Predsjednik Nacionalnog vijeća za praćenje provedbe Strategije suzbijanja korupcije Vladimir Šeks (HDZ) naglasio je danas da Europska komisija preporučuje Hrvatskoj da težište stavi na prevenciju ili sprječavanje korupcije, a ne na reagiranje kada je korupcija već počinjena.
Na sjednici Nacionalnog vijeća u Hrvatskom saboru raspravljalo se o prvom izvješću o suzbijanju korupcije u Europskoj uniji. Korupcija se odnosi na svaku zlouporabu položaja da bi se ostvario privatni interes.
“Komisija poručuje da je Hrvatska uložila znatne napore, no da u samoj provedbi nema rezultata”, rekao je Šeks.
U prilogu o Hrvatskoj, napisano je da se provodi niz strategija suzbijanja korupcije, od kojih je najnovija pokrenuta 2008. godine, a riječ je o Strategiji suzbijanja korupcije i Akcijskom planu koji ju prati.
“Strategije i akcijski planovi obuhvaćaju širok raspon ciljeva, ali je potreban cjelovitiji pristup. Osim toga, većina mjera te rokovi, novčana sredstva i odgovornosti nisu precizno utvrđeni”, može se pročitati u izvješću.
O temi korupcije izjasnila se i hrvatska javnost budući da prema rezultatima istraživanja Eurobarometra o korupciji iz 2013. godine, 94% hrvatskih ispitanika vjeruje da je korupcija široko rasprostranjena. Usporedbe radi, prosjek za Europsku uniju jest 76%. Nezanemariv je i podatak da 89% ispitanika smatra da su podmićivanje i veze najlakši način dobivanja određenih javnih usluga u Hrvatskoj, što je ponovno veći postotak od prosjeka za EU od 73%.
“Broj korupcijskih djela u stalnom je porastu, a bilježimo i porast broja kaznenih prijava za korupciju 2013. u odnosu na prethodnu godinu”, potpredsjednik Vlade i ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić.
Europska komisija upozorila je da najviše pozornosti iziskuje provođenje temeljitih provjera izvješća o imovinskom stanju i sukoba interesa javnih dužnosnika na državnoj i lokalnoj razini, u skladu s rješenjem Ustavnog suda iz 2012. godine, uspostava učinkovitog mehanizma za sprečavanje korupcije u poduzećima u državnom i u većinskom državnom vlasništvu, provedba sveobuhvatnog strateškog pristupa sprečavanju i smanjenju mogućnosti pojave korupcije u javnoj nabavi na državnoj i lokalnoj razini te provedba učinkovitih zaštitnih mehanizama u javnom i privatnom sektoru za zviždače koji prijavljuju korupciju i zlouporabu.
Ministar Orsat Miljenić rekao da će kroz nekoliko mjeseci biti donesena nova strategija koja mora uzeti u obzir ovo izvješće, kao i činjenicu da je Hrvatska članica Europske unije.
“Strategija se tiče pravnog okvira. Akcijski plan pak treba donijeti konkretnije mjere i metodologiju praćenja na kojoj trebamo raditi”, najavio je Miljenić i dodao da će se raditi na izradi kodeksa ponašanja za državne dužnosnike na državnoj i lokalnoj razini.
Ministar uprave Arsen Bauk je istaknuo da će odluke Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa biti polaznica za izradu toga kodeksa.
“U razgovoru s povjerenstvom zaključit ćemo kolika je potreba za zakonodavnom djelatnošću, a koliko nešto drugo”, rekao je Bauk.
Međutim, Europska komisija navela je da je Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa do kraja 2011., kada je istekao mandat njegovih članova, pokazalo slabe rezultate. Visina sankcija izrečenih u tom razdoblju bila je mala, s malim ili nikakvim učinkom odvraćanja.
Drukčiji stav od Baukova prema kodeksu izrazio je predsjednik Hrvatskih laburista Dragutin Lesar.
“Državni dužnosnici mogu biti u istražnom zatvoru dvije godine, primati punu plaću i sve je po zakonu. Donijet ćemo kodeks, a zakonom nećemo ništa spriječiti jer se ne usuđujemo donijeti takav zakon. A što tek reći na to da nema nikakve odluke o prestanku mandata člana Vlade po sili zakona”, rekao je Lesar i naglasio da prema izvješću EK Hrvatska nema dovoljno dobru zakonsku regulativu za zaštitu zviždača te naveo primjer čovjeka koji je javnosti iznio informaciju o nedovoljnom testiranju cjepiva protiv svinjske gripe.
“Dvoje je ljudi nakon cijepljenja ostalo paralizirano, a čovjeku je uništen život. Nema promjene dok se ne donese Zakon o zviždačima, a ne smije se zanemariti ni uloga pučkog pravobranitelja”, rekao je Lesar.
Ravnatelj USKOK-a Dinko Cvitan, govoreći o povećavanju broju optužnica u 2013. godinu u odnosu na 2012., naveo je da postotak osuđujućih presuda za 2013. iznosi 97,4%.
Član Nacionalnog vijeća Peđa Grbin primijetio je da na sjednici nisu predstavnik Europske komisije u Republici Hrvatskoj i predstavnik Ministarstva gospodarstva koje za zaduženo za javnu nabavu.
“Javna nabava jest rak-rana Republike Hrvatske. Prijedlozi borbe protiv korupcije jesu elektronska javna nabava i osnivanju vijeća po uzoru na Nacionalno vijeće, a koja bi bila ustrojena za svaku županije. Svaka lokalna jedinica u sastavu županije podnosila bi također izvješće i akcijski plan”, rekao je Grbin i zatražio od Ministarstva uprave da kažnjavanje političkih stranaka za kršenja nadležnog Zakona o financiranju prebaci na neovisno tijelo.
“Paradoksalno je da političari sami sebe kažnjavaju”, primijetio je Grbin.
Na sjednici su bili i predstavnici GONG-a, Transparency Internationala, Branko Roglić, Nikola Kristić i sindikalac Anton Filić.
Filić je upitao potpredsjednika Vlade Ranka Ostojića je li izašlo iz stana Nine Pavića?
Ostojić je odgovorio da je uvijek najvažnije doći do istine i da nitko nije iznad zakona, a ni ispod njega.
“Prijavite me Povjerenstvu za sprečavanje sukoba interesa ili podnesite kaznenu prijavu. Mogu reći da će biti odbačena”, rekao je Ostojić.
Tekst se nastavlja ispod oglasa