Slovenski i hrvatski premijeri Miro Cerar i Andrej Plenković na sastanku u Zagrebu, nisu se ništa dogovorili, te se sastanak smatra neuspjelim, tako su dan nakon sastanka ocijenili slovenski mediji.
Ljubljanski list “Delo” u naslovima na prvoj stranici navodi da je to bio “besplodan susret” jer Cerar nije uspio uvjeriti hrvatskog premijera u implementaciju arbitražne presude.
Slovenski ministar vanjskih poslova Karl Erjavec nije začuđen “jalovošću” bilateralnih razgovora. Slovenski ribari iz Pirana su razočarani ishodom i pitaju se do kuda će moći loviti nakon 29. prosinca kada, po riječima Erjavca, Slovenija mora implementirati presudu na moru. Vjeruje se da će se “status quo” i nakon tog datuma nastaviti, navodi “Delo”.
Kako list podsjeća, Cerar i Plenković su se zauzeli za izbjegavanje bilo kakvih incidenata.
“Velika je pogreška slovenske politike što je pustila Hrvatsku u Europsku uniju prije nego li je riješeno granično pitanje, što je odustala od “parafiranog” sporazuma Drnovšek-Račan i nije inzistirala da neposredan izlaz na otvoreno more ima kako sljednica bivše SFRJ”, navodi u komentaru Boris Šuligoj.
Prateći tijek događaja o arbitraži, moramo se vratiti na početak kako bi se prisjetili kakve su pokušaje prijevare radili Slovenci. Još prije dvije godine, točnije u srpnju 2015. godine, hrvatska je Vlada pokrenula postupak za prestanak Sporazuma o arbitraži između hrvatske i slovenske vlade zbog toga što su Slovenci povrijedili taj sporazum.
Povreda sporazuma posljedica je skandala koji je izbio kada se otkrilo da su se slovenski predstavnik u Stalnom arbitražnom sudu Jernej Sekolec i djelatnica slovenskog ministarstva vanjskih poslova Simona Drenik dogovarali o iznošenju slovenskih argumenata i lobiranju kod drugih arbitražnih sudaca.
Tada je ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić na sjednici izjavila kako tom Vladinom odlukom “ne prestaje naša želja i obveza da tražimo način na koji ćemo riješiti pitanje granice sa Slovenijom”, te dodala da je “ovaj konkretni postupak previše kompromitiran da bi u njemu Hrvatska mogla tražiti rješenje”.
Vlada je pokrenula postupak za prestanak Sporazuma o arbitraži između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Republike Slovenije koji je potpisan 4. studenoga 2009. godine u Stockholmu, a koji je bio na snazi od 29. studenoga 2010. godine.
Hrvatska prestaje primjenjivati Arbitražni sporazum od datuma upućivanja diplomatske note, a Maja Seršić razrješuje se dužnosti zastupnice Republike Hrvatske, te Andreja Metelko–Zgombić dužnosti suzastupnice Republike Hrvatske, u postupku pred Arbitražnim sudom.
Pusić je tada izjavila kako se uvidom u njihovu komunikaciju, koja je objavljena u medijima, utvrdilo i to da su nakon početka rasprave u proces “protupravno unošeni dodatni dokumenti i informacije”.
Ne smije se zaboraviti reći kako se tada i Europska komisija svrstala se protiv hrvatske Vlade i Sabora kada im je poručila da će se arbitražni postupak između Hrvatske i Slovenije nastaviti bez obzira na odluku o povlačenju Hrvatske, ne samo iz toga postupka, nego i iz čitavog Sporazuma o arbitraži sa Slovenijom.
“Europska komisija očekuje od Hrvatske, kao što bismo očekivali i od Slovenije, da se drži svojih obveza i nastavi podržavati arbitražni postupak. I ako hrvatski parlament izglasa povlačenje, arbitraža će se nastaviti”, rekla je tada u ime Europske komisije glasnogovornica Mina Andreeva.
Premijer Zoran Milanović u svojem odgovoru na pismo predsjednika Europske komisije Jean-Claudea Junckera napominje da Europska komisija nema pravnog temelja za angažman u ovom slučaju i da ne bi trebala biti uključena u ovaj, kao niti u jedan drugi od brojnih graničnih sporova između država članica. Premijer Milanović također podsjeća da je Hrvatska izašla iz Sporazuma o arbitraži jer je Slovenija “namjernim, protuzakonitim, nemoralnim i neetičnim postupcima” kompromitirala cijeli postupak te stoga Hrvatska neće komentirati moguće namjere Arbitražnog suda, neće sudjelovati u njegovom radu, niti se smatrati obveznom prihvatiti ili reagirati na bilo koju odluku koju bi Arbitražni sud mogao donijeti te ističe hrvatsko očekivanje da se Arbitražni sud raspusti.
Ministarstvo vanjskih i europskih poslova uputilo je diplomatsku notu državama članicama UN-a u kojoj je obrazloženo hrvatsko stajalište glede kompromitiranog i korumpiranog arbitražnog postupka. Naznačeno je isto tako i kako Hrvatska očekuje da se Arbitražni sud, zbog nepopravljive kompromitiranosti i korumpiranosti postupka, sam ukine.
Neuspjeli sastanak Cerara i Plenkovića u Zagrebu
Tekst se nastavlja ispod oglasa