstavništvima Republike Hrvatske radi njezine javne objave u inozemstvu.
>Pobačaj, LGBT propaganda: Donosimo stavove predsjedničkih kandidata o ključnim ideološkim pitanjima
Na listu kandidata za predsjednika Republike Hrvatske kandidati se unose prema abecednom redu prezimena. Uz njihovo ime i prezime obvezno se navodi naziv stranke, odnosno stranaka ili stranačke koalicije, koja je, odnosno koje su, kandidata predložile. Ako je kandidat predložen od birača, obvezatno se uz njegovo ime i prezime navodi “nezavisni kandidat”.
Koliko je teško prikupiti dovoljan broj potpisa?
Iako na prvu brojka od 10 000 potpisa ne izgleda kao nepremostiva, za neke od najavljenih kandidata ona bi se mogla takvom pokazati. Tako nas na brojnim primjerima uči naša politička povijest.
Na svakim predsjedničkim izborima dosad nekoliko je kandidata odustalo zbog nemogućnosti prikupljanja dovoljnog broja potpisa.
U praksi prikupljanje potpisa iziskuje značajne financijske i logističke napore, a ne treba smetnuti s uma da će se potpisi prikupljati u doba godine kada nas očekuje hladno vrijeme i moguće oborine koje će dodatno otežavati posao stožerima kandidata.
U utakmici prikupljanja potpisa zorno se očituje činjenica da su, kao i u mnogim drugim slučajevima, u velikoj prednosti stranački kandidati koji raspolažu uigranom mrežom volontera i drugih logističkih sredstava.
>Predsjednički izbori od 1992. do danas: Koliko ih je bilo i kako su izgledali