Sindikati iznimno zadovoljni odlukom Vlade o Imunološkom zavodu, ali podsjećaju na neisplaćene plaće

Troje sindikalnih čelnika – predsjednik Saveza samostalnih sindikata Hrvastke (SSSH) Mladen Novosel, predsjednik Sindikata EKN Krešimir Dorić i povjerenica Sindikata EKN Hrvatske u sindikalnoj podružnici zavoda Lidija Jagrinec, pozdravili su današnju odluku hrvatske Vlade da se Imunološki zavod preoblikuje iz dioničkog društva u državnu zdravstvenu ustanovu, ističući da je to jedino ispravno rješenje za koje su se i sami zalagali.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Sada tek mogu reći da vidimo svjetlo na kraju tunela i ne bih se složila s izjavom premijera Milanovića da to nije ‘najsretnije rješenje’. Dapače, mislim da je to ‘sretno’ i jedino ispravno rješenje jer je zdravlje nešto čime se ne može trgovati, bilo da se radi prevenciji ili liječenju”, istaknula je Jagrinec.

Podsjetila je da je još uvijek ostalo neriješeno pitanje isplate četiri plaće radnicima, koji su zadnju plaću, onu za ožujak, dobili u travnju.

Sindikalci očekuju da se radnicima sutra isplate barem dvije zaostale plaće i to vjerojatno putem pozajmice koje bi trebalo isposlovati Ministarstvo gospodarstva, u čijoj je ingerenciji zavod sve dok je u statusu dioničkog društva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Imamo određene informacije iz Ministarstva gospodarstva da se čini sve kako bi se u petak isplatile barem dvije plaće”, kazala je Jagrinec, no to još nije službeno potvrđeno pa je apelirala na sve nadležne da se isplate barem jedna ili dvije plaće kako bi radnici mogli podmiriti osnovne životne troškove.

Po njezinom uvjerenju, Imunološki bi zavod do rujna mogao ponovno pokrenuti proizvodnju jer bi do tada mogao dobiti potrebne dozvole Halmeda.

“Vjerujem da ćemo dozvolu dobiti, ali ona će biti privremena, na jednu ili dvije godine, i u tom vremenu, dok se radi na privremenoj lokaciji u Rockfellerovoj, treba krenuti u ulaganje i izgradnju novog prostora. To je je jedini način na koji mi možemo uspjeti”, zaključila je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zadovoljstvo odlukom Vlade izrazio je i predsjednik SSSH Mladen Novosel, kazavši da su tom odlukom stvorene pretpostavke da Imunološki vrati status kakav je imao prije 1991. godine. Dodao je, međutim, da nije vrijeme za lovorike već treba što hitnije krenuti u realizaciju uredbe, pokretanje proizvodnje i ulaganje oko 100 miljuna kuna u izgradnju novih proizvodnih postrojenja.

Sada očekujemo da se u roku 90 dana, kako i stoji u odluci Vlade, donese što prije uredba kojom će se dioničko društvo preoblikovati u ustanovu, da se prenesu u novu ustanovu svi ugovori o radu i sve obveze prema radnicima.

“Iznimno je bitno da se s realizacijom odluke Vlade ne odugovlači i da se uredba realizira i puno prije od propisanog roka”, ustvrdio je Novosel.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pitanje opstojnosti toga društva, pa i isplata plaća radnicima, podsjetio je, u nadležnosti je Ministarstva gopodarstva koje treba učiniti sve da se putem pozajmice ili na drugi način, radnicima isplate zaostale plaće. Ministar Vrdoljak, unatoč uloženom trudu, ranije nije uspio isposlovati kredit od jedne banke za to pa sad očito preostaje samo pozajmica, kaže Novosel.

Novosel je napomenuo da Imunološki zavod nema neke druge velike obveze ili zaduženje, osim jednog kredita od 600.000 kuna kod Varaždinske banke, ali mu je teško procijeniti koliki će biti troškovi obeštećenja za oko 25 posto udjela koliko imaju mali dioničari.

Predsjednik Sindikata EKN Krešimir Dorić također je pozdravio odluku Vlade ocijenivši da je time Vlada pokazala kako shvaća da je Imunološki zavod strateški važan za ovu državu i da je došlo vrijeme da radi svoju osnovnu djelatnost u kojoj nije toliko bitan profit koliko zdravlje ljudi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.