Potpredsjednik Kluba SDP-a Arsen Bauk govorio je o HDZ-ovom prijedlogu ustavnih promjena vezanih uz provođenje referenduma za N1. On je tom priliko ustvrdio da tzv. “pravo na pobačaj” koje ne postoji u hrvatskom niti međunarodnom zakonodavstvu, a sad bi ga Možemo, SDP i ostale stranke lijevice željele unijeti u Ustav, može ući u Ustav i bez Sabora. Za promjenu Ustava potrebna je dvotrećinska podrška saborskih zastupnika, koji vrše funkciju zakonodavaca kroz Sabor, koji je nositelj zakonodavne vlasti u demokratskim republikama. Osim kroz Sabor, Ustav se može mijenjati i kroz referendum – kao što ga je promijenila GI U ime obitelji 2013., unijevši članak koji kaže da je brak zajednica žene i muškarca u Ustav RH.
Plenkovićev pijedlog koji se tiče referenduma vrlo je sličan prijedlogu SDP-a
“Prijedlog koji se tiče referenduma vrlo je sličan prijedlogu SDP-a i dijela opozicije, ali i dijela tadašnjih vladajućih. To se više manje poklapa. Ne bih rekao da su prepisivali, ali su se potrudili da to ne bude previše različito tako da nam smanje prostor za primjedbe”, kazao je Bauk.
Istaknuo je četiri osnovne postavke u kojima vidi sličnost s HDZ-ovim prijedlogom.
“Prvo je da se za donošenje odluke na referendumu uspostavljaju pravila koja se tiču broja glasova koje prijedlog treba dobiti. Drugo je da se smanji broj potpisa. Treće je da se kontrola referendumskog pitanja može provesti i prije predaje potpisa, a možda i prije prikupljanja potpisa. Četvrto da se definiraju određene teme koje ne bi mogle biti predmet referendumskog odlučivanja”, kazao je.
Čini mu se da je u ovoj fazi dogovor izgledan, ali ne isključuje da je moguće da će se u nekom dijelu javiti nešto oko čega će se “posvađati” s vladajućima.
Bitan dio naše taktike je da ne otkrivamo koja je
Na pitanje hoće li SDP podržati i prijedlog koji neće uključiti vraćanje prava žena na pobačaj, Bauk je odgovorio da donošenje odluke u Saboru nije jedini način na koji se to može učiniti.
“Što se taktike tiče, bitan dio naše taktike je da ne otkrivamo koja je jer inače ne bismo dobili prednost”, dodao je.
Upitan hoće li SDP u Saboru tražiti 101 ruku za pobačaj u Ustavu, kazao je pretpostavlja da će takav amandman na ustavne promjene ići, ali da ovisi o rezultatima glasanja hoće li biti prihvaćen.
Ponovio je da pravo na pobačaj ne mora nužno ući u Ustav tako da se izglasa unutar ovih ustavnih promjena.
“Mislim da bi se to trebalo dogoditi prije ustavnih promjena”, rekao je.