Sindikati Ine: otkazi će izazvati domino efekt urušavanja kompanije

Foto: Fah

Sindikati Ine usprotivili su se danas najavi otpuštanja 338 radnika, uglavnom stručnih kadrova iz Inine proizvodnje i prerade nafte i plina, a ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak obećao je da će preko hrvatskih članova Uprave pokušati zaštiti barem visokoobrazovane radnike koji su proglašeni viškom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Razgovarat ćemo s našim članovima Uprave i napraviti sve što možemo, sukladno mogućnostima u upravljanju Inom, da zaštitimo radnike, posebno visoko obrazovane”, rekao je Vrdoljak novinarima nakon sjednice Vlade.

Sve ostalo je problem restrukturiranja i o tome će odlučiti Uprava Ine, kazao je Vrdoljak komentirajući prosvjede sindikata koje je uzbunila najava otpuštanja 338 radnika s područja cijele Hrvatske.

Sindikat naftne djelatnosti INAŠ upozorio je da će ti otkazi izazvati domino efekt urušavanja cijele naftne kompanije, dovesti do gašenja domaće proizvodnje i svesti Inu na trgovca uvoznim derivatima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

INAŠ ističe da se planira gašenje Ininih poslovnih aktivnosti u regijama, što će dovesti do gubitka prednosti pred konkurencijom i dugogodišnjih kupaca. S novom rundom otkaza ukupan broj otpuštenih radnika Ina Grupe u zadnje tri godine popet će se na gotovo 4000.

Planirana otpuštanja većinom se odnose na stručne kadrove u rafinerijskoj preradi te proizvodnji nafte i plina, kažu u sindikatu i ocjenjuju da se u Ini provodi destruktivna poslovna politika, unatoč zatraženom moratoriju na strateške odluke.

Predsjednica INAŠ-a Maja Rilović podsjeća da je u zajedničkoj izjavi Hrvatske i MOL-a jasno navedeno da Hrvatska do završetka arbitraže traži od Arbitražnog suda privremenu mjeru kojom se zaustavljaju otpuštanja, trgovanje dionicama i zatvaranje rafinerija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nova otpuštanja posebno zabrinjavaju u trenutku kada ministar Vrdoljak objavljuje natječaje za eksploataciju Jadrana, a očekuju se pojačana istraživanja i u kontinentalnom dijelu Hrvatske.

“Tko će sutra raditi na tim naftnim poljima? Mađari?”, pita Rilović te upozorava na urušavanje tržišne pozicije Ine, novo smanjenje zaposlenosti i negativne efekte za društvo u cjelini.

U Sindikatu naftnog gospodarstva (SING) smatraju da za otkaze nema potrebe, jer se eventualni viškovi mogu riješiti kroz dugoročne programe koje Ina može podnijeti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ovo što se sada događa u Ini posljedica je neznanja i nerada ljudi koji su u hrvatskoj Vladi zaduženi za Inu”, izjavio je predsjednik SING-a Božo Mikuš prozvavši ministra Vrdoljaka kao glavnog krivca.

Hrvatske članove u Upravi, kaže, ne želi u to miješati jer oni rade ono što im kaže Vrdoljak. “Oni rade po nalogu poslodavca i štite njegove interese. Strašno nas zanima jesu li i oni podržali ovaj program zbrinjavanja, jer tu informaciju nemamo”, kaže Mikuš i poziva hrvatsku stranu da se “primi posla i ne skriva iza MOL-a i Mađara”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.