Rade Šerbedžija, filmski, televizijski i kazališni glumac, pjesnik i glazbenik se na društvenim medijima oglasio oko situacije u Ukrajini, što su prenijeli brojni mainstream mediji. Oni su Šerbedžijino javljanje okarakterizirali kao vidno potresno i emotivno.
Šerbedžija se trenutno nalazi u SAD-u, u Los Angelesu.
“Moja Lenka i ja smo ponovo u Los Angelesu, gradu u kojem smo živjeli desetak godina, gdje su naša djeca odrastala. Već osam dana snimam seriju s Jeffom Bridgesom, sjajnim tipom, baš uživam. Nedavno sam završio snimanje s Garyjem Oldmanom u Londonu. Ponovno jedan savršen glumac, čovjek. Divan, emotivan, moćan. Imali bi razloga za slavlje, sreću i veselje da opet nije ovog užasa u svijetu. U jednom divnom gradu gdje bombe padaju usred grada, dok možda neka djevojčica svira Čajkovskog na klaviru bezbrižna i sretna. Užasan je svijet ponovno i ne znam dokle sve i kako i što mi ljudi uopće možemo učiniti tu. Jedino nadati se i željeti, stvarati dobru energiju”, ustvrdio je Šerbedžija u videu objavljenom na Facebooku.
Šerbedžija je prošle godine objavio da je postao članom stranke Nova ljevica – pa je tako postao i članom ekstremno lijeve stranke Možemo, koja sebe naziva platformom, odnosno koalicijom stranka Zagreb je naš, Nova Ljevica, Orah i Za grad.
I dok se Šerbedžija “uplakan” javlja iz Los Angelesa zbog stradavanja u Ukrajini, vrijedi podsjetiti kako je govorio o Domovinskom ratu. Naime, Ministarstvo branitelja je 2016. godine osudilo njegove riječi jer je između ostaloga tvrdio da su svi ratni heroji koji su završili u Haagu – kriminalci.
Šerbedžija je nakon toga negirao te tvrdnje te je kazao: “Samo sam rekao da su mnogi kriminalci pušteni iz zatvora da bi se borili u tim groznim ratovima na teritoriju bivše Jugoslavije. Ovo što govorite nisam kazao, to je mogao netko krivo napisati, ali ja to nisam rekao”.
Odbija reći tko je agresor, a tko žrtva u Domovinskom ratu
Međutim, Šerbedžija je na Beogradskom sajmu knjiga ustvrdio da je Jugoslavija bila divna i da su je srušile bitange.
Šerbedžija je tijekom velikosrpske agresije na Hrvatsku, na bečkom svjetskom Saboru PEN centra u studenom 1991., nastupao kao predstavnik Srbije, ističući da je Srbin iz Hrvatske. On u to vrijeme nije spominjao agresiju, razaranje Vukovara ili civilne žrtve, ali je zato izjednačavao krivnju. tijekom Domovinskog rata Šerbedžija je otišao iz Hrvatske, a vratio se 2000. dolaskom Ivice Račana i SDP-a na vlast. Tada je dobio na upravljanje Kazalište Ulysses na Brijunima uz obilnu novčanu podršku iz državnog proračuna.
> Dr. sc. Grubiša: ‘Sankcije Rusiji? Plin i dalje slobodno teče u Europu, to vam sve govori’
Šerbedžija je također imao ispad na N1, kada nije htio odgovoriti na pitanje o tome tko je bio agresor, a tko žrtva u Domovinskom ratu.
““Hoćete li vi mene ostaviti na miru, čovječe, ne želim o tim stvarima govoriti! Da se sad dignem iz studija? Rekao sam već – to nije istina što su citirali žutu štampu, ja takve stvari nisam rekao! Ja zato imam neugodnosti u zemlji u kojoj živim i gradu u kojem radim, ne želim biti tako obilježen i lažno napadan. Imate li neko drugo pitanje?”, kazao je 2016.
Šerbedžija se našao u fokusu javnosti prošle godine kada je njegov koncert odgođen zbog obilježavanja pada Vukovara. Tada je kolumnist Boris Dežulović napisao tekst pun uvreda, a u kojemu između ostaloga poručuje “Je*o vas Vukovar”.
Novinar Ivan Hrstić je u kolumni za Večernji list istaknuo da je Šerbedžija glumio u “srbijanskom igranom filmu koji je sniman na razvalinama netom ubijenog Vukovara”.
Drsko laže Rade da film “Dezerter” nije sniman u Vukovaru
“Drsko laže Rade da film “Dezerter” nije sniman u Vukovaru, te da je redatelj Živojin Pavlović samo za odjavnu scenu poslao snimatelja da iz džipa snimi kadrove ruševina. Pogledao sam cijeli taj mučni turobni film koji potpuno opravdava moju kroničnu fobiju od domaćeg i “domaćeg” filma i koji neće ostati zapamćen ni po čemu drugom osim baš činjenice da je sniman i u upravo razrušenom Vukovaru. Kako reče Radoš Bajić – snimljen u Vukovaru ’92., “dok je ustaški snajper još uvijek tukao u njemu”.
Prvih deset minuta filma odjekuje pucnjavom i eksplozijama po ulicama Vukovara, Rade Šerbedžija u ulozi kapetana JNA izviruje iz oklopnog vozila dok stameni Radoš Bajić u ulozi majora JNA hoda današnjom ulicom Franje Tuđmana ne mareći previše za filmske granate i metke koji zvižde oko njega, pogađajući već urušene vukovarske zidove i krovove. Istina, kadrovi kapetana Rade mogli su biti snimljeni drugdje te naknadno insertirani u tu scenu, ali hodanje majora Radoša pored prepoznatljivih razrušenih baroknih lukova zasigurno nije filmski trik.
To je zapravo taj Harrison Ford o kojem govori Rade! No, sve da je baš sve snimljeno u studiju, razrušeni Vukovar nije smio biti sveden na puku kulisu. Osude zločina nad Vukovarom nigdje nema, dapače, lakše je naći osudu dezertera JNA pobjeglih iz tog Vukovara. I kad se radnja preseli u Beograd, Vukovar ostaje kao zvučna kulisa, filmom neprestano odjekuju javljanja srpskih TV-reportera u kojima se prozivaju napadi hrvatskih bojovnika”, naglasio je Hrstić.
Tekst se nastavlja ispod oglasa