Sindikati Ine usprotivili su se danas najavi otpuštanja 338 radnika, uglavnom stručnih kadrova iz Inine proizvodnje i prerade nafte i plina, a ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak obećao je da će preko hrvatskih članova Uprave pokušati zaštiti barem visokoobrazovane radnike koji su proglašeni viškom.
“Razgovarat ćemo s našim članovima Uprave i napraviti sve što možemo, sukladno mogućnostima u upravljanju Inom, da zaštitimo radnike, posebno visoko obrazovane”, rekao je Vrdoljak novinarima nakon sjednice Vlade.
Sve ostalo je problem restrukturiranja i o tome će odlučiti Uprava Ine, kazao je Vrdoljak komentirajući prosvjede sindikata koje je uzbunila najava otpuštanja 338 radnika s područja cijele Hrvatske.
Sindikat naftne djelatnosti INAŠ upozorio je da će ti otkazi izazvati domino efekt urušavanja cijele naftne kompanije, dovesti do gašenja domaće proizvodnje i svesti Inu na trgovca uvoznim derivatima.
INAŠ ističe da se planira gašenje Ininih poslovnih aktivnosti u regijama, što će dovesti do gubitka prednosti pred konkurencijom i dugogodišnjih kupaca. S novom rundom otkaza ukupan broj otpuštenih radnika Ina Grupe u zadnje tri godine popet će se na gotovo 4000.
Planirana otpuštanja većinom se odnose na stručne kadrove u rafinerijskoj preradi te proizvodnji nafte i plina, kažu u sindikatu i ocjenjuju da se u Ini provodi destruktivna poslovna politika, unatoč zatraženom moratoriju na strateške odluke.
Predsjednica INAŠ-a Maja Rilović podsjeća da je u zajedničkoj izjavi Hrvatske i MOL-a jasno navedeno da Hrvatska do završetka arbitraže traži od Arbitražnog suda privremenu mjeru kojom se zaustavljaju otpuštanja, trgovanje dionicama i zatvaranje rafinerija.
Nova otpuštanja posebno zabrinjavaju u trenutku kada ministar Vrdoljak objavljuje natječaje za eksploataciju Jadrana, a očekuju se pojačana istraživanja i u kontinentalnom dijelu Hrvatske.
“Tko će sutra raditi na tim naftnim poljima? Mađari?”, pita Rilović te upozorava na urušavanje tržišne pozicije Ine, novo smanjenje zaposlenosti i negativne efekte za društvo u cjelini.
U Sindikatu naftnog gospodarstva (SING) smatraju da za otkaze nema potrebe, jer se eventualni viškovi mogu riješiti kroz dugoročne programe koje Ina može podnijeti.
“Ovo što se sada događa u Ini posljedica je neznanja i nerada ljudi koji su u hrvatskoj Vladi zaduženi za Inu”, izjavio je predsjednik SING-a Božo Mikuš prozvavši ministra Vrdoljaka kao glavnog krivca.
Hrvatske članove u Upravi, kaže, ne želi u to miješati jer oni rade ono što im kaže Vrdoljak. “Oni rade po nalogu poslodavca i štite njegove interese. Strašno nas zanima jesu li i oni podržali ovaj program zbrinjavanja, jer tu informaciju nemamo”, kaže Mikuš i poziva hrvatsku stranu da se “primi posla i ne skriva iza MOL-a i Mađara”.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Photo: fah