Sindikat Preporod ustvrdio je u utorak da je Ministarstvo obrazovanja objavilo tablice s netočnim podacima o visini učiteljskih i nastavničkih plaća kao reakciju na prosvjed dva sindikata. Sindikat tvrdi da je to samo još jedan dokaz promašaja vlasti u poslu oko koeficijenata, izvijestio je HRT.
“Zbrdazdola sklepane, uz evidentno nepoznavanje materije, tablice su samo još jedan dokaz promašaja vlasti s poslom oko koeficijenata te pokušaj zamagljivanja pravog stanja stvari i amortiziranja sve većeg nezadovoljstva među radnicima u školama”, stoji u priopćenju sindikata.
Prosvjetari, dodaje Preporod, su nezadovoljni jer ne žele da njihov rad bude i dalje vrednovan nižim koeficijentima u odnosu na usporediva radna mjesta u drugim javnim službama.
>Prosvjed prosvjetnih radnika u Zagrebu: Traže veće koeficijente
Nezadovoljni su i zato što se od njih očekuje da predložene koeficijente uzmu zdravo za gotovo, a drukčije, kažu, i nije moguće jer koeficijente ne prate kriteriji prema kojima se do njih došlo.
Učenika nije dovoljno samo ocijeniti, upozorava sindikat
“Nedostaje ono s čime se učitelji i nastavnici susreću svakodnevno – učenika nije dovoljno ocijeniti, ocjenu treba najprije popratiti jasno definiranim kriterijima s kojima učenici i roditelji trebaju biti unaprijed upoznati, a onda moći i obrazložiti, prvo učeniku i drugim učenicima a onda i svima ostalima koji to zahtijevaju”, priopćeno je.
Objašnjavajući zašto nije na njihove brojke uzvratio svojima, Preporod ističe da bi bez ranije poznatih kriterija i njegovo očitovanje bilo jednako paušalno kao što su paušalno izrađeni predloženi koeficijenti.
“Preporod ne pristaje raditi isto ono što je prethodno uradila Vlada. Traljavošću se ne bori protiv traljavosti. Čak ako ostanemo i jedini koji će ustrajati pri ovakvom stavu, uvjereni smo da se zalažemo za ispravnu stvar”, naglašava taj sindikat.
>Sindikat Preporod Fuchsu: I učitelje treba pitati o prijavama na eksperimentalni program
Tvrde kako ih u svom stavu neće pokolebati ni premijer niti njegovi ministri koji ovih dana omalovažavaju taj sindikat nazivajući ga manjinskim, a onda o sadržaju očitovanja tog nebitnog, manjinskog sindikata lamentiraju u medijima, predbacujući mu da nešto nije odradio.
‘Manjinski’ sindikat treći po veličini
Taj ‘manjinski’ sindikat danas broji 10.500 članova i treći je sindikat po veličini od svih 11 velikih reprezentativnih sindikata javnih službi.
“Mi smo svoj posao, za razliku od njih, odradili odgovorno. Oni su ti koji su od gotovoga napravili vjeresiju iumjesto zavođenja reda stvorili novi nered. Zato će se po svemu sudećireforma svih reformi prometnuti u običan fijasko”, stoji u priopćenju.