Nedjelja, 19 siječnja, 2025
-0.6 C
Zagreb
Pratite nas:

Kako su Slovenci pokušali prevariti Hrvatsku tijekom arbitražnog postupka?

Podijeli

Slovenski i hrvatski premijeri Miro Cerar i Andrej Plenković na sastanku u Zagrebu, nisu se ništa dogovorili, te se sastanak smatra neuspjelim, tako su dan nakon sastanka ocijenili slovenski mediji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ljubljanski list  “Delo” u naslovima na prvoj stranici navodi da je to bio “besplodan susret” jer Cerar nije uspio uvjeriti hrvatskog premijera u implementaciju arbitražne presude.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Slovenski ministar vanjskih poslova Karl Erjavec nije začuđen “jalovošću” bilateralnih razgovora. Slovenski ribari iz Pirana su razočarani ishodom i pitaju se do kuda će moći loviti nakon 29. prosinca kada, po riječima Erjavca, Slovenija mora implementirati presudu na moru.  Vjeruje se da će se  “status quo” i nakon tog datuma nastaviti, navodi “Delo”.

Kako list podsjeća,  Cerar i Plenković su se zauzeli za izbjegavanje bilo kakvih incidenata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Velika je pogreška slovenske politike što je pustila Hrvatsku u Europsku uniju prije nego li je riješeno granično pitanje, što je odustala od “parafiranog” sporazuma Drnovšek-Račan i nije inzistirala da neposredan izlaz na otvoreno more ima kako sljednica bivše SFRJ”, navodi u komentaru Boris Šuligoj.

Prateći tijek događaja o arbitraži, moramo se vratiti na početak kako bi se prisjetili kakve su pokušaje prijevare radili Slovenci. Još prije dvije godine, točnije u srpnju 2015. godine, hrvatska je Vlada pokrenula postupak za prestanak Sporazuma o arbitraži između hrvatske i slovenske vlade zbog toga što su Slovenci povrijedili taj sporazum.

Povreda sporazuma posljedica je skandala koji je izbio kada se otkrilo da su se slovenski predstavnik u Stalnom arbitražnom sudu Jernej Sekolec i djelatnica slovenskog ministarstva vanjskih poslova Simona Drenik dogovarali o iznošenju slovenskih argumenata i lobiranju kod drugih arbitražnih sudaca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tada je ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić na sjednici izjavila kako tom Vladinom odlukom “ne prestaje naša želja i obveza da tražimo način na koji ćemo riješiti pitanje granice sa Slovenijom”, te dodala da je “ovaj konkretni postupak previše kompromitiran da bi u njemu Hrvatska mogla tražiti rješenje”.

Vlada je pokrenula postupak za prestanak Sporazuma o arbitraži između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Republike Slovenije koji je potpisan 4. studenoga 2009. godine u Stockholmu, a koji je bio na snazi od 29. studenoga 2010. godine.

Hrvatska prestaje primjenjivati Arbitražni sporazum od datuma upućivanja diplomatske note, a Maja Seršić razrješuje se dužnosti zastupnice Republike Hrvatske, te Andreja Metelko–Zgombić dužnosti suzastupnice Republike Hrvatske, u postupku pred Arbitražnim sudom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pusić je tada izjavila kako se uvidom u njihovu komunikaciju, koja je objavljena u medijima, utvrdilo i to da su nakon početka rasprave u proces “protupravno unošeni dodatni dokumenti i informacije”.

Ne smije se zaboraviti reći kako se tada i Europska komisija svrstala se protiv hrvatske Vlade i Sabora kada im je poručila da će se arbitražni postupak između Hrvatske i Slovenije nastaviti bez obzira na odluku o povlačenju Hrvatske, ne samo iz toga postupka, nego i iz čitavog Sporazuma o arbitraži sa Slovenijom.

“Europska komisija očekuje od Hrvatske, kao što bismo očekivali i od Slovenije, da se drži svojih obveza i nastavi podržavati arbitražni postupak. I ako hrvatski parlament izglasa povlačenje, arbitraža će se nastaviti”, rekla je tada u ime Europske komisije glasnogovornica Mina Andreeva.

Premijer Zoran Milanović u svojem odgovoru na pismo predsjednika Europske komisije Jean-Claudea Junckera napominje da Europska komisija nema pravnog temelja za angažman u ovom slučaju i da ne bi trebala biti uključena u ovaj, kao niti u jedan drugi od brojnih graničnih sporova između država članica. Premijer Milanović također podsjeća da je Hrvatska izašla iz Sporazuma o arbitraži jer je Slovenija “namjernim, protuzakonitim, nemoralnim i neetičnim postupcima” kompromitirala cijeli postupak te stoga Hrvatska neće komentirati moguće namjere Arbitražnog suda, neće sudjelovati u njegovom radu, niti se smatrati obveznom prihvatiti ili reagirati na bilo koju odluku koju bi Arbitražni sud mogao donijeti te ističe hrvatsko očekivanje da se Arbitražni sud raspusti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministarstvo vanjskih i europskih poslova uputilo je diplomatsku notu državama članicama UN-a u kojoj je obrazloženo hrvatsko stajalište glede kompromitiranog i korumpiranog arbitražnog postupka. Naznačeno je isto tako i kako Hrvatska očekuje da se Arbitražni sud, zbog nepopravljive kompromitiranosti i korumpiranosti postupka, sam ukine.

Neuspjeli sastanak Cerara i Plenkovića u Zagrebu

Tekst se nastavlja ispod oglasa

 

 

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

16 KOMENTARI

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci